Paszporty szczepionkowe UE

i

Autor: Gerd Altmann-Pixabay

Paszporty szczepionkowe UE jeszcze przed wakacjami? KE podała szczegóły

2021-03-17 13:29

Komisja Europejska pracuje nad paszportami szczepionkowymi. Te mają ułatwić podróżowanie mieszkańcom krajów członkowskich i uratować pogrążoną w kryzysie branże turystyczną. Propozycje nowych regulacji budzą sporo kontrowersji. W obliczu braku dostępu do szczepień i rodzajów konkretnych szczepionek dla wielu komisarzy taki dokument to oznaka dyskryminacji.

Paszporty szczepionkowe mają ułatwiać podróżowanie po UE tym, którzy się zaszczepili, przeszli chorobę lub mają negatywny wynik testu na COVID-19. Na wprowadzenie certyfikatu z niecierpliwością oczekuje jedna z najbardziej dotkniętych przez pandemię branż – turystyka. Kraje, w których stanowi większą cześć PKB - np. Grecja, Chorwacja czy Hiszpania - mają nadzieję, że paszporty uratują tegoroczny sezon letni. Jednak nie brakuje także głosów, że w obliczu problemów z dostawami szczepionek,  wprowadzanie takich dokumentów byłoby dyskryminacją tych, którzy są na samym końcu w oczekiwaniu na swoją kolej na przyjęcie preparatu. Komisja Europejska podała jednak plan. Jeśli zatwierdzi go Rada oraz parlament -  Cyfrowy Zielony Certyfikat, może wejść w życie latem.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2021. Czy to już ostatni raz? Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni?

Paszport szczepionkowy UE - Cyfrowy Zielony Certyfikat ułatwi podróżowanie

W środę 17 marca Komisja Europejska poinformowała, że zamierza wprowadzić Cyfrowy Zielony Certyfikat. Dokument ma być dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, uzyskała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiała po Covid-19. Będzie on dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej; będzie zawierał kod QR, gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu. O tym, jak będzie wykorzystywany, zdecydują same państwa członkowskie. Jeśli wprowadzą obostrzenia związane z Covid-19 i obowiązek posiadania certyfikatu, by na przykład dostać się do określonego regionu, te restrykcje będą musiały być takie same dla wszystkich posiadaczy certyfikatu. Jeżeli unijne kraje uznają dowód szczepienia jako uzasadnienie dla zwolnienia z testów lub kwarantanny, na takich samych zasadach będą musiały uznać Cyfrowy Zielony Certyfikat. Zaświadczanie będzie dostępne dla zaszczepionych preparatami dopuszczonymi do obrotu w całej UE, ale państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o dodatkowym dopuszczeniu innych szczepionek. To ukłon w kierunku państw, które już wykorzystują szczepionki, bez autoryzacji Europejskiej Agencji Leków (EMA), jak np. rosyjski Sputnik V na Słowacji i Węgrzech.

 Cyfrowy Zielony Certyfikat - gdzie będzie obowiązywał?

Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Certyfikat będzie przyznawany obywatelom UE i członkom ich rodzin, niezależnie od ich obywatelstwa. Dokument mogą otrzymać także obywatele krajów spoza UE, którzy mieszkają na terenie Wspólnoty, oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich. Jeżeli któryś z unijnych krajów będzie wymagał od posiadaczy zielonego zaświadczenia poddania się kwarantannie lub testowi, musi powiadomić o tym Komisję i wszystkie pozostałe państwa członkowskie oraz uzasadnić decyzję. KE zaznacza, że szczepienia nie powinny i nie mogą być warunkiem swobodnego przepływu osób w UE. Nowe regulacje, to na razie propozycja Komisji Europejskiej, którą musi zatwierdzić Rada i europarlament. Ten temat pojawi się z pewnością na unijnym szczycie zaplanowanym na przyszły tydzień. System zielonych certyfikatów cyfrowych ma być środkiem tymczasowym. Zostanie on zawieszony, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z Covid-19.

Designerskie prace studentów z Bydgoszczy. Niektóre nawiązują do epidemii koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają