Domy z pruskiej cegły, soczyste papierówki przy drodze, spokój i sielskość, o którą dziś coraz trudniej. Jerzwałd to jedna z tych mazurskich miejscowości, gdzie czas płynie wolniej. Jej urokowi nie oparł się Zbigniew Nienacki. Autor serii książek o „Panu Samochodziku” zamieszkał tu w 1967 roku.
Sąsiedzi go nie znosili, ale fani „Pana Samochodzika” do dziś odwiedzają jego grób. Gdzie mieszkał Zbigniew Nienacki?
Dom Zbigniewa Nienackiego znajduje się na skraju wsi. Dokładny adres to Jerzwałd 51 jest pięknie położony nad jeziorem Płaskim. Pisarz mieszkał w nim aż do śmierci w 1994 roku. W testamencie polecił, by utworzono w tym miejscu muzeum jego pamięci. Jednak wdowa sprzedała posiadłość. W 2023 roku siedlisko znalazło kolejnego właściciela, który zapłacił za nie prawie 3 mln złotych. Mimo że urokliwy czerwony domek jest w rękach prywatnych, to przyciąga fanów pisarza. Miłośnicy „Pana Samochodzika” odwiedzają także miejscowy cmentarz, gdzie pochowany jest Nienacki. Przy okazji spaceru po wsi można wypytać najstarszych mieszkańców o wspomnienia związane z autorem. Nie spodziewajmy się jednak miłych opowieści. - Nienacki był czynnym członkiem ORMO, często donosił na mieszkańców. Podejmował różne działania, które „umilały” im życie, więc można nawet zaryzykować stwierdzenie, że był tutaj nienawidzony – opowiada mój przewodnik po Jerzwałdzie – Szymon Szymajda. Mieszkańcy Jerzwałdu nie mogli zapomnieć Nienackiemu także powieści dla dorosłych „Raz w roku w Skiroławkach”. Tworząc negatywne historie, miał inspirować się sąsiadami. Dziś patrzy się na to zupełne inaczej i Jerzwałd przyciąga turystów jako magiczna wieś „Pana Samochodzika”. Ale to nie jedyny jej atut. Dlaczego jeszcze warto tu przyjechać?
Jerzwałd - atrakcje
Największa atrakcją Jerzwałdu jest spokój i bliskość natury. Nic dziwnego, że Zbigniew Nienacki wybrał tę uroczą wieś jako idealne miejsce do życia i tworzenia. Można tu odpoczywać nad jeziorem Płaskim i w pełni korzystać z aktywności wodnych. Okoliczne lasy dają ukojenie w upalne dni i zachęcają do spacerów. Przez cały rok można także korzystać z Ogrodu Dydaktycznego przy siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Znajdują się w nim rabaty ziołowe i kwitnące krzewy. Od kilku lat w czerwcu odbywa się tu także impreza jazzowa – „Raz w roku w Jerzwałdzie”.