Każdego roku do Medjugorie w Bośni i Hercegowinie odbywają się pielgrzymki z całego świata. Wszystko za sprawą rzekomych objawień Matki Boskiej. Piszemy rzekomych, ponieważ oficjalniej Watykan nie potwierdza tych wydarzeń. Mimo to do sanktuarium w Medjugorie za sprawą objawień, które miały mieć miejsce w 1981 roku zjeżdżają tłumy. 24 czerwca na wzgórzu Crnica, grupie młodych ludzi z lokalnej parafii miała ukazać się piękna kobieta z dzieckiem na ręku. Przestraszeni uciekli, ale kolejnego dnia czuli, ze powinni znów pojawić się w tym miejscu. Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković i Ivan Dragićević, którzy byli na wzgórzu pierwszego dnia, oraz Marija Pavlović i Jakov Colo uznali, że widzieli Matkę Boską, z którą modlili się na wzgórzu. Maryja powierzyła im intencje modlitewne, m.in. za niewierzących, za dusze cierpiące w czyśćcu, rodzinę, chorych, młodzież i kałanów. Zostali nazwani „widzącymi” z Medjugorie. Niektórym Matka Boska objawia się do dziś.
ZOBACZ TEŻ: Na ziemi leży różaniec i pudełko z Matką Boską. Wstrząsający obraz po katastrofie autokaru w Chorwacji
Medjugorie 2022. Kiedy były ostatnie objawienia?
Jak pisaliśmy wyżej, trudno ustalić, kiedy odbyły się ostatnie objawienia w Medjugorie. Według informacji zawartych na stronie internetowej Sanktuarium w Medjugorie, Jakov Čolo miał codzienne objawienia od 25.06.1981. do 12.09.1998r. Tego dnia Matka Boża powiedziała, że przez całe życie będzie miał objawienie raz w roku na Boże Narodzenie. Z kolei Mirjana Dragićević-Soldo miała codzienne objawienia od 24.6.1981. do 25.12.1982. Tego dnia Maryja miała jej powiedzieć, że przez całe życie będzie miała objawienie raz w roku – każdego 18. marca. Jak mówi Mirjana Dragićević od 2.08.1987 r. „ każdego drugiego dnia miesiąca słyszy w sercu głos Matki Bożej i modli się z Nią za niewierzących. Niekiedy ją widzi”. Ivanka Ivanković-Elez miała zobaczyć Maryję jako pierwsza. Matka Boska z Medjugorie objawiała się codziennie do 7.05.1985 r. Tego dnia miała jej przekazać, że przez całe życie będzie miała objawienie raz w roku – w rocznicę objawień 24 czerwca. Według informacji Sanktuarium w Medjugorie, Ivan Dragićević ma codzienne objawienia aż do teraz. Podobnie, jak Vicka Ivanković-Mijatović. i Marija Pavlović-Lunetti. Za pośrednictwem tej ostatniej Matka Boża przekazuje orędzia dla parafii i świata.
Medjugorie 2022 – pielgrzymka za pielgrzymka, ale Watykan nie potwierdza objawień
Mimo że Medjugorie jest miejscem kultu religijnego i pielgrzymek milionów wierzących, to Watykan wciąż nie uznał objawień, które miały się tam wydarzyć. Badania w tej sprawie trwają od lat. Stolica Apostolska próbuje ostatecznie ustalić, czy objawienia z Medjugorie to prawdziwy cud, czy jednak zbiorowa halucynacja. Jednak ani papież Jan Paweł II, ani Benedykt XVI, czy nawet Franciszek nie wydali potwierdzenia objawień z Medjugorie. Ale ustanowiona 17 marca 2010 r. przy Kongregacji Nauki Wiary komisja ds. Medjugorie opowiedziała się za autentycznością pierwszych siedmiu objawień. Miała zastrzeżenia co do autentyczności późniejszych objawień. Trzy lata temu Watykan zezwolił na pielgrzymowanie do tego miejsca.
Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Co doprowadziło do katastrofy w Medjugorie? szczegóły w galerii poniżej
Objawienia maryjne w Polsce
Pierwsze i jedyne objawienie w Polsce, uznane za autentyczne przez Watykan, miało miejsce w niewielkiej wsi na pograniczu Warmii i Mazur. Gietrzwałd zdobył popularność dzięki cudownym objawieniom. Podobnym jak we Francji i w Portugalii. Niezwykłe wydarzenia w Gietrzwałdzie nastąpiły 19 lat po tych z Lourdes. Widzenia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 roku i trwały do 16 września 1877. Pierwsza miała je trzynastoletnia Justyna Szafryńska. Trzy dni później objawienia doznała również dwunastoletnia Barbara Samulowska. Komisja badająca objawienia obradowała 1 września 1877. Kilka dni później do Gietrzwałdu zjechało ponad 50 tysięcy pielgrzymów. To wtedy Matka Boska pobłogosławiła niosące ulgę chorym źródełko. Sto lat później biskup warmiński, Józef Drzazga oficjalnie ogłosił kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
ZOBACZ TEŻ: Warmia na weekend. Co zobaczyć w Olsztynie, Gietrzwałdzie i okolicach? Atrakcje, zabytki, ciekawostki