W Polsce Dzień Babci i Dziadka wypadają zawsze tego samego dnia, czyli odpowiednio 21 i 22 stycznia. W 2024 roku będzie to niedziela i poniedziałek. Jednego dnia składamy życzenia babciom, drugiego dziadkom. W Polsce najpopularniejszym prezentem jest laurka, którą dla dziadków wykonują najmłodsze wnuczęta. Z okazji święta dziadków odbywają się także występy w przedszkolach, a dzieci recytują wierszyki i śpiewają piosenki, najpopularniejszą jest „Babcia i Dziadek", którą większość zna pod tytułem „Kiedy babcia była mała”.
Piosenki na Dzień Babci. „Kiedy babcia była mała” – tekst
Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała.Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
Ref. I co, i co, że babcia nam urosła,że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.I co, i co, to ważne, że mam babcię,że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
A gdy dziadek był malutki, to nie nosił adidasów, tylko butki.Nie miał wąsów ani brody, no i nie chciał jeść marchewki, tylko lody!
Ref. I co, i co, że dziadek urósł trochę,że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem.I co, i co, to ważne, że mam dziadka,że bardzo kocham go i lat mu życzę sto!
Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę.Dziś na spacer idą sobie, a gdy wrócą, ja im kawę dobrą zrobię.
Ref. I co, i co, że trochę nam urośli,że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli.I co, i co, to ważne, że są z nami,niech żyją długi czas i zawsze lubią nas.
Dzień Babci i Dziadka 2024. Historia święta w Polsce. Kto wymyślił Dzień Babci?
Dzień Babci i Dziadka na świecie ma dużo krótszą tradycję niż w naszym kraju. Nie wszędzie obchodzony jest też 21 i 22 stycznia. Dzień Babci w Polsce pojawił się w kalendarzu w latach 60. XX wieku, natomiast Dzień Dziadka dopiero w 1981. Pomysł uczczenia seniorek rodzin- babć powstał w 1964 roku w tygodniku „Kobieta i Życie”. Natomiast dokładną datę, czyli 21 stycznia zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej. Tego właśnie dnia w 1965 roku słynna polska aktorka miała wystąpić w Poznaniu. Z racji tego, że sława miała wtedy 85 lat, redakcja „Expressu Poznańskiego" wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym ten dzień — Dniem Babci, którego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger.
Dzień Babci i Dziadka na świecie
Również w innych krajach na świecie dziadkowie świętują. W Estonii od 2010 roku w drugą niedzielę września. Brazylijczycy składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku Día de Abuelos — Święta Dziadków — obchodzi się w czerwcu. W Japonii to Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi) obchodzone od 1996 roku, 15 września. We Francji Dzień Babci i Dziadka, to tak, jak w Polsce osobne święta. W kraju nad Sekwaną zaczęło się od kawy — Café Grand'Mère (kawa babci) — stworzonej przez małżeństwo Monnier z Roubaix, którzy w ten sposób chcieli uczcić 20- lecie firmy. Dzień Babci obchodzony jest tam od 1987 roku w pierwszą niedzielę marca. Tego dnia Francuzi organizują konkursy na laurki i życzenia dla babć. Odbywają się pochody na ich cześć tzw. Mamif'estation oraz spotkania rodzinne spotkania przy domowym cieście i kawie. Dzień Dziadka we Francji obchodzony jest dopiero od 2008 roku. Wypada w pierwszą niedzielę października. Święto nie jest tak komercyjne, jak Dzień Babci. Tego dnia odbywają się przede wszystkim spotkania rodzinne. La Festa dei nonni, czyli włoskie święto babć i dziadków zostało ustanowione w 2005 roku i przypada na 2 października. Tego dnia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Aniołów Stróżów, a za takich bez wątpienia można uznać prawdziwych dziadków. Podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, oficjalnym kwiatem święta jest niezapominajka.
Dzień Babci i Dziadka w Ukrainie. Kiedy jest i jako obchodzi się święto?
W Ukrainie dziadkowie świętują zawsze 28 października. Geneza tego dnia ma swoje źródło w mitologii słowiańskiej. Słowianie pod koniec października obchodzili Jesiennych Dziadków — święto mające na celu wzmocnienie więzi z przodkami i zjednoczenie wszystkich pokoleń. Jeśli zaś chodzi o samo celebrowanie, to wygląda ono podobnie jak w Polsce. Wnuczęta spotykają się z dziadkami, wręczają im kwiaty oraz własnoręcznie wykonane laurki.
Dzień Babci i Dziadka w Stanach Zjednoczonych. Kiedy jest i jak się obchodzi to święto?
W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest narodowy Dzień Dziadków. Wypada on w pierwszą niedzielę po święcie pracy (Labour Day – celebrowany w pierwszy poniedziałek września). Dziadkowie w całych Stanach świętują od 1978 roku, wcześniej tylko w Wirginii Zachodniej. Święto Dziadków w USA ma nawet swój hymn – „A Song For Grandma And Grandpa”, a jego symbolem jest kwiat niezapominajki. W Dzień Babci i Dziadka odbywają się rodzinne spotkania przy grillu. Wiele uwagi poświęca się także losowi seniorów, organizuje się uroczystości w kościołach i domach spokojnej starości.