Niemieckie linie lotnicze odwołały ponad tysiąc lotów. W środę 27, lipca rozpocznie się strajk ostrzegawczy personelu obsługi naziemnej linii Lufthansa. Zmiany dotkną ponad 130 pasażerów. Przewoźnik odwołał prawie wszystkie loty zaplanowane na środę. 678 dotyczy połączeń z lotniska we Frankfurcie nad Menem. 32 rejsy nie odbędą się już we wtorek, 27 lipca. Z lotniska w Monachium odwołanych jest 345 połączeń.
Strajk na lotniskach w Niemczech. Lufthansa odwołuje loty
Strajk personelu naziemnego Lufthansy rozpocznie się o godz. 3:45 w nocy z wtorku na środę i potrwa do 6:00 rano w czwartek. Jak podaje niemiecka telewizja ARD jeszcze w czwartek 28 lipca może zdarzyć się, że odwołane będą pojedyncze loty. Strajkować mają pracownicy w: Berlinie, Duesseldorfie, Kolonii, Hamburgu, Monachium oraz Frankfurcie nad Menem.
ZOBACZ TEŻ: Nowa trasa w Chorwacji gotowa. Robert Makłowicz apeluje do Polaków: Nie zapominajcie o Bośni i Hercegowinie
Niemcy. Lufthansa odwołuje loty. Strajk personelu naziemnego - pracownicy walczą o podwyżki
Negocjacje pomiędzy związkowcami Ver.di a Lufthansą trwają od miesięcy. Związkowcy walczą o pieniądze, a także o lepsze warunki pracy.
W ostatnim czasie sytuacja na lotniskach w Niemczech jest nie do zniesienia – zarówno dla pracowników, jak i pasażerów. Ale to nie pracownicy nie są winni długiego oczekiwania, odwołanych lub opóźnionych lotów i zagubienia bagażu. Wręcz przeciwnie: służby obsługi naziemnej i siły bezpieczeństwa, które pozostały po dwóch latach pandemii, w tym masowych zwolnieniach, każdego dnia robią, co w ich mocy, aby utrzymać ruch lotniczy. Ale robotnikom brakuje tchu. Głównie dlatego, że ich pracodawcy prawie nic nie robią, aby poprawić sytuację – piszą związkowcy z Ver.di na swojej stronie internetowej.
Tłem strajku jest zastój w negocjacjach zbiorowych dla 20 tys. pracowników Lufthansy. Ver.di odrzucił wstępną ofertę zbiorową Lufthansy, ale zgodził się na dalsze prowadzenie negocjacji 3 i 4 sierpnia. Jak informują związkowcy, niemiecki przewoźnik zaproponował jedynie stałe stawki oraz zyski liczone na podstawie ostatnich 18 miesięcy. Tymczasem Ver.di domaga się podwyżki o 9,5 procent w ciągu roku. Wzrost wynagrodzeń powinien wynosić minimum 350 euro, a ponadto stawka godzinowa powinna wyraźnie odbiegać się od ustawowej płacy minimalnej, która w październiku będzie wynosić 12 euro.
Odwołane loty. Strajki i chaos na lotniskach w całej Europie
Kilkadziesiąt tysięcy lotów odwołanych, opóźnienia i chaos na lotniskach. Branża lotnicza na świecie przezywa kryzys jednak w Europie sytuacja jest wyjątkowo zła. Jak wynika z raportu RadarBox.com w porównaniu do USA, na Starym Kontynencie odwołano ponaddwukrotnie więcej lotów w okresie od kwietnia do czerwca. Firma zajmująca się śledzeniem ruchu lotniczego podaje, że między 1 kwietnia a 29 czerwca 2022 dziesięć najgorszych pod tym względem lotnisk w Europie odwołało 64,1 tys. lotów. Wiele lotnisk oraz linii lotniczych zmaga się z poważnymi problemami kadrowymi, przez które są zmuszone do odwoływania lotów, a dodatkowo trzeba było radzić sobie ze strajkami pracowników zarówno lotnisk, jak i samych linii, m.in. British Airways, Ryanair, EasyJet i Lufthansy. W pierwszej połowie lipca najwięcej (4048 ) lotów odwołały Turkish Airlines. Na drugim miejscu niechlebnego zestawienia uplasowały się British Airways, które odwołały w tym czasie 3600 lotów. Jednak w ogólnym rozrachunku brytyjskie linie lotnicze odwołały aż 10,3 tys. lotów od sierpnia do końca października. Według raportu Official Aviation Guide najgorszym pod względem liczby odwołanych lotów( w terminie 01-09.07.2022) lotnisk w Europie jest Zaventem w Brukseli, gdzie 72 proc. lotów było opóźnionych, a 2,5 proc. odwołanych. Na dalszych miejscach uplasowały się m.in. porty lotnicze we Frankfurcie (68 proc. lotów opóźnionych i 7,8 proc. odwołanych), Paryżu-Charles de Gaulle (62 proc. opóźnionych i 3,1 proc. odwołanych) i Amsterdamie-Schiphol (61 proc. i 5,2 proc.).
Odwołane loty. Ryanair, Lot, Wizz Air i wiele innych
Jak podaje serwis Bankier.pl wśród popularnych linii w Polsce na piątym miejscu pod względem największej liczby odwołanych lotów jest linia easyJet - 2 045 anulowanych połączeń, ósme miejsce zajmują niemieckie linie lotnicze Lufthansa – 1 888 odwołanych lotów. Pierwszą dziesiątkę z liczbą 1 256 skasowanych połączeń zajmuje Wizz Air. W związku z sytuacją na lotniskach na świecie także LOT zmienił rozkład. Polski przewoźnik zdecydował, że od 18 lipca do końca sierpnia anuluje tzw. "połączenia nocujące" (tzn. rejs wieczorem i rejs powrotny rano) do Amsterdamu, Mediolanu, Hamburga, Goteborga i Lublina. Loty do Koszyc i Ostrawy zostają zamienione na dzienne, natomiast częstotliwość rejsów do Bejrutu zostaje zmieniona z pięciu tygodniowo - na dwa oraz trzy tygodniowo. Dodatkowo, w związku z remontem na lotnisku w Krakowie i ograniczeniami operacyjnymi lotniska w Tel-Awiwie rejsy z Krakowa do Tel-Awiwu zostają zmienione z wieczornych na poranne. Z ogromnymi problemami mierzą się także klienci linii Ryanair.
Ryanair. Strajk na lotniskach i odwołane oraz opóźnione loty – Madryt, Palma de Mallorca
W efekcie strajku pracowników linii lotniczych Ryanair tylko w poniedziałek 18 lipca w Hiszpanii zostało odwołanych lub opóźnionych 146 rejsów. Chaos panował w większości hiszpańskich portów lotniczych. W najgorszej sytuacji byli pasażerowie odlatujący lub przylatujący na lotniska w Barcelonie oraz w Palmie de Mallorca. Strajk pracowników linii Ryaniar potrwa do czwartku, 21 lipca. W proteście bierze udział udział 1900 hiszpańskich pracowników firmy, głównie członków personelu pokładowego. Domagają się oni m.in. zwiększenia liczby pracowników i kilkuprocentowych podwyżek płac. Załogi linii lotniczych Ryanair od czerwca już kilkakrotnie przeprowadzały strajk na terenie hiszpańskich lotnisk. Jeśli i tym razem nie uda się dojść do porozumienia, związkowcy wznowią protest pomiędzy 25 a 28 lipca.
NIE PRZEGAP: Ten kierunek jest idealny na wakacje samochodem! Zaplanuj najwygodniejszą trasę do Chorwacji i sprawdź ceny dojazdu
Wizz Air. Odwołane loty - zmiana w rozkładzie
Linie lotnicze Wizz Air zdecydowały się odwołać niektóre loty a przede wszystkim wprowadzić zmiany w rozkładzie. Przewoźnik zredukował letnią siatkę połączeń o 5 procent, jednak nie podał konkretnych informacji, których lotów dotyczą zmiany. Jak podaje portal Portal Fly4free.pl największe modyfikacje dotyczą portu lotniczego Olsztyn-Mazury. Wizz Air zawiesił tu jedną z dwóch regularnych tras – do Dortmundu w Niemczech. W systemie rezerwacyjnym widnieje informacja, że połączenie zostanie przywrócone 2 września. Zmniejszy się także częstotliwość lotów na tarasach: Rzeszów-Londyn, Poznań- Londyn Luton, Poznań – Paryż Beuavais, Gdańsk-Malmo, Gdańsk-Stavanger, Gdańsk-Haugesund, Gdańsk-Bergen, Kraków-Stavanger, Kraków-Barcelona.
Gdzie sprawdzić odwołany lot?
Linie lotnicze odwołują tysiące lotów, niektóre powiadamiają o tym pasażerów tego samego dnia, a inne z wyprzedzeniem dokonują ogromnych cięć w swoich rozkładach. Najpewniejszym miejscem, w którym sprawdzimy czy nasz lot został odwołany jest strona internetowa przewoźnika. Można wyszukać konkretny lot, a informacje na jego temat są aktualizowane na bieżąco. Najłatwiej będzie pobrać na telefon aplikację konkretnej linii lotniczej – wygodniej będzie sprawdzić lot podczas podróży. Żeby sprawdzić szczegóły połączenia w większości wyszukiwarek będzie potrzebny numer lotu. Odwołane lub opóźnione rejsy można sprawdzić także na stronie internetowej portu lotniczego ale dopiero w dniu odlotu.