Zamek Widnsor ma kilkusetletnią historię, której początki sięgają XI wieku. Budowla, która początkowo służyła głownie celom obronnym została wzniesiona przez Wilhelma Zdobywcę – księcia Normandii i króla Anglii. W XII wieku Henryk II wyburzył drewniane obiekty i postawił w ich miejsce zamek z kamienia. Wtedy budowla odbiegał jeszcze od kształtu, w jakim znamy go teraz. W XIV wieku dobudowana została Okrągła Wieża, natomiast w kolejnym stuleciu rozpoczęła się budowa późnogotyckiej kaplicy św. Jerzego, w której odbył się ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle. O miejscu ceremonii zdecydował fakt, że to właśnie w kaplicy zamku Windsor książę Harry został ochrzczony w 1984 roku. Obecny wygląd rezydencja zawdzięcza Jerzemu IV, który odrestaurował budowlę w XIX wieku. Dzięki niemu to największy zamieszkany zamek świata. Co ciekawe tutejsza kuchnia jest najstarszą działającą kuchnią w kraju. Przyrządzano tu posiłki dla 32 władców! W 1992 roku na zamku wybuchł ogromny pożar, w którym znacznym zniszczeniom uległy przede wszystkim apartamenty królewskie. Odbudowa zajęła 5 lat i dopiero w 1997 roku obiekt ponownie został otwarty dla zwiedzających. Warto dodać, że zamek w Windsorze to także miejsce śmierci księcia Filipa – męża Królowej Elżbiety II. - "Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłosiła śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, Księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano na zamku Windsor" – poinformował 9 kwietnia 2021 roku Pałac Buckingham.
ZOBACZ TEŻ: Dolina Chochołowska i Kalatówki - tu kwitną krokusy w Tatrach. TPN apeluje: Odpuście sezon 2021!
Zamek Windsor - Kaplica św. Jerzego - miejsce pochówku księcia Filipa
Gotycka kaplica św. Jerzego zachwyca wachlarzowym sklepieniem, dlatego będąc w środku warto patrzeć także w górę. Budowa kaplicy rozpoczęła się w XIV wieku za panowania króla Edwarda III. Jednak obecny kształt zyskała w kolejnych stuleciach – prace ukończono dopiero w 1528 roku. W jej wnętrzu znajdują się grobowce wielu władców, m.in. Elżbiety – królowej matki, która zmarła w 2002 roku. Tutaj odbędzie się również nabożeństwo pogrzebowe księcia Filipa - męża Elżbiety II. W kaplicy św. Jerzego odbywały się również królewskie śluby. Ostatni odbył się 19 maja 2018 roku, to ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle.
ZOBACZ GALERIĘ Tak Książę Filip spędził swoje życie
Zamek Windsor - wnętrza
Zamek Windsor jest otwarty dla zwiedzających. Apartamenty reprezentacyjne do momentu wybuchu pandemii koronaiwrusa odwiedzało rocznie ponad milion turystów. W komnatach można obejrzeć arcydzieła światowego malarstwa m.in. Rubensa, Canaletta, van Dycka i Rembrandta. Na uwagę zasługuje Sala Waterloo – na cześć zwycięstwa nad Napoleonem. Znajduje się tu wiele portretów członków rodziny królewskiej i innych ważnych osobistości. Wrażenie robi także indyjski dywan utkany w Agrze dla królowej Wiktorii – cesarzowej Indii. Waży aż dwie tony i jest uznawany za największy bezszwowy dywan na świecie. Podczas pożaru w 1992 roku potrzeba było aż 50 osób, żeby go zrolować i wynieść w bezpieczne miejsce. Jednak za najwspanialsze pomieszczenie na zamku Windsor uważa się sale przyjęć - Grand Reception Hall. Warto zwrócić uwagę na malachitową wazę, podarowaną królowej Wiktorii przez cesarza rosyjskiego Mikołaja I Romanowa w 1839 roku.
NIE PRZEGAP: Wycieczka jednodniowa dla dzieci i nie tylko. TOP 5 miejsc pod Warszawą
Gdzie znajduje się zamek Windsor?
Zamek Windsor jest oddalony o ok. 35 km od centralnego Londynu. Budynek wciąż jest królewską rezydencją, królowa Elżbieta II spędza w nim większość prywatnych weekendów, dlatego nie zawsze jest otwarty dla zwiedzających. Podczas pandemii koronawirusa rezydencja również nie przyjmuje gości. To właśnie na zamku Windsor królowa Elżbieta i książę Filip spędzili kwarantannę w marcu 2020 roku. Aktualne informacje na temat dostępności posiadłości dla zwiedzających znajdują się na stronie - www.royalcollection.org.uk. Na zwiedzanie zamku Windsor warto przeznaczyć ok. 3 godz.