ABC Oszczędzania

2013-09-16 9:00

Nie trzymaj oszczędności w skarpecie, bo tylko na tym stracisz. Jeśli dysponujesz nawet niewielką kwotą, wybierz jeden ze sposobów oszczędzania pieniędzy oferowanych przez banki czy Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Specjaliści od finansów ostrzegają: trzymanie oszczędności w domu sprawia, że pieniądze tracą na wartości. Tymczasem możesz temu w prosty sposób zaradzić. Wystarczy, że powierzysz swoje oszczędności fachowej instytucji. Tak zgromadzisz pieniądze np. na przyszłą emeryturę czy studia.

Pod okiem fachowców

Kapitał możesz złożyć w dowolnym banku lub Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej. Warto bliżej przyjrzeć się zwłaszcza Kasom. Liczba ich członków rośnie - dziś to niemal 3 mln osób w 55 instytucjach. Warto wiedzieć, że od jesieni, a dokładnie od 29 listopada 2013 r. depozyty w SKOK-ach będą objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowym plusem SKOK-ów jest też to, że ich struktura oparta jest na członkostwie, tzn. wnosząc depozyt, zostajesz współwłaścicielem Kasy. Nie jesteś tam jedynie klientem, który nie ma prawa do decydowania o sprawach związanych z działalnością instytucji.

PRZECZYTAJ TEŻ: Naucz się oszczędzać z Super Expressem

Warto zainwestować w lokatę

Czym w ogóle są lokaty? W tym przypadku suma pieniędzy zostaje ulokowana w banku lub SKOK-u na określony czas i na określonym oprocentowaniu. Im oprocentowanie jest wyższe, tym lepiej. Na rynku dostępne są lokaty krótkoterminowe (np. trzymiesięczne) lub długoterminowe (np. roczne). W przypadku lokat możliwy jest tylko zysk. Ale uwaga - przez czas trwania lokaty nie możesz wypłacić z niej pieniędzy. Oczywiście jest możliwa przedterminowa likwidacja lokaty, ale w takiej sytuacji stracisz znaczną część odsetek.

Bez dużego kapitału

Co niezwykle istotne, do założenia lokaty nie potrzebujesz dużej sumy. Oczywiście im ona jest większa, tym zyski płynące z oprocentowania są większe. Aby założyć lokatę w banku, musisz zawrzeć umowę. Nie jest to proces skomplikowany. Wszystkie formalności załatwisz podczas jednej wizyty w oddziale banku czy kasy kredytowej. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. Niezbędny będzie tylko dowód osobisty.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki