Zazwyczaj Chiński Nowy Rok nie ustępuje karnawałowym imprezom. Na ulicach królują smoki, a na niebo rozświetlają barwne fajerwerki. Święto Wiosny trwa aż piętnaście dni i kończy się Świętem Lata. Zgodnie z tradycją w Chińskim Nowym Roku kluczową rolę odgrywa horoskop. Jego zodiakom odpowiadają zwierzęta: owca, małpa, kogut, pies, świnia, szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż i koń. To pod ich znakiem rozpoczyna się każdy kolejny rok. Jakie zwierzę będzie patronem 2021 roku? Co oznacza? Kiedy rozpoczyna się Chiński Nowy Rok w 2021 roku?
ZOBACZ TEŻ: Mgławica Serce. PREZENT na WALENTYNKI dla niej i dla niego. Jest ZA DARMO i wzrusza do łez!
Chiński Nowy Rok 2021 - kiedy się rozpoczyna?
Legendy podają, że prekursorem chińskiego liczenia czasu był Żółty Cesarz – Huangdi. To on uznał rok 2637 p.n.e. za początek chińskiej ery. Do dziś Chińczycy posługują się kalendarzem słoneczno-księżycowym. Długość roku określana jest według Słońca, a miesiące dzielą się zgodnie z cyklem księżycowym. Dlatego Nowy Rok jest świętem ruchomym, przypadającym zależności od roku okresie od 21 stycznia do 20 lutego. Chiński Nowy Rok 2021 rozpoczyna się dokładnie w piątek 12 lutego, a kończy 31 stycznia 2022.
Chiński Nowy Rok 2021 - jakie zwierzę zodiaku i co oznacza?
Zgodnie z tradycją chińskie lata maja za patronów zwierzęta. Wieki temu w oczekiwaniu na Święto Wiosny, Budda zaprosił do siebie wszystkie żywe stworzenia. Ku jego zdziwieniu przybyło jedynie dwanaście, dlatego w podziękowaniu podarował im po jednym roku kalendarzowym. Zbliżający się Chiński Nowy Rok 2021 będzie Rokiem Bawoła, który jest symbolem sukcesu osiągniętego ciężką pracą.
Jak obchodzi się Nowy Rok w Chinach?
Chiński Nowy Rok, to idealny czas na odwiedziny przyjaciół i rodziny. Święto Wiosny trwa piętnaście dni. Początkowo Chińczycy świętują głównie w domowym zaciszu dziękując za miniony rok. Obrzędy religijne, nawet te domowe kończy zazwyczaj huk petard. Według tradycji hałaśliwe odstraszanie czyhających demonów należy do obowiązków najmłodszych. Po zakończeniu uroczystości rodzinnych, nadchodzi pora barwnych pochodów, głośnej muzyki i jeszcze głośniejszych fajerwerków. Rozpoczynają się zbiorowe tańce i wspólne radowanie się nadchodzącym czasem. Puste do tej pory ulice stopniowo zapełniają papierowe smoki i lwy. Według podań, monstra e symbolizują mitycznego potwora Nian. Bestia miała nawiedzać jedną z chińskich wiosek i pożerać jej mieszkańców. Pewnego roku ludzie znaleźli sposób na spłoszenie potwora. Kiedy tylko zbliżył się do osady, witał go piekielny hałas – przeszywający dźwięk gongów, rac i petard. Przed chatami płonęły ogniska, strasząc czerwoną łuną. Nian rzucił się do ucieczki, lecz zdołano go w porę zgładzić. Do dziś huk, zgiełk, sztuczne ognie, wszechobecna czerwień (przy drzwiach i oknach wiesza się dekoracje w tym kolorze) i tańczące bestie są nieodłączną częścią noworocznej tradycji.
Chiński Nowy Rok - Święto Latarni
Święto Latarni przypada 15 - ostatniego dnia obchodów Nowego Roku w Chinach. Pokrywa się ono z pierwszą w pełnią Księżyca w roku. Jego tradycja liczy ponoć dwa tysiące lat. Mówi się, że latarnie rozjaśniają drogę duchom przodków, którzy przybyli odwiedzić bliskich z okazji Nowego Roku. Również dobrym bóstwom łatwiej będzie znaleźć drogę do dobrze oświetlonych domów – większa liczba lampionów wróży zatem większe szczęście. Z tej okazji Chińczycy przygotowują lub kupują gotowe lampiony z rozmaitych materiałów, m.in. drewna, kości, papieru, jedwabiu czy szkła. latarnie mają najróżniejsze kształty. Najbardziej popularne są formy zwierzęce, choć nie brakuje tych klasycznych. Podczas Święta Latarni odbywają się parady, widowiska artystyczne oraz tańce papierowych lwów i smoków.