Częściowe zaćmienie Księżyca we wrześniu 2024 będzie widoczne z Polski

i

Autor: Shutterstock

Zjawiska na niebie

Zaćmienie Księżyca i Superpełnia Żniwiarzy nad Polską. Oto, kiedy i gdzie oglądać niezwykłe zjawiska na niebie

2024-09-15 5:08

Wrzesień 2024 to dobry czas na obserwację nocnego nieba. Na początku miesiąca widoczne były zorze polarne, a już niebawem ostatni Superksiężyc tego lata, a także jedyne w tym roku zaćmienie Księżyca widoczne w Polsce.

Pełnia Księżyca we wrześniu to Pełnia Żniwiarzy lub Pełnia Kukurydzianego Księżyca – obie nazwy wywodzą się ze starożytności. Dla Egipcjan wrześniowa pełnia wiązała się z zapowiedzią pory deszczowej. Jasny księżyc miał pomagać rolnikom zebrać plony. Dlatego w wielu krajach, w tym czasie odbywają się uroczystości. W Chinach to wspomniane już Święto Środka Jesieni. Określenie wrześniowej pełni kukurydzianą pochodzi zaś od rdzennych Amerykanów, bo właśnie wtedy odbywały się zbiory. W tym roku będzie to Superpełnia, której towarzyszy częściowe zaćmienie Księżyca.

Zaćmienie Księżyca i Superpełnia Żniwiarzy nad Polską. Oto, kiedy i gdzie oglądać niezwykłe zjawiska na niebie

Pełnia Księżyca wydarzy się w nocy z 17 na 18 września o godzinie 04:36. Będzie to już druga z rzędu (poprzednia była w sierpniu) superpełnia. Oznacza to, że nasz naturalny satelita będzie wyjątkowo blisko Ziemi, przez co może wydawać się nawet o 14% większy niż zwykle i świecić jaśniej aż do 30%. Dodatkowo tej pełni będzie towarzyszyło częściowe zaćmienie Księżyca widoczne także z Polski. Jest to jednak spektakl dla wytrwałych i tych, którzy nie mogą spać. O ile pełnia będzie doskonale widoczna dzień wcześniej i dzień później, tak zaćmienie tylko w określonym czasie. Wszystko rozpocznie się w nocy z 17 na 18 września, maksimum zjawiska wypadnie o godzinie 4:44. Powinno być widoczne na zachodzie kraju. Nie będzie to jednak spektakularny widok, ale przy dobrej pogodzie zauważymy wyraźne pociemnienie tarczy Srebrnego Globu w jej prawej górnej ćwiartce. Natomiast całkowite zaćmienie Księżyca będzie można obserwować z Polski dopiero 7 września 2025 roku. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu.

Pełnia Księżyca Żniwiarzy we wrześniu to Święto Środka Jesieni w Chinach

Święto Środka Jesieni obchodzone jest piętnastego dnia ósmego miesiąca, chińskiego kalendarza lunarnego. W 2024 roku przypada we wtorek, 17 września. Trzydniowe obchody związane są z kultem bogini Chang-e, która była żoną Yi – doskonałego łucznika. Według legendy Yi zyskał szacunek ludu po zestrzeleniu dziesięciu słońc, które miały spalić ziemię. W zamian za ten uczynek bogowie nagrodzili go napojem nieśmiertelności. Jednak Yi zamiast wypić eliksir, zakopał go i odszedł. A ponieważ Chang-e zawsze żyła w cieniu męża i pod jego dyktando nigdy nie mogła pokazać swojej siły, wykorzystała jego nieobecność. Wypiła eliksir, a kiedy Yi po powrocie odkrył, co się stało, próbował zabić żonę. Chang-e uciekła na Księżyc, gdzie pozostaje do dziś. Z okazji Święta Środka Jesieni Chińczycy spotykają się i wspólnie spędzają czas. Niemal na każdym rogu rozpalają festiwalowe latarnie. Jeśli tylko pogoda na to pozwala, podziwiają zjawisko na niebie. Zajadają też specjalnie wypiekane na tę okazję ciasteczka 月餅 yuebing.

ZOBACZ TEŻ:  Z pasji, marzeń i odwagi. Historia rodzinnej winnicy Silesian na Dolnym Śląsku

Quiz. Stolice świata. Trudny test o stolicach państw. Stawiamy piątkę już za 6/10

Pytanie 1 z 10
Coś prostego na rozgrzewkę. Canberra to stolica jakiego państwa?
Czym jest zorza polarna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki