Monstera. Zasady pielęgnacji

i

Autor: shutterstock

Twoja monstera gubi liście? Powód może być banalny. Sprawdź, jak dbać o tę piękną roślinę

2022-01-22 5:35

Okazała monstera może być jedną z najpiękniejszych dekoracji salonu lub biura. Kwiat z charakterystycznymi, dużymi liśćmi ożywi każde pomieszczenie, pod warunkiem, że jest odpowiednio pielęgnowany. Jak dbać o monsterę, by liście nie żółkły? Samo podlewanie nie wystarczy. Oto zasady pielęgnacji tej rośliny.

Monstera to niezwykły kwiat o dziurawych liściach. Jej pielęgnacja nie należy do skomplikowanych, ale łatwo przedobrzyć i zamiast cieszyć się pięknem, będziemy zamartwiać się gubieniem liści. Podlewanie jest niezwykle ważne jednak nie wystarczy. Warto też zraszać, nawozić i ustawić doniczkę w odpowiednim miejscu. Monstera ma ogromne, ciemnozielone, dziurawe liście. Młode, o sercowatym kształcie nie są poszarpane. Dopiero w miarę wzrostu nabierają głębokich, charakterystycznych wycięć. Najcenniejsze egzemplarze monstery pochodzą z odmiany variegata, z białymi plamami na liściach (duże kwiaty kosztują nawet kilka tysięcy złotych). Naturalnie roślina występująca w Ameryce Południowej - od Meksyku po Panamę. W warunkach domowych rzadko kwitnie. Po przekwitnięciu wydaje stożkowate owoce. Mimo, że smakują, jak połączenie ananasa z bananem – lepiej ich nie zjadać. Podobnie, jak liście tak i owoce zawierają trujący sok, który powoduje poważne podrażnienia skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji monstera może urosnąć nawet do dwóch metrów. Jak dbać o monsterę? O to najważniejsze zasady.

ZOBACZ TEŻ: Nie uwierzysz, że to w Polsce. Blogerzy opisali niesamowite miejsca

Monstera. Podlewanie

Żeby cieszyć się zdrową rośliną nie należy przesadzać z podlewaniem monstery. W lecie wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie i brunatnienie liści. Monstera lubi jednak wysoką wilgotność powietrza. Dlatego dobrze jest zraszać ją miękką wodą, dwa razy w tygodniu. Raz na jakiś trzeba też delikatnie zetrzeć kurz z liści. Co dwa miesiące, od wiosny do jesieni, podlewamy kwiat specjalnym nawozem do roślin zielonych. Ważne jest też miejsce ustawienia monstery. Kwiat nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Z kolei, gdy słońca jest za mało nie rośnie i więdnie. Jest też wrażliwy na przeciągi, dlatego nie stawiajmy doniczki przy uchylnym oknie. Optymalna temperatura dla monstery to 23 stopnie C latem i 15 zimą.

ZOBACZ TEŻ: Storczyki. Co robić, by kwitły jak szalone?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?

Monstera. Jaka ziemia będzie najlepsza?

Monstera najlepiej będzie rosła w ziemi z dodatkiem torfu. Gleba musi być przepuszczalna. Doniczkę warto wyłożyć odrobiną keramzytu. Monsterę trzeba przesadzać raz w roku, wiosną. W przypadku starszych roślin wystarczy wymienić górną warstwę ziemi.

NIE PRZEGAP: To turystyczny hit w 2022?! Sprawdź gotowe trasy wycieczek

Jak przesadzić storczyk Phalaenopsis?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają