Adwent - zwyczaje, obrzędy, symbole

i

Autor: SKPhotography / CC0 / pixabay.com Adwent - zwyczaje, obrzędy, symbole

Adwent 2020. Kiedy się zaczyna i ile dni trwa?

2020-11-30 9:33

Rozpoczął się jeden z ważniejszych okresów w roku w religii chrześcijańskiej. Adwent 2020, bo o nim mowa, rozpoczął się w niedzielę, 29 listopada i trwać będzie przez cztery tygodnie aż do zmierzchu w Wigilię, 24 grudnia. To czas wzmożonego i pełnego nadziei oczekiwania na koniec czasów i ostatecznego przyjścia na ziemię Jezusa Chrystusa. Co symbolizuje Adwent i jak się go obchodzi?

Adwent to wyjątkowy czas dla wszystkich chrześcijan, to okres oczekiwania na Jezusa Chrystusa i spotkanie człowieka z Bogiem. Co ważne, adwent  kojarzy się przede wszystkim z radością i obfituje we wszelkie zwyczaje i symbole, które mają zbliżyć człowieka do życia wiecznego. Adwent rozpoczął się w niedzielę, 29 listopada i trwać będzie cztery tygodnie aż do 24 grudnia.

Zobacz także: Kiedy TO się skończy? Krótki przegląd przepowiedni o KOŃCU EPIDEMII

Czym jest adwent?

Słowo to pochodzi z łacińskiego "adventus", które oznacza "przyjście". Dla starożytnych rzymian kojarzyło się one z oficjalnym przyjazdem cezara, w tradycji chrześcijańskiej to pełen nadziei czas oczekiwania na zejście Pana. Pierwsze historyczne zapiski dotyczące adwentu, jako okresu poprzedzającego Boże Narodzenie, pochodzą z IV wieki. Był czas kiedy adwent traktowano jako okres postu, zwyczaj ten nadal jest kultywowany w liturgii wschodniej.

Kiedy zaczyna się adwent i ile trwa?

Adwent ściśle ograniczony jest ramami czasowymi i zawsze zaczyna się z czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. Jego długość zależy od kalendarza, trwa on bowiem cztery niedziele, czyli od 23 do 28 dni.

Sprawdź też: Horoskop tygodniowy 30.11 - 6.12. To będzie intensywny tydzień, pełen nowych wyzwań

Co się robi w czasie adwentu?

Pierwszy okres kładzie nacisk na Paruzję, czyli ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa na ziemię na końcu świata. Ostatni tydzień adwentu to wielkie przygotowania na celebrowania narodzin Chrystusa. Kościelne msze pełne są nawoływań proroków do nawrócenia i żałowania za grzechy. Podczas Mszy św. padają słowa: „abyśmy zawsze wolni od grzechu i bezpieczni od wszelkiego zamętu, pełni nadziei oczekiwali przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Najbardziej znane w Polsce są Roraty, czyli msza ku czci Najświętszej Maryi Panny. Jest ona odprawiana bardzo rano, najczęściej w ciemnościach, a wierni ze świecami w rękach oczekują wraz z Maryją wybawienia, jakie przyniosły narodziny Jezusa Chrystusa.

Agustin Egurolla: Dlaczego znany choreograf sam nie uczy córki tańca?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają