Trzech Króli

i

Autor: Shutterstock

Święto Trzech Króli w Europie. W którym kraju dzieci czekają na prezenty od wiedźmy?

2021-01-04 14:31

Święto Trzech Króli, to inaczej święto Objawienia Pańskiego (Epifanii). W Polsce obchodzimy je 6 stycznia. To u nas dzień wolny od pracy podobnie, jak w wielu innych kraja starego kontynentu - Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze. Jak obchodzi się święto Trzech Króli w Europie?

6 stycznia w kościele katolickim, to święto Objawienia Pańskiego, potocznie zwane świętem Trzech Króli. Tego dnia wierni wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Imiona Trzech Króli, to Kacper, Melchior i Baltazar.  W Polsce Świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka. Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach Europy?

ZOBACZ TEŻ: Wielka Brytania na dobre rozstaje się z UE. Nowe zasady dla podróżnych

Święto Trzech Króli w Europie. Włochy

We Włoszech święto Trzech Króli przybrało zwyczajowa nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka. Najsłynniejsza feta odbywa się w Rzymie na placu Piazza Navona. Święto Trzech Króli w tym kraju,to także dzień, w którym dzieci otrzymują prezenty. Odnajdują słodycze ukryte w tradycyjnych pończochach lub (jeśli były niegrzeczne) cukrowy węgielek. Dniem wolnym stało się ponownie po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD QUIZEM

Kto przynosi prezenty?
Pytanie 1 z 11
Mieszka w Laponii i przez cały rok wraz z elfami przygotowuje prezenty dla dzieci na całym świecie. Jakie nosi imię?

Święto Trzech Króli w Europie. Hiszpania

Hiszpania jest jednym z krajów, w których święto Trzech Króli obchodzi się wyjątkowo hucznie. Organizowane są liczne parady i orszaki, podczas których miasta odwiedzają trzej królowie. Podobnie, jak we Włoszech z tego święta najbardziej cieszą się dzieci, które zgodnie z tradycją prezenty świąteczne otrzymują dopiero 6 stycznia. W wigilie święta na progu domu najmłodsi zostawiają smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów.

Święto Trzech Króli w Europie. Austria

Święto Trzech Króli w Austrii jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia kolędnicy przebrani za trzech mędrców niosą gwiazdę  - Stern -  stąd tez ich nazwa Sternsingen. Kolędowanie jest połączone ze zbieraniem, datków na cele charytatywne.

Święto Trzech Króli w Europie. Grecja i Cypr

W Grecji i na Cyprze święto Trzech Króli (Epifania – objawienie, ukazanie się) jest związane ze święceniem wód. 6 stycznia Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji na plaży. Ten, kto wyłowi krzyż - według tradycji - będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem przez cały rok.

Święto Trzech Króli w Europie. Chorwacja

W święto Trzech Króli w Chorwacji dzieci przebierają się za trzech mędrców. Z gwiazdami w rękach odwiedzają domy i kolędują. 6 stycznia, to także dzień święcenia wody, którą zanosi się do domów. Skrapia się nią także pola, sady i winnice. Chorwaci tego dnia świecą także domy.

Święto Trzech Króli w Europie. Finlandia

W Finlandii święto Trzech Króli nazywane jest Loppiainen (Teofania) - Objawienie Pańskie. 6 stycznia mieszkańcy tego kraju obdarowują się tradycyjnymi korzennymi ciasteczkami Piparkakut w kształcie gwiazdy. Przed zjedzeniem ciastko trzeba ścisnąć w dłoni i pomyśleć życzenie. Jeśli rozłamie się na trzy części – spełni się. Tego dnia Finowie „rozbierają” choinki, które zdobiły domy podczas świąt. Sam okres świąteczny kończy się tu 13 stycznia w święto Nuutti, czyli Dzień Świętego Kanuta IV. Mieszkańcy Finlandii zjadają wówczas pierniki i inne jadalne ozdoby choinkowe.

Pandemia nie przeszkodziła morsom w tradycyjnym powitaniu Nowego Roku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki