1. Kuchnia: Krymskie potrawy to prawdziwa mieszanka smaków. Wśród krymskich potraw znajdują się i rosyjskie i ukraińskie, ale też z kuchni tatarskiej i karaimskiej. Najczęściej serwowane na Krymie są rożnego rodzaju placki i pierożki nadziewane mięsem czy warzywami. Tradycyjnymi daniami są: bliny, czyli nadziewane farszem naleśniki, borsz – zupa z burakami, ziemniakami i kapustą, cziburiaki - cienkie placki z farszem (z mięsa mielonego, sera lub grzybów) smażone na głębokim tłuszczu.
2. Przysłowia: W języku polskim najbardziej znanym przysłowiem dotyczącym Krymu jest to: Gdzie Rzym, a gdzie Krym. Używa się go np. gdy mówimy o dwóch rzeczach, które nie mają ze sobą nic wspólnego.
3. Filmy: Kilka scen z polskich filmów było kręconych właśnie na Krymie. Jakich filmów? Otóż pałac w Bajdocji z filmu „Podróże Pana Kleksa” to w rzeczywistości Pałac Woroncowa. Scena z Frankiem Dolasem podrywającym Włoszki w filmie „Jak rozpętałem II wojnę światową” oraz kilka scen z „Pana Wołodyjowskiego”.
4. Liczydła: Podobno jeszcze kilka lat temu w wielu sklepach na Krymie sklepowe za ladą liczyły na liczydłach!
5. Trolejbusy: Krym może pochwalić się najdłuższą linią trolejbusową na świecie. Liczy ona aż 86 km i prowadzi z Symferopolu do Jałty.
6. Adam Mickiewicz: Nasz wieszcz narodowy podróżował na Krym i spędził tam nieco czasu. Zauroczony krajobrazami Krymu napisał „Sonety krymskie” pełne romantycznych uniesień.
7. Nazwa: Chociaż większość z nas nazywa tę część Ukrainy po prostu Krymem lub Półwyspem Krymskim, to funkcjonują też inne nazwy miejsca. Krym zwany jest Półwyspem Taurydzkim. W starożytności nosił nazwę Chersonez Taurydzki lub Tauryda.
8. Położenie: Krym leży nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim. Na południowej części półwyspu rozciągają się Góry Krymskie.
9. Ludność: Większość mieszkańców Krymu to Rosjanie. Kolejną dużą grupą są Ukraińcy, a dalej Tatarzy. Mieszkają tu też Gruzini i Turcy.
10. Język: Używa się tam języka rosyjskiego, który jest najbardziej popularny oraz języka ukraińskiego.