W lżejszych przypadkach niska temperatura może spowodować odmroziny, czyli przemrożenia. Wówczas narażone na zimno części ciała stają się czerwone, bolesne i obrzęknięte.
Najbardziej narażone na odmrożenia są wystające części ciała - policzki, nos, uszy, dłonie i stopy. Osoba, u której dochodzi do odmrożenia, może nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństwa, gdyż zwykle po pewnym czasie nie odczuwa się już żadnego bólu. Tymczasem skóra staje się zimna, biała, błyszcząca, zdrętwiała. Człowiek zachowuje się jak pijany, bełkocze, zatacza się.
Patrz też: Brak czapki może cię może cię zabić!
Pierwsza pomoc polega na przykryciu chorego kocami i poszukaniu schronienia przed zimnem. Jeśli skóra jest jeszcze miękka, należy ogrzać ją, zanurzając w wodzie o temp. ok. 40 st. C. Można zastosować ciepło własnych rąk - np. przykrywając uszy rękami. Ulgę w odmrożeniach przyniosą okłady żelowe z żywokostu, aloesu, arniki.
- Niektóre choroby mogą zwiększać podatność na odmrożenia, np. choroby układu krążenia, cukrzyca, niedokrwistość. Dlatego osoby chore muszą szczególnie mieć się na baczności wychodząc na mróz - ostrzega dr Paweł Błaszczyszyn.
Tego nigdy nie rób: Aby nie ulec odmrożeniu:
Słuchaj prognozy pogody i bierz pod uwagę nie tylko temperaturę, ale też siłę wiatru, wilgotność powietrza, gdyż mogą one zwiększyć niebezpieczeństwo odmrożenia;
Noś ciepłą bieliznę, odpowiednie zewnętrzne ubranie chroniące przed zimnem. Pamiętaj o nakryciu głowy (30 proc. ciepła organizm traci przez odsłoniętą głowę);
Ogranicz czas przebywania na mrozie;
Utrzymuj krążenie krwi poruszając się, ale unikaj przemęczenia;
Staraj się pozostawać w miejscu osłoniętym od wiatru;
Ogrzewaj od czasu do czasu palce rąk, krzyżując ramiona i umieszczając dłonie pod pachami;
Zapoznaj się z wczesnymi objawami odmrożenia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z nich, natychmiast szukaj schronienia. I, jeśli to możliwe, zmień odzież na suchą.