10 przyczyn obniżonego libido. Sprawdź, dlaczego nie masz ochoty na seks

2015-02-10 19:00

Jest wiele przyczyn spadku libido. Może to być antykoncepcja hormonalna, stres, a nawet... przejedzenie! Przedstawiamy listę 10 przyczyn obniżających popęd seksualny.

Osłabiony popęd mogą mieć nawet kobiety, które uwielbiają seks. Libido potrafi poważnie osłabnąć, a czasem nawet spaść do zera. Może to być kwestia nudy i rutyny. Często jednak powód jest zupełnie inny.

10 przyczyn spadku libido

Stres

Jest najczęstszą przyczyną osłabienia libido, a nawet jego utraty. Reakcja stresowa wpływa na organizm, szykując go do walki lub ucieczki. Hormony odcinają dopływ krwi do genitaliów i przekierowują ją do mięśni i mózgu. Dlatego na popęd seksualny mogą znacząco wpłynąć wielki kredyt lub przewlekłe kłopoty w pracy.

Zmęczenie

Chroniczne zmęczenie źle wpływa na organizm. Gdy za mało śpisz, a za dużo pracujesz, twój organizm rozpoczyna strajk. Przełączasz się na tryb oszczędzania energii, przez co seks spada na sam dół listy priorytetów.

Niesprawny układ krwionośny

Bez dobrego ukrwienia intymnych obszarów, będą one mniej ważliwe na dotyk i stymulację. Przyjemność odczuwana przez partnerów będzie niewielka. Kobieta może mieć dodatkowo problem z lubrykacją. Jest dużo chorób, które wpływają na ukrwienie, np. cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca czy nadciśnienie.

Hormony

Libido może ucierpieć przez nieodpowiedni poziom hormonów we krwi. Niedobór estrogenu lub nadmiar prolaktyny znacząco obniżają popęd seksualny.

Faza cyklu miesiączkowego

W czasie owulacji libido rośnie, zaś pod koniec cyklu znacznie spada. Organizm przygotowuje się do ciąży, dlatego progesteron "każe" kobiecie unikać niepotrzebnego wysiłku i związanego z nim ryzyka poronienia. Oznacza to niechęć do seksu.

Zobacz też: 10 seksualnych mitów o kobietach

Antykoncepcja hormonalna

U niektórych kobiet antykoncepcja hormonalna wpływa na spadek libido. Jest to spowodowane głównie przez tabletki jednofazowe. Z reguły wystarczy zmienić środek antykoncepcyjny i wybrać taki, który nie zaszkodzi pożądaniu.

Nieporozumienia

Gdy w związku występuje emocjonalne ochłodzenie, również życie seksualne traci swój żar. Tylko zżyte pary potrafią godzić się w łóżku. Częste, przeciągające się nieporozumienia mogą być przyczyną popsucia atmosfery w sypialni. Dlatego trzeba rozwiązywać problemy i dużo rozmawiać.

Niespełnione pragnienia

Wiele par nie rozmawia o swoich łóżkowych pragnieniach. Często boją się zaproponować zmiany w obawie przez rozpadem związku. Ciągłe kochanie się w jednej pozycji może stać się po prostu nudne. Dlatego warto porozmawiać. Może partner również tęskni za odmianą?

Przejedzenie

Na pożądanie wpływa też pełny brzuch. Po przejedzeniu dla organizmu priorytetem staje się dokrwienie układu trawiennego, a nie genitaliów. Jeśli masz czas na seks tylko wieczorami, zrezygnuj z obfitej kolacji lub zjedz ją "po" - najlepiej razem z partnerem.

Leki

Niektóre leki obniżają libido, np. antydepresanty, leki uspokajające czy nasenne. Na życie seksualne partnerów mogą wpłynąć także leki moczopędne lub obniżające poziom cholesterolu. Porozmawiaj o tym z lekarzem, może wspólnie znajdziecie alternatywę.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają