Naukowcy od lat próbują opracować środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, który będzie skuteczny, odwracalny a jednocześnie prosty w aplikacji. Najprostszą metodą byłaby tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wiele par szuka takiego sposobu, który gwarantowałby wysoką skuteczność ale jednocześnie nie obciążał organizmu kobiet. Niestety aktualnie panowie nie mają dużego wyboru - jednorazowe prezerwatywy lub trudny do odwrócenia zabieg wazektomii czyli przecięcie nasieniowodów. Dlatego badacze pracują nad takimi metodami antykoncepcji dla mężczyzn, które nie wymagałyby ingerencji chirurgicznej, a jednocześnie miały wysoką skuteczność oraz zapewniały wygodniejszą formę stosowania niż prezerwatywy. Aktualnie testowane leki działają głównie na testosteron. Zaburzenia tego męskiego hormonu mogą doprowadzić do wielu skutków ubocznych, takich jak tycie, podwyższenie cholesterolu a nawet depresji. Dlatego badacze z University of Minnesota rozpoczęli prace nad niehormonalnymi pigułkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn. Testy kliniczne mają się rozpocząć w drugiej połowie 2022 roku. Istnieje duża szansa, że wejdą do powszechnego użytku w ciągu kilku następnych lat.
ZOBACZ TEŻ: Mężczyźni spod tych znaków najgłośniej jęczą podczas seksu. Stękają i za dużo gadają
- Chcieliśmy opracować niehormonalny męski środek antykoncepcyjny, aby uniknąć tych skutków ubocznych - powiedział dr Abdullah Al Noman, doktorant w laboratorium dr Gundy Georg na University of Minnesota, cytowany przez „Puls Medycyny”
Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Przełom w badaniach
Praca nad tabletkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn trwa od lat. Najnowsze badania zostały przedstawione podczas konferencji American Chemical Society ACS Spring 2022 w San Diego.
Aby opracować niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn, naukowcy skupili się na białku zwanym receptorem kwasu retinowego alfa (RAR-?). Białko to jest jednym z trzech trzech receptorów jądrowych, które wiążą kwas retinowy, formę witaminy A. Kwas retinowy odgrywa ważną rolę we wzroście komórek, ich różnicowaniu (w tym tworzeniu plemników) i rozwoju embrionalnym. Wyłączenie działania genu RAR-? u samców myszy powoduje, że są one bezpłodne, bez widocznych skutków ubocznych – czytamy w Pulsie Medycyny
Jak podaje portal inny zespól naukowców już wcześniej opracował doustny związek, który hamuje wszystkie trzy składniki RAR (RAR-?, -ß i -?) i powoduje odwracalną bezpłodność u samców myszy. Ale szef badań - dr Georg, chciał opracować lek, który działałby na RAR-? Zmniejszając prawdopodobieństwo skutków ubocznych. Podczas badań udało się zaprojektować i zsyntetyzować około 100 związków. Jednym z najważniejszych jest YCT529. Przez cztery tygodnie podawano go samcom myszy, co obniżyło liczbę plemników do tego stopnienia, że YCT529 był w 99 proc. skuteczny w zapobieganiu ciąży. Naukowcy nie zauważyli także skutków ubocznych. Po maksymalnie sześciu tygodniach od jego odstawienia samce myszy znów mogły płodzić młode.