1. Basen dobry dla każdego
I to dosłownie! Pływanie jest tym rodzajem sportu, który uprawiać może każdy niezależnie od wieku i tuszy. Regularne wyprawy na basen mają mnóstwo zalet: poprawiają krążenie, wzmacniają serce, poprawiają kondycję i siłę mięśni, pozwalają zrzucić nadliczbowe kilogramy, poprawiają stan stawów, zapobiegają ich sztywnieniu, wspomagają koordynację ruchową. Co równie ważne - pozwalają na zdobycie nowych kontaktów towarzyskich i przynoszą radość z uprawiania sportu.
Warto także zapisać się na ćwiczenia w wodzie. Są łatwiejsze do wykonania, bo niemal nie odczuwamy wysiłku, a nasze mięśnie intensywnie pracują. Ćwiczenia na basenie angażują większość mięśni, a równocześnie nie przeciążają stawów. Najlepiej zapisać się na specjalne grupowe zajęcia dla seniorów pod okiem wykwalifikowanego trenera. Wówczas ćwiczenia będą specjalnie dobrane dla grupy wiekowej.
2. Wsiadaj na rower
Systematyczną jazdą (może być rower stacjonarny, ale lepszy ten prawdziwy) poprawimy kondycję, zrzucimy parę kilogramów i spadnie nam poziom cukru we krwi. Regularna jazda pozwala obniżyć także poziom cholesterolu we krwi i zmniejszyć ryzyko miażdżycy. Równy, jednostajny wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu poprawia się ogólna wydolność organizmu. Wzrasta wytrzymałość i siła mięśni. Jedynymi przeciwwskazaniami do jazdy na rowerze są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa.
3. Nordic walking, czyli marsz z kijkami
Nordic walking odciąża cały aparat ruchowy, redukuje też obciążenie kolan i pleców, uwalnia napięcia w obszarze ramion i karku, podnosi boczną ruchomość partii szyjnej i kręgosłupa. Zapewnia utrzymanie prostej postawy. Do uprawiania go potrzebujemy sportowych butów i kijków. Można je kupić w sklepach sportowych i marketach. W trakcie treningu nordic walking angażujemy aż 85 proc. mięśni całego ciała.
4.Tańce lub siłownia
Możemy się zapisać na gimnastykę w klubie lub korzystać z siłowni - trener pokaże nam ćwiczenia, które możemy wykonywać. Można też wybrać się na tańce - do szkoły tańca czy na dancing. Wszystko dozwolone, byle się ruszać.
5. Kondycja po chińsku - tai-chi
Oblicza się, że w Chinach tę formę rekreacji uprawia ok. 700 mln ludzi. Od stołecznego Pekinu po wioskę na prowincji wszędzie spotkać można osoby w różnym wieku, przede wszystkim jednak ludzi starszych, którzy w grupach lub samotnie wykonują osobliwy ni to taniec, ni to gimnastykę, ni to zestaw dziwnych gestów. Tai-chi pierwotnie było - proszę się nie przestraszyć - sztuką walki. Łagodne, płynne ruchy w przyspieszeniu mogą się okazać groźne.
Ale nas interesuje tylko zdrowie. Można się zapisać do jednej z grup ćwiczących tai-chi, których w Polsce jest całkiem sporo. Ale wystarczy też komputer i kawałek dywanu. Na YouTube w Internecie jest przeszło 500 lekcji prowadzonych przez instruktorów i mistrzów. Wystarczy powtarzać spokojne ruchy prezentowane na ekranie.
Efekt - znikają nękające nas bóle głowy i pleców, poprawia się krążenie. Przede wszystkim jednak tai-chi oddziałuje na psychikę. Rzecz jasna nie od razu, trzeba jakiś czas poćwiczyć.
6. Pies na spacery
Jeśli nie lubimy wody, nie jeździmy na rowerze, ze wstrętem myślimy o klubie sportowym i ćwiczeniach w grupie, to przygarnijmy psa. Pies zmusi nas do codziennych spacerów. Czy to deszcz, czy śnieg, nie będzie wymówki - trzeba będzie wstać z kanapy i oderwać się od ulubionego serialu, by pospacerować z ulubieńcem. Pies nie tylko zadba o naszą kondycję, ale także sprawi, że przestaniemy się czuć samotni i niepotrzebni.
7. Joga na trawienie i uspokojenie
Gdyby chcieć oddać sens tej sztuki, która wywodzi się z Indii, należałoby powiedzieć, że jest to synchronizacja ruchu z oddechem. Joga ma przeszło 3500 lat, jej szkół jest wiele. My polecamy najpopularniejszą odmianę, hatha-jogę, i znakomitą vinyasa krama jogę.
Na temat jogi krążą mity, ale naprawdę nie każdy musi stawać na głowie i drapać się palcem nogi za uchem. Ćwiczenia trzeba zaczynać z instruktorem. Trafić do niego możemy z pomocą internetowego adresu: www.joga-joga.pl. Joga regeneruje organizm, odchudza, uspokaja, znakomicie wpływa na układ oddechowy, trawienny i przede wszystkim nerwowy.
Zasada 3 x 30 x 130
Pamiętajmy - ruch jest skuteczny wówczas, gdy wykonujemy go systematycznie, intensywnie i w odpowiedniej dawce. Żeby dobrą kondycję utrzymać przez wiele lat, powinniśmy pamiętać o indeksie 3 x 30 x 130. Oznacza on, że trzeba ćwiczyć co najmniej trzy razy w tygodniu i przez 30 minut w trakcie każdego z treningów tętno powinno wynosić ok. 130.