Bergen. Miasteczko z piernika

i

Autor: Inspired By Maps/shutterctock.com

To największe miasto z piernika na świecie! ZOBACZ bajkowy świat o zapachu imbiru

2020-12-12 9:11

Gdyby do 1991 roku nie było piosenki „Winter Wonderland”, a Feliks Bernard z Richardem Smithem w grudniu wspomnianego roku przenieśliby się do norweskiego Bergen z pewnością w utworze znalazłaby się nuta imbiru. Od prawie 30 lat mieszkańcy stolicy norweskich fiordów budują największe na świecie miasto z piernika – Pepperkakebyen znane również jako Gingerbread Town. Jest bajkowe, magiczne i można je zwiedzać!

Każdego roku adwent w norweskim Bergen pachnie imbirem. Kiedy jego nuty unoszą się w  powietrzu to znak, że rozpoczęła się budowa piernikowego miasta. W tworzenie makiety - Pepperkakebyen  - zaangażowana jest lokalna społeczność. Całe rodziny wypiekają norweskie pierniki, które są podstawą do stworzenia Gingerbread Town. W miejscowych sklepach można kupić wiaderka z gotową masą, dzięki której przygotowanie materiałów do budowy miasta jest o wiele łatwiejsze. Ci, którzy od pieczenia wolą bardziej artystyczne zajęcia angażują się w dekorowanie piernikowych budowli. Zamiast pasteli, akwareli i sprayów używają lukru, cukierków i kolorowych ciasteczek. Mieszkańcy dbają o najdrobniejsze szczegóły. Piernikowe miasto, podobnie jak prawdziwe, położone jest między siedmioma górami. Są wszystkie najważniejsze budowle -  ratusz miejski, słynny targ rybny oraz latarnia morska.

Zobacz, bajkowe miasto z piernika w naszej GALERII

Pepperkakebyen - Miasto z Piernika. Prawie 30 lat tradycji

Pierwsze piernikowe miasto Bergen powstało w 1991 roku. Początkowo był to mały projekt, który miał zaangażować dzieci do wspólnej zabawy i wesprzeć instytucje charytatywne. Wystawę zorganizowano w jednym z miejscowych centrów handlowych. Od tamtej pory każdego roku w przedszkolach, szkołach i domach grudzień jest miesiącem wypiekania pierników. W budowanie słodkiego miasteczka Bergen angażują się całe pokolenia mieszkańców. Dowodem może być rok 2009. Kiedy na tydzień przed otwarciem Pepperkakebyen zostało zniszczone. W akcję odbudowy piernikowego miasta zaangażowali się wszyscy, od przedszkolaków po seniorów i lokalne firmy. To był tydzień ciężkiej pracy, ale udało się zbudować słoskie miasteczko. Duch pieczenia i budowania razem z wonią imbiru rozprzestrzenił się na całą Norwegię. Już nie tylko w Bergen powstaje piernikowe miasteczko, choć te jest największe na świecie. W mniejszych miejscowościach takich, jak np. Stavanger, Hammerfest, Haugesund, Fredrikstad i Bodø również powstają słodkie makiety miast.

ZOBACZ TEŻ: Święta w PRL-u. Mikołaje na ulicach, pomarańcze obiektem pożądania

Pepperkakebyen - Miasto z Piernika 2020

Pandemia koronawirusa nie oszczędziła także największego na świecie miasta z piernika w Bergen. W tym roku wystawa została otwarta dopiero 8 grudnia, a nie jak zazwyczaj z końcem listopada. Pepperkakebyen działa, ale liczba biletów jest ograniczona. Sprzedaż wejściówek odbywa się w Internecie. Wstęp dla dzieci do 12 roku życia jest bezpłatny. Za wejście nie płacą także, Ci którzy mieli swój udział w tworzeniu makiety. Wejściówki dla pozostałych kosztują 100 NOK (około 46 zł). Zysk ze sprzedaży biletów jest przekazywany organizacji charytatywnej pomagającej potrzebującym dzieciom.

Wakacje w Toruniu można spędzić w Piernikowym Miasteczku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki