1. Tymianek
To zioło hodowane w Twojej kuchni, zapewni podkreślenie smaku potraw opartych na cielęcinie, jagnięcinie, drobiu oraz rybach. Tymianek stosuje się także do pasztetów i farszów. Nada się też do niektórych zup i bulionów.
Sadzi się go w okresie kwiecień-maj. Należy zadbać o to, aby roślina miała ciepłe i nasłonecznione warunki wzrostu, dlatego dobrze sprawdzi się tutaj doniczka na parapecie. Tymianek podlewamy rzadziej niż zioła, ponieważ nie lubi on wilgoci.
2. Bazylia
Bazylia kojarzona jest z daniami kuchni włoskiej, zatem idealnie połączy się z makaronami bądź pomidorami czy mozzarellą. Dodaje się ją również do omletów, gotowanych jajek czy twarożków. Listki tej rośliny nadadzą aromatu daniom mięsnym, zupom oraz owocom morza.
Przy zakupie bazylii istotne jest zwrócenie uwagi na to, aby jej liście nie były zwiędłe ani czarne. Można postawić ją na kuchennym parapecie i podlewać w małych ilościach.
3. Koperek
Stosowany często do kiszenia np. ogórków lub kapusty, a także w różnego rodzaju zalewach octowych. Koperek świetnie komponuje się w połączeniu ze śmietaną lub jogurtem naturalnym. Dodaje się go do dań z pstrągiem, łososiem lub krewetkami.
4. Mięta
Mięta to znany dodatek, który idealnie sprawdza się nie tylko w lemoniadach czy koktajlach, ale również w sosach jogurtowych czy daniach z twarożkiem.
Zioło to lubi miejsca zacienione. Należy podlewać ją regularnie. Podłoże, na którym rośnie nasza kuchenna mięta, powinno ciągle być delikatnie wilgotne.
5. Oregano
Pasuje do podkreślania smaku wszystkich gatunków mięsa oraz różnorodnych sosów. Oregano będzie świetnym dodatkiem do dań kuchni włoskiej, ale też do sałatek warzywnych.
Oregano sadzi się wczesną wiosną. Lubi ono nasłonecznione, bezwietrzne i suche warunki. Należy je co pewien czas podcinać. Jeśli chodzi o podlewanie – robimy to regularnie, aby ziemia była wciąż wilgotna.
6. Rozmaryn
Dobrze sprawdza się jako uzupełnienie dań rybnych, z jagnięciną, z drobiem, wołowiną czy z wieprzowiną. Świetnie smakował będzie w połączeniu z serami, jakami, pomidorami bądź szpinakiem.
Rozmaryn najlepiej jest trzymać w miejscu ciepłym, gdzie nie będzie on narażony na mróz. Ponadto należy zadbać o piaszczystą i przepuszczalną glebę. Rozmaryn potrzebuje około 7 godzin nasłonecznienia dziennie. Dzięki temu może on być hodowany przez cały rok.
7. Pietruszka
W kuchni stosuje się ją do sosów, gulaszów bądź dań rybnych. Komponuje się ona smacznie także z warzywami, ryżem, omletem czy jajecznicą.
Można przechowywać ją na parapecie, ponieważ lubi nasłonecznienie. Jej gleba powinna być przepuszczalna oraz nieustannie wilgotna.
8. Kolendra
Podstawowy i trudny do zastąpienia składnik gulaszów i zup. Pasuje do mięsa koziego, szynki, wieprzowiny i jagnięciny, ale możemy stosować ją także do ciast i deserów.
Aby kolendra rosła w Twojej kuchni przez cały rok, powinnaś zapewnić jej dobrze nasłonecznione miejsce. Dodatkowo zadbaj o żyzną glebę i częste podlewanie. Kolendrę zrywaj dopiero, kiedy jej wysokość osiągnie 15cm.
9. Szczypiorek
Jest to mało wymagające zioło. Sadzi się go w marcu lub w lipcu. Należy zadbać jedynie o regularne podlewanie szczypiorku.
10. Szałwia
To zioło świetnie nadające się do dań mięsnych. Uzupełni ono smak wieprzowiny, gęsi, kaczki oraz kurczaka. Ponadto szałwię dodać możemy do poprawy smaku kremu z dyni.
Najlepiej będzie ona rosła na parapecie kuchennym bądź na balkonie. Do zasadzenia szałwii najlepiej zastosować żyzną glebę z dodatkiem piasku. Lubi ona glebę suchą, dlatego nie trzeba jej często podlewać.