Przesądy wigilijne są popularne nie tylko w Polsce. Wiele krajów na świecie także ma swoje bożonarodzeniowe wróżby. Niektóre mogą być zaskakujące, a nawet szokujące. W którym miejscu na świecie drewniany pieniek zajada się smakołykami, by w wigilię wydalić zabawki? Gdzie rzuca się jedzeniem w sufit, a gdzie leje ołów, na wzór andrzejkowych zabaw? Oto wigilijne i świąteczne przesądy na świecie.
Przesądy wigilijne - Ukraina
Na Ukrainie tradycją jest ozdabianie choinki pajęczyną i sztucznymi pająkami. Według wierzeń ma to zapewnić powodzenie finansowe w kolejnym roku. Zwyczaj ten wziął się z legendy o kobiecie, która ledwo wiązała koniec z końcem, często nie miała pieniędzy na jedzenie. Nie ozdobiła więc choinki. W świąteczny poranek zastała drzewko pokryte pajęczynami, które zamieniły się w srebro i złoto. Kobieta już nigdy więcej nie martwiła się o pieniądze.
Przesądy wigilijne - Czechy
Nasi południowi sąsiedzi w Wigilię urządzają wieczór wróżb, na wzór tych andrzejkowych. Jest lanie ołowiu, rzucanie butem czy odczytywanie wróżby z wcześniej zerwanej gałęzi jabłoni.
ZOBACZ TEŻ: Sylwester 2020. Polacy tłumnie szukają domków na wynajem. Kwoty za dobę powalają!
Przesądy wigilijne w Hiszpanii
W szopce bożonarodzeniowej koniecznie musi się znaleźć figurka El Caganer, czyli Defekator,a prościej rzec ujmując pana, który robi kupę. Dawniej wierzono, że Caganer, tworząc odchody, zapładnia Ziemię. Ustawienie figurki w szopce przynosi szczęście i radość. Jej brak przeciwności. Z kolei w Katalonii już na początku grudnia przy stole ustawiany jest pieniek z katalońską czapką, oczami i buzią, który aż do świąt objada się smakołykami, po to, by w Wigilię wyrzucić z siebie zabawki, słodycze i inne prezenty. Dzieci śpiewają nawet specjalną piosenkę „Rób kupę tió, pieńku bożonarodzeniowy. Ale nie wydalaj śledzi, które są słone. Wydalaj torrons, które są dużo lepsze”
Przesądy wigilijne - Słowacja
Słowacy rzucają jedzeniem! W niektórych domach w Boże Narodzenie praktykowany jest zwyczaj wyrzucania potraw w sufit. Im więcej przyklei się do sufitu, tym więcej szczęścia spotka domowników w nadchodzącym roku.
Przesądy wigilijne - Łotwa
W wielu domach na Łotwie przed Bożym Narodzeniem gospodarz ciągnie po ziemi drewnianą belkę wokół domu. Po wszystkim ją pali. To symbol starego roku, który jednocześnie ma zapewnić szczęście w nadchodzącym. Łotysze w święta chętnie przyjmują także kekatas – grupy przebierańców (m.in.: za niedźwiedzie, diabły, konie, kozy, żurawie, czy śmierć), które śpiewając i tańcząc, wędrują od domu do domu przynosząc gospodarzom błogosławieństwo i szczęście w przyszłym roku.
Przesądy wigilijne - Norwegia
W Wigilię norweskie gospodynie chowają wszystkie szczotki, miotły i mopy, których na co dzień używa się do sprzątania domu. W przeciwnym razie skradną je krążące w święta złe duchy i czarownice.