Pomidory trafiły do Europy w XVI wieku. Zostały przywiezione przez Krzysztofa Kolumba z Ameryki. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie kuchni bez pomidorów i ich przetworów. To dobrze, bo pomidory mają działanie antyrakowe.
Ze szklarni też zdrowe
Wbrew powszechnym opiniom nie ma większego znaczenia, czy pomidor wyrósł w szklarni, czy na polu. Najważniejsze, by był świeży i dojrzały. Oczywiście najsmaczniejsze są pomidory, które mają wyraźny zapach. Świadczy on o tym, że dojrzewały na krzaku.
Pomidory mają mnóstwo witaminy C. Już dwa owoce pokrywają nasze dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Pomidory zawierają także sporo witaminy E oraz beta-karotenu. To silne antyoksydanty, czyli bezcenne dla naszego zdrowia substancje neutralizujące szkodliwe wolne rodniki. W pomidorach obecne są witaminy z grupy B (działają korzystnie na układ nerwowy), w tym witamina PP (wpływa na metabolizm cukru i cholesterolu we krwi), a także witamina K (ma właściwości przeciwkrzepliwe).
Bezcenny likopen
Pomidory to też bogactwo pierwiastków mineralnych. Jednym z najważniejszych jest potas, który dzięki swojemu działaniu moczopędnemu obniża ciśnienie krwi. Pomidory dostarczają również wapnia, magnezu, żelaza. Znajdziemy w nich także rzadko spotykane w produktach spożywczych mikroelementy, jak mangan, miedź czy kobalt.Bardzo zdrowe są także potrawy i przetwory z pomidorów - sosy, keczupy i koncentraty pomidorowe. Nie dorównują wprawdzie surowym pomidorom zawartością witamin, ale wypadają znacznie lepiej pod względem ilości łatwo wchłanianego, antyrakowego barwnika - likopenu, któremu służy podgrzewanie.
Dieta bogata w likopen zapobiega zawałom serca i rozwojowi miażdżycy. Zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy i raka prostaty, hamuje proces zwyrodnienia plamki żółtej.
Keczup łagodny
Adios pomidory
-3 kg pomidorów
-250 g cebuli
-200 g cukru
-30 g soli
-3/4 szklanki octu 6%
- po sporej szczypcie zmielonej gałki muszkatołowej, zmielonych goździków, pieprzu i cynamonu
Sposób przygotowania:
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, pokroić. Dodać posiekaną drobno cebulę, włożyć do rondla i odparować. Początkowo gotować pod przykryciem, później zdjąć pokrywkę. Przyprawy zagotować z octem i odstawić pod przykryciem. Rozgotowane pomidory z cebulą przetrzeć przez sito, dodać cukier, sól i przecedzony wywar octowy. Wymieszać i dusić jeszcze razem około dwóch godzin, często mieszając. Gdy sos zgęstnieje, przelać go do gorących, wypieczonych w piekarniku, suchych słoików, napełniając do krawędzi. Zamknąć i odwrócić dnem do góry do ostygnięcia.