Na bezpośrednie połączenie Dubrownika z lądową częścią Chorwacji od lat czekają turyści a także sami Chorwaci. Półwysep Pelješac nie miał do tej pory bezpośredniego połączenia lądowego z resztą terytorium kraju. Żeby dostać się np. do Dubrownika trzeba było przejechać przez kilkunastokilometrowy fragment bośniackiego wybrzeża. Latem, w pełni sezonu wakacyjnego na bośniacko-chorwackich przejściach granicznych w okolicy Neum ustawiały się długie kolejki aut. Jednak dzięki takiej a nie innej trasie, wielu turystów przy okazji odkrywało Bośnię i Hercegowinę. Ale dla Chorwatów sytuacja rozdzielnia kraju od zawsze była problemem. Pierwsze plany budowy przeprawy pojawiły się zaraz po zakończeniu wojny na Bałkanach w 1997 roku. Ostatecznie przy finansowym wsparciu z Unii Europejskiej w 2018 roku rozpoczęła się budowa mostu Pelješac, który połączy miejscowości Komarna i Brijesta, co w drodze do i z Dubrownika pozwoli ominąć pas wybrzeża Bośni i Hercegowiny. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 26 lipca 2022 r.
Nowa trasa w Chorwacji gotowa. Robert Makłowicz apeluje do Polaków – Nie zapominajcie o Bośni i Hercegowinie
25 proc. PKB Chorwacji pochodzi z turystyki. W 2021 r. ten kraj odwiedziło łącznie 13,8 mln turystów - w tym milion Polaków. Jednym z najpopularniejszych entuzjastów tego kraju w Polsce jest Robert Makłowicz. Kucharz, krytyk kulinarny, dziennikarz, podróżnik a ostatnio także youtuber kupił nawet dom w Dalmacji. W swoich programach często pokazuje piękno Chorwacji ale także innych krajów. W jednym z odcinków zatytułowanych „Mostar i okolice” dziennikarz oprowadza widzów po miejscowości Neum.
- To jedyny skrawek Bośni i Hercegowiny, która ma dostęp do morza. Już niedługo otworzą ten widoczny w tle most. Most zbudowany przez Chińczyków, który będzie łączył dwie części Chorwacji. Będzie szedł na Pelješac, który rysuje się w tle, a następnie drogą będzie można dojechać do Dubrownika. Mam w tym miejscu gorący apel. Jak będziecie gnali na południe również tym mostem, to nie zapominajcie, że można będzie pojechać prosto. Nie zapominajcie o Bośni i Hercegowinie – powiedział Robert Makłowicz.
Bośnia i Hercegowina ma zaledwie 20-kilometrowy odcinek linii brzegowej, który dzieli chorwackie wybrzeże. Jedyny nadmorski kurort tego kraju to miasto Neum. Większość turystów przejeżdża przez kurort tranzytem w drodze do Chorwacji, ale niektórzy traktują miasto, jako tańszą bazę wypadową. W Neum tańsze niż w Chorwacji są hotele, benzyna a także żywność.
Most Pelješac w Chorwacji ułatwi podróż do Dubrownika
Most Pelješac ma 2404 m długości i 22,5 m szerokości. Jego wysokość wynosi 55 m dzięki temu umożliwia wpływanie do portu w Neum nawet dużych statków. Najwyższe pylony mierzą 240 m. Elementem chorwackiej inwestycji są też dwa tunele o łącznej długości 2,5 km oraz dwa mniejsze mosty na półwyspie Pelješac.
ZOBACZ TEŻ: Chorwacja – Kvarner. Wakacje w najpiękniejszym uzdrowisku. Opatija jest jak perełka, a widoki zapierają dech