Wielkopolska

Trzy nietypowe atrakcje Gniezna. Sprawdź przy okazji wizyty w pierwszej stolicy Polski

2025-02-10 17:44

Większości z nas Gniezno kojarzy się z legendą o Lechu, ze św. Wojciechem, katedrą i szkolną wycieczką. Tymczasem to miasto ma do zaoferowania znacznie więcej i weekendu może nie starczyć, by zobaczyć wszystko. Przy okazji wizyty w pierwszej stolicy Polski, warto odwiedzić mniej oczywiste miejsca.

Gniezno to jedno z najważniejszych miast w historii Polski i to właśnie atrakcje związane z historią przyciągają turystów jak magnes. Jednak, gdy już zwiedzimy katedrę oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego i przespacerujemy się Traktem Królewskim, możemy wyruszyć na dalszą eksplorację. Oto trzy nietypowe atrakcje miasta.

Trzy nietypowe atrakcje Gniezna. Sprawdź przy okazji wizyty w pierwszej stolicy Polski

Jedną z najbardziej nietypowych atrakcji Gniezna, jest świąteczny klimat, który odnajdziemy tu przez cały rok. Niewiele osób wie, ale w mieście są aż trzy fabryki bombek, które po wcześniejszym umówieniu można zwiedzać zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Atrakcja zarówno dla małych, jak i dużych fanów świąt, którzy chcą poczuć magię Bożego Narodzenia niezależnie od pory roku. O gnieźnieńskich fabrykach bombek piszemy tutaj. Ci, którzy z nostalgią wspominają pierwsze konsole do gier, mogą wrócić do przeszłości w muzeum Stare Dobre Retro. To nietypowe muzeum, bo można tu wszystkiego dotknąć, a właściciel – Maciej Andrzejowski, chętnie opowiada o eksponatach. Zobaczymy tu takie klasyki jak Amiga, Atari, ZX Spectrum czy Commodore, a także konsole Segi, Nintendo czy Sony. Są też takie ciekawostki jak laserdisc, czyli wielki krążek przypominający winyl, ale z nagranym filmem. W muzeum można np. obejrzeć „Obcego” właśnie z takiego krążka. Są tu także dwie sale, w których można pograć np. w Super Mario, Pac-Mana lub inne popularne niegdyś gry. Ci, którzy będą chcieli jeszcze bardziej zagłębić się w temat, mogą skorzystać z kącika czytelnika, w którym znajdują się książki i czasopisma o komputerach i grach z lat 70-90 ubiegłego wieku. Muzeum Stare Dobre Retro znajduje się przy ul. ul. Moniuszki 3 (pasaż, lokal 205). Działa głównie w weekendy (sobota 10-18, niedziela 11-16), w tygodniu trzeba się wcześniej umówić telefonicznie. Ostatnią z naszych propozycji nietypowych atrakcji Gniezna jest Biblioteka Prowincjalna Franciszkanów, a raczej czytelnia, która skrywa mnóstwo starodruków. Biblioteka działa od niewdana, znajduje się za ołtarzem kościoła franciszkanów, a żeby zobaczyć najcenniejsze zbiory, trzeba się wcześniej umówić. Oprócz „zwykłych” książek są tu stare mszały, a także filmy i dokumenty z działalności zakonu na terenie dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W niektórych księgach można odnaleźć zapiski, poprzednich właścicieli ksiąg lub tych, w których ręce chwilowo się dostały. Np. w jednym z mszałów łacińskich odnajdziemy napis „Polska kaputt”, który prawdopodobnie zostawił po sobie jakiś zwolennik III Rzeszy.

ZOBACZ TEŻ: Bolesław Chrobry wzywa Polaków: w 2025 roku przybywajcie do Gniezna!

Super Express Google News
Autor:
QUIZ. Kraków czy Warszawa? Wiesz, o którym mieście mowa?
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Jedna z legend o tym mieście jest związana z Wisłą. Jej bohaterka jest symbolem miejscowości. Mowa o...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki