Dopiero wnikliwe analizy składu chemicznego soli przemysłowej sprzedawanej przez kilkadziesiąt firm w Polsce jako sól spożywcza dadzą odpowiedź na pytanie z jak wysoką skalą zagrożenia mamy do czynienia i rzeczywiście jest się czego bać. Zanim poznamy wyniki badań postaramy się wyjaśnić co to tak naprawdę jest sól wypadowa i czy jej skład chemiczny jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.
Sól wypadowa - co to jest? Skład chemiczny, szkodliwe działanie
Sól wypadowa, nazywana też solą przemysłową albo chlorkiem sodu. Jest odpadem technologicznym przy produkcji chlorku wapnia, który nadaje się do utrzymania dróg, stąd także nazwa sól drogowa. Od zwykłej, jadalnej soli spożywczej nie różni się ani zapachem, ani wyglądem. Jednak jej skład chemiczny może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka.
Ze wstępnych opinii ekspertów wynika, że sól wypadowa mogła być zaniczyszczona odpadami siarki i innymi substancjami, także o działaniu rakotwórczym. Jakie substancje mogły być zawarte w soli wypadowej? Niewykluczone, że potas lub azotan potasu, które mogą mieć wpływ na akcję serca, a nawet doprowadzić do jego zatrzymania.
Szczególnie niebezpieczne są jednak siarczany (sodu, wapnia, potasu), które mogą oddziaływać na wątrobę, śledzionę, układ krwiotwórczy. Siarczany mogą także powodować białaczki, anemie i inne poważne choroby.
Azotan potasu w organizmie człowieka może przejść w nitrozoaminy, które potrafią wykazywać działanie rakotwórcze. To on wydaje się największym zagrożeniem. W soli wypadowej mógł być także żelazocyjanek, który jestr trucizną gdy spożyje się go w dużych ilościach.
Producenci soli wypadowej ostrzegają, że jej połknięcie w postaci przeznaczonej do odladzenia dróg i chodników może skutkować nawet zgonem. Skutkiem zatrucia jest sztywność mięśni i objawy uszkodzenia mózgu. Mogą wystąpić nudności i wymioty, trudności w oddychaniu oraz problemy z krążeniem. Jako późne powikłania występują niedomogi wątroby i nerek
Samo wdychanie soli wypadowej może powodować lekkie podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa, kaszel, a kontak ze skórą lekkie podrażnienie.