– Nie możemy zaprosić wszystkich Polaków do naszych kopalni i hut, by pokazać proces wydobycia i przetwarzania miedzi, ale dzięki wystawie i cyfrowej rzeczywistości będziemy mogli przedstawić nasz fascynujący świat tysiącom ludzi w całym kraju – mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
Dodaje, że KGHM jest liderem w produkcji miedzi i srebra na świecie. Przyszłość należy do miedzi – to metal niezbędny do transformacji energetycznej i technologii cyfrowych. Polska miedź znajduje się w co ósmym smartfonie na świecie, a polskie srebro – w co drugim.
ZOBACZ: Najpopularniejsze miasta skalne w Czechach
– Mamy zasięg międzynarodowy, jesteśmy obecni na kilku kontynentach. Handlujemy miedzią, srebrem i złotem. Chcemy opowiedzieć naszą historię Polakom, pokazać na czym polega nasza praca – podkreśla Marcin Chludziński. Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Zwiedzający dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu.
Mobilna wystawa będzie również opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce. Na zwiedzających będzie czekał infokiosk z grami i ciekawostkami o miedzi.