Kiedy są ostatki 2021? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez tych, którzy mimo pandemii koronawirusa chcą uczcić ostatni dzień karnawału. Data ostatków jest ruchoma, dlatego święto to rokrocznie może przypadać w różnych terminach. Ostatnie dni karnawału, rozpoczynają się w Tłusty Czwartek, a kończą we wtorek na dzień przed Środą Popielcową. W 2021 roku ostatni dzień karnawału wypada we wtorek 16 lutego. Ostatki określa się różnymi nazwami. W Wielkopolsce oraz na Kujawach wtorek przed Środą Popielcową to podkoziołek. W naszej tradycji funkcjonuje także nazwa śledzik oraz zapusty.
ZOBACZ TEŻ: Dzień Kota 2021. Kiedy wypada? Skąd się wziął ten zwyczaj? MEMY o kotach
Podkoziołek - ostatki na Kujawach i w Wielkopolsce
Na Kujawach oraz w Wielkopolsce ostatki określane są mianem podkoziołka. Nazwa pochodzi oczywiście od kozła, który był symbolem witalności i seksualności. Tego dnia na imprezowym stole nie może zabraknąć figurki kozła - koniecznie z mocno zarysowanymi atrybutami płci. Z racji tego, ze karnawał od wieków służył nie tylko zabawie, ale i łóżkowym uciechom - kozioł ze swoją symboliką idealnie wpasowywał się w klimat hucznych wydarzeń kończących karnawał. Właśnie w tym okresie wybierało się osobę, z którą w przyszłości chciało się wziąć ślub.
Śledzik - ostatki na Kaszubach
Ostatki nazywane są również śledzikiem. Określenie to jest popularne na Kaszubach nawiązuje do jednej z najtańszych i najprostszych potraw. Śledzik zwiastował 40 postnych dni. Tradycyjnie podawany był biesiadnikom jako wisienka na torcie karnawałowych tańców, które często rozpoczynały się już w tłusty czwartek. Śleidzikowe imprezy zgodnie z tradycją były suto zakrapiane alkoholem, wszak "rybka lubi pływać". W tradycji, osoby, które zrezygnowały z zabawy we wtorek przed Środą Popielcową były za karę uderzane śledziem zawieszonym na sznurku.
Zapusty - staropolskie ostatki
Jeśli szukamy typowo polskiej nazwy określającej koniec karnawału zamiast słowa ostatki użyjmy - zapusty. Jak wyjaśniał Zygmunt Gloger, polski etnograf, słowo karnawał pochodzi od włoskiego carne vale, czyli mięso, żegnaj. Dlatego obok zapustów funkcjonuje również nazwa mięsopust. Zapusty obejmują trzy ostatnie dni karnawału - niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. Przyjęło się, że podczas zapustów - oprócz ucztowania i zabawy - możemy się spodziewać wizyty przebierańców.