Według badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Słodka równowaga” emocją, która towarzyszy obecnie największej liczbie Polaków jest spokój. Mogłaby to być uspokajająca informacja, gdyby nie fakt, że deklaruje go jedynie 22% respondentów. Co piąty ankietowany wskazał na nadzieję, a aż 17% badanych przyznało, że czuje niepokój. Stosunkowo dużo wskazań uzyskał optymizm (16%) i szczęście (11%). Wśród najczęściej wymienianej dziesiątki emocji, znajduje się również brak poczucia bezpieczeństwa, czy zniechęcenie.
Przyczyny obniżonego nastroju
Negatywnym uczuciem, dominującym wśród Polaków jest niepokój, ale także zniechęcenie i smutek. Najczęściej wymienianym czynnikiem pogorszenia samopoczucia, są kwestie finansowe. 1/4 Polaków wskazuje na niezadowolenie finansowe, natomiast kolejna 1/4 wprost mówi o swoich problemach finansowych. Na nasz obniżony nastrój wpływają też życiowe zmartwienia oraz stan zdrowia własny lub bliskich.
Co poprawia Polakom humor?
Dla zdecydowanej większości Polaków (83%), najbardziej pomocnym narzędziem przy chęci poprawy nastroju, jest rozmowa z bliskim człowiekiem. Humor poprawia nam również zwykły uśmiech, podarowany nawet od obcej osoby. Przyznaje to co piąty Polak.
Na panujący w narodzie lęk, niezadowolenie i brak poczucia bezpieczeństwa, bez wątpienia wciąż poszukujemy odpowiedniego lekarstwa. Z zawodowego punktu widzenia, to głównie specjaliści od zdrowia psychicznego są w stanie nam pomóc. W przypadku braku czasu, chęci, czy środków finansowych, warto samemu poszukiwać sposobów na poprawę samopoczucia. I tak z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy w momentach obniżonego nastroju stawiają na sen, odpoczynek, kontakt z naturą lub coś słodkiego. Ważne jest jednak, aby takie słodkie przekąski były w naszym życiu sporadyczne. Dla dobrego nastroju ważne jest bowiem prowadzenie zróżnicowanej diety.
Proste porady - jak poprawiać swój nastrój
Właściwa dieta połączona z aktywnością fizyczną może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Dbajmy więc o te dwa aspekty nie zapominając, że muszą one sprawiać nam przyjemność. Tylko przy takim uzyskaniu równowagi, doświadczymy realnego, pozytywnego wpływu na nasz nastrój.
Źródło: materiały prasowe