1. Dokonaj dobrego wyboru
Wybierając miejsce na urlop, poszukaj pensjonatu czy apartamentu, którego właściciele są przyjaźni zwierzętom domowym. Trafnym pomysłem jest wynajem wolnostojącego domku letniskowego stojącego na ogrodzonym terenie, gdzie nasz pupil będzie mógł swobodnie biegać.
2. Nie zapomnij o zabezpieczeniu psa przed insektami
Pamiętajmy, że musimy zabezpieczyć pupila przed pasożytami. Ukąszenia kleszczy mogą wywołać u psa ciężką chorobę, a pcheł i komarów spowodować reakcję alergiczną. Mamy do wyboru całą gamę środków: od obroży owadobójczych, po płyny do wcierania w skórę okolicy karku. Warto też wcześniej sprawdzić, czy czworonóg ma wszystkie aktualne szczepienia i ewentualnie uzupełnić brakujące.
3. Przygotuj niezbędne akcesoria
Bagaż dla psa? Ależ oczywiście, bez pewnych przedmiotów trudno nam się będzie obejść. Trzeba zabrać dwie miski (na wodę i jedzenie) oraz zapas karmy, do której zwierzę jest przyzwyczajone. W podróży świetnie sprawdzą się poręczne saszetki, są wygodne w użyciu i zajmą mniej miejsca w psiej walizce niż standardowe puszki. Jeśli uda nam się spakować legowisko czworonoga, z pewnością będzie on spokojniejszy w nowym miejscu. Koniecznie weźmy jego ulubioną zabawkę. Pamiętajmy o obroży, na której zawiesimy adresówkę, smyczy i kagańcu. Książeczka zdrowia również może się przydać w razie konieczności wizyty u weterynarza. Jeśli planujemy wybrać się na wakacje z psem poza granice kraju, wyróbmy mu paszport.
4. Zadbaj o psa podczas podróży
Zaplanujmy wyjazd wieczorem lub wcześnie rano, jeśli dzień ma być upalny. Ochłodźmy samochód przed podróżą, ale dbając o to, by nie było w nim zbyt zimno. W oknach warto zamontować specjalne rolety, chroniące przed słońcem. Małe pieski możemy przewozić w transporterze przypiętym pasami na tylnym siedzeniu, natomiast średnie i duże w specjalnych szelkach, które wpina się do pasów samochodowych. Przydatne mogą się okazać także transportery dla psów do samochodu. Tak zapewnimy pupilowi bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania. W aucie przyda nam się dodatkowo specjalna mata, która zabezpieczy tapicerkę przed zabrudzeniem. Umieszcza się ją na tylnej kanapie lub w bagażniku. Podczas podróży należy co dwie godziny zatrzymywać się na krótkie postoje. W ich trakcie pies powinien pospacerować, mieć możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych i napicia się wody. Nie zapomnijmy zabrać do samochodu kilku butelek i miski. Jeżeli zwierzę jest bardzo zestresowane (nadmiernie się ślini, szybko oddycha), warto zaopatrzyć się wcześniej w uspokajające feromony.
5. Zachowaj ostrożność na plaży
Planując wypoczynek nastawiony na plażowanie, weźmy pod uwagę, że nasz pies nie może długo przebywać na słońcu. Zaopatrzmy się więc w parasol, dający cień i odpowiednią ilość wody do picia. Co jakiś czas przejdźmy się z pupilem na spacer w zacienione miejsce. Kiedy jest bardzo gorąco lepiej zostawić zwierzę na 2-3 godziny w pensjonacie. Jeśli wypoczywamy nad wodą, pozwólmy mu się w niej ochłodzić. Miejmy też cały czas zwierzę na oku, najlepiej niech przebywa na regulowanej smyczy.
Więcej na: dolinazwierzat.se.pl