ARIA

i

Autor: Materiały prasowe

Totalny must have na zimę! Dzięki temu zadbasz o zdrowie swoje i innych domowników

2021-11-22 16:28

Sezon grzewczy to czas, w którym szczególnie należy zadbać o jakość powietrza w domu i mieszkaniu. Złe jakościowo powietrze może powodować szereg problemów zdrowotnych i alergii zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Hybrydowy oczyszczacz powietrza ARIA by MATEKO łączy klasyczną technologię mechanicznych oczyszczaczy powietrza z wykorzystaniem fitoremediacyjnych właściwości roślin. To rewolucyjne połączenie jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym zadbać o zdrowie w czasie wzmożonych zachorowań i rozprzestrzeniania się wirusów.

ARIA to hybryda wykorzystująca klasyczną technologię mechanicznych oczyszczaczy powietrza z fitoremediacyjnym i właściwościami roślin. Dzięki zastosowaniu specjalnej turbiny urządzenie zasysa powietrze, oczyszczając je przez trójwarstwowy filtr HEPA 13, sterylizując bakteriobójczym światłem UV-C i doprowadzając do korzeni rośliny, gdzie zachodzi fitoremediacja niszcząca toksyny, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia pozostałe w powietrzu. Dzięki zastosowaniu Air Boostera (patent Mateko) ARIA zwiększa prędkość przepływu i intensywnie wspomaga zasysanie powietrza do kanału w części roślinnej, gdzie zachodzi naturalna rotacja powietrza nanoszącego zanieczyszczenia na korzenie rośliny. Synergia zaawansowanej filtracji mechanicznej i fitoremediacji eliminuje ponad 99 proc. wszystkich zanieczyszczeń istniejących w powietrzu. O konieczności zadbania o jakość powietrza w domu i o rewolucyjnym działaniu oczyszczacza ARIA rozmawialiśmy z Aleksandrem Mateckim, Co-Founder Aria by Mateko · MATEKO

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Aleksander Matecki: Po pierwsze musimy dobrze zastanowić się jakie są nasze potrzeby i odpowiednie je zdefiniować. Większość osób szukając oczyszczacza dla siebie kieruję się głównie wielkością pokoju, a nie dodatkowymi zagrożeniami, o które należałoby zadbać. Takimi zagrożeniami są np. bakterie i roztocza, zarodniki pleśni (w domu/pokoju może być wilgotno), wirusy, które mogą być często przynoszone do domu przez dzieci, lub nasze zwierzęta, czy same aspekty miejsca, w którym mieszkamy, jeżeli jest to kamienica lub starsze budownictwo musimy zastanowić się nad organicznymi związkami lotnymi – z ang. VOC, które również wdychamy i z biegiem lat jest ich coraz więcej. Wcześniej wspomniana wielkość pokoju oczywiście ma duży wpływ na urządzenie, które końcowo wybierzemy – gdyż to urządzenie musi efektywnie takie pomieszczenie oczyszczać, a więc posiadać odpowiedni wskaźnik CADR (z ang. Clean air delivery rate), czyli ilość czystego, przefiltrowanego powietrza na godzinę. Urządzenia, które posiadają ok. 300 CADR powinny wystarczyć w większości standardowych domów. Ważnym jest, aby zwrócić uwagę jakie filtry są zastosowane w urządzeniu. Obecnie, najczęściej są to filtry standardu HEPA. Dodatkowo, warto aby oczyszczacz posiadał filtr, który będzie nam wyłapywał większe drobinki i będziemy mogli odkurzyć. Z dodatkowych filtrów, polecam filtr węgla aktywnego – zadba on, aby wszystkie nieprzyjemne zapachy zostały wyłapane. Należy też sprawdzić jaki jest koszt filtrów wymiennych – w tej materii czasami więcej, nie znaczy lepiej. Niektórzy producenci oferują 5, 6 a nawet 7 filtrów, które czasem są już nie potrzebne, a ich wymiana co sezon może okazać się bardzo kosztowna.

Nie ma złotego środka, gdyż obecnie urządzenia oferują wiele różnych dodatkowych funkcji i udogodnień, z których często warto skorzystać, natomiast może to też wpłynąć na cenę końcową.

Głównymi aspektami, na które zalecałbym zwrócić uwagę, to na pewno:

- Wielkość pomieszczenia, w którym będzie urządzenie - CADR

- Czy mamy alergie / jesteśmy na coś uczuleni (pyłki, etc.) – pomoże nam w wyborze urządzenia np. z jonizatorem, lub lampą UV-C

- Czy często odwiedzają nas goście / wracają dzieci z przedszkola - lampa UV-C (zabija wirusy i bakterie)

- Czy np. w naszym mieszkaniu jest tendencja do nadmiernego kurzenia się?

- Jaka jest wilgotność w domu – czy potrzebujemy dodatkowego nawilżania

- Czy mamy zwierzęta w domu

Odpowiedzi na te pytanie pozwolą nam wybrać optymalny model oczyszczacza.

Jak tak naprawdę one działają i czy są badania, które wskazują poprawę jakości powietrza. Czy jest jakiś określony czas przez jaki takie urządzenie musi pozostawać włączone?

- Oczyszczacze powietrza mają za zadanie wciąganie powietrza, którym oddychamy i za pomocą wszystkich filtrów i innych dodatkowych elementów urządzenia, podnieść jakość powietrza poprzez eliminacje zanieczyszczeń w nim zawartych. Klasyczne oczyszczacze powietrza zwykle wciągają powietrze od tyłu urządzenia, które następnie przechodzi przez jeden główny, bądź dwa filtry czyszczące i za pomocą wiatraka jest wyrzucane na zewnątrz. W kwestii badań – jest ich cała masa. Wszystkie ewidentnie wskazują, iż oddychanie czystym powietrzem pozytywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie (zmniejszając ryzyko chorób układu oddechowego czy onkologicznych), ale również nastrój. Co do czasu przez który urządzenie powinno być włączone, to zależy to od miejsca w którym pracuje. W wysoce zanieczyszczonych pomieszczeniach optymalnie byłoby, aby urządzenie pracowało nawet w momentach kiedy nie przebywają w nim ludzie. Nie mniej jednak, najnowocześniejsze urządzenia wysokiej klasy wyposażone są w sensory, które potrafią z bardzo wysoką dokładnością i częstotliwością określać zanieczyszczenie pokoju, co w efekcie skutkuje optymalizacją czasu pracy oczyszczacza. W efekcie może być on podłączony do prądu cały czas, ale nie zużywać go kiedy nie jest to potrzebne.

Czym różni się ARIA od standardowych urządzeń tego typu dostępnych na rynku?

- Aria jest pierwszym na świecie hybrydowym oczyszczaczem powietrza. Oznacza to, iż jej wyróżnienie to sama hybrydowość, która bierze się z zastosowania i inkorporowania rośliny w aktywnym procesie oczyszczania powietrza. Rośliny w procesie fitoremediacji są w stanie filtrować powietrze bardzo efektywnie z wielu zagrożeń, a przy tym nie „zapychają” się jak filtry, czy też nie zużuwają prądu w każdej godzinie użytkowania. Dodatkowo, nasza technologia Air Boosterów multiplikuje efektywność oczyszczania rośliny, a zastosowanie turbiny zamiast klasycznego wiatraka dba o nasz portfel (mowa o rachunkach za prąd) i zmniejsza rozmiar urządzenia, a przy tym oferuje bardzo dobry stosunek wydajności do generowanego dźwięku. Aria łączy klasyczny oczyszczacz powietrza z mocą roślin wspieranych przez naszą technologię i wysokiej klasy wyposażenie tj; nowoczesne sensory, zaciąganie powietrza 360 stopni, lampa UV-C, jonizator czy turbina. Wisienką na torcie jest nasza unikalna aplikacja dzięki której nie tylko możemy sterować Arią czy podglądać aktualne odczyty, ale również przeczytać o ponad 40tu gatunkach roślin i dobrać najbardziej optymalną dla nas.

Czy są pewne wytyczne, gdzie stawiać oczyszczacze w domu, czy są one bezpieczne dla zwierząt i małych dzieci?

- Oczyszczacz powinien zostać umieszczony w miejscu gdzie najdłużej przebywamy, np. salonie, biurze bądź sypialni. Odradzałbym stawianie oczyszczacza w korytarzu, gdyż jego działanie nie zostanie w pełni wykorzystane. Najprościej wytłumaczyć to wyobrażając sobie, iż oczyszczacz buduje wokół siebie kule czystego powietrza. Im dalej od oczyszczacza tym powietrze, może być gorszej jakości. Dlatego najlepiej aby oczyszczacz nie stał w rogu pokoju, bądź blisko ściany. Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa istnieją dyrektywy, które zajmują się dokładnie tym zagadnieniem. Zdarza się, iż są one bardzo ogólnikowe przez co my pracując nad Arią dużo czasu poświęciliśmy jej projektowaniu, aby mogła być ona używana w każdym domu.

W urządzeniach ARIA wykorzystali Państwo technologię NASA. Brzmi kosmicznie, czy może Pan powiedzieć więcej na ten temat. Gdzie dokładnie została wykorzystana ta technologia?

- Tak oczywiście – sama koncepcja używania świadomie roślin w celu oczyszczania powietrza jest znana ludzkości od wielu lat. Nasz koncept zrodził się z badań NASA prowadzonych w latach 70tych. Zespół badawczy miał za zadanie przygotować koncepcje efektywnego oczyszczania powietrza w ekstremalnych warunkach – na międzynarodowej stacji kosmicznej. Efektem tych badań było zarekomendowanie zastosowania roślin i fitoremediacji. Te badania były fundamentem budowy Arii i technologii w niej zawartej.

Połączenie technologii, urządzenia z naturą, czyli kwiatem dostępnym w ARIA to powiew świeżości i innowacji w tym zakresie. Skąd pomysł na takie połączenie?

Inspiracją była oczywiście natura. Podobnie jak lasy amazońskie – zielone płuca świata, nasza Aria ma być zielonymi płucami każdego domu.

ARIA

i

Autor: Materiały prasowe
W Rzeszowie robi się świątecznie! Na Rynku stawiają bożonarodzeniowe drzewko

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają