alergia

i

Autor: Getty Images

Alergie wiosenne. Kiedy zaczyna się sezon pylenia?

2022-03-03 14:13

Rozpoczyna się sezon alergiczny. Do grona objawów alergii wiosennej zalicza się swędzenie oczu, łzawienie, które jeśli jest intensywne, może nasilać katar. A kontakt z alergenem wziewnym może wywołać reakcje skórne, temperaturę,problemy żołądkowe. Czy można sobie jakoś pomóc? Oczywiście – unikając alergenów.

Chociaż najsilniejszy atak alergii przeżywamy w miesiącach letnich, pierwsze objawy alergii mogą pojawić się już wczesną wiosną, a przez zauważalne zmiany pogodowe w Polsce nawet wcześniej. Okazuje się, że silne pylenie rozpoczyna się już w lutym! Co może powodować przeciągający się nieżyt nosa w pierwsze cieplejsze dni? A przecież ciężko jest funkcjonować, gdy z nosa cieknie ciurkiem, zaczerwienione oczy łzawią bez przerwy, a uciążliwa piekąca pokrzywka skutecznie utrudnia skupienie się na czymkolwiek innym niż drapanie. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak złagodzić objawy alergii wiosennej? Alergicy nie powinni bez konieczności opuszczać mieszkania w suche, słoneczne i wietrzne dni. To wówczas pyłki najbardziej uprzykrzają funkcjonowanie, dlatego najlepiej wychodzić na zewnątrz po deszczu, kiedy jest wysoka wilgotność powietrza i nie wieje wiatr - pylenie jest mniej odczuwalne.

Nie oznacza to niestety, że dom jest miejscem bezpiecznym dla alergika. Może być, jeśli zostaną wdrożone odpowiednie działania. Przede wszystkim: porządek. Częste odkurzanie odkurzaczem z filtrem, mycie podłóg na mokro, przecieranie kurzy wilgotną szmatką oraz pranie pościeli i zasłon jest konieczne, jeśli zmagamy się z alergią na roztocza kurzu domowego. Wsparciem w walce z alergenami może być też oczyszczacz powietrza. Wybierając taki sprzęt warto kierować się rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Jedynym sposobem na uniknięcie objawów alergii wiosennej jest unikanie wywołujących je alergenów. Brzmi banalnie, w rzeczywistości jednak jest niemal niemożliwe do osiągnięcia. Warto postarać się, by zminimalizować ryzyko kontaktu z uczulającymi substancjami.

 Pomocny wtedy będzie np. bezpieczny dla alergików bezprzewodowy odkurzacz, który wyłapuje zanieczyszczenia i zamyka je w komorze odkurzacza oraz jednocześnie odkurza i czyści na mokro. Zaawansowany filtr wychwytujący zanieczyszczenia działa trzyetapowo, aby usunąć do 98% pyłu, alergenów i cząstek PM2,5, a nasadka LED umożliwia wychwycenie kurzu i brudu z miejsc trudnodostępnych. Dobrym pomysłem będzie również usunięcie wszystkich dywanów, firanek i tym podobnych rzeczy, na których łatwo zbiera się kurz. Najlepiej, jeśli na wierzchu nie pozostawimy żadnych drobnych rzeczy oraz ograniczymy ilość dekoracji i obrazów wiszących na ścianach.

Od kilku lat obserwujemy wyraźne zmiany klimatu. Wraz z nimi z Polski niemalże zniknęła zima, którą pamiętamy z dzieciństwa. Na co dzień doskwiera nam brak śniegu, który utrudnia uprawianie sportów zimowych, jednak prawdziwą zmorą okazuje się utrzymująca się wysoka temperatura. Łagodna zima sprawia, że okres pylenia wydłuża się i jest znacznie cięższy dla alergików.

Marzec, w którym pogoda bywa bardzo zmienna, to trudny miesiąc dla alergików. Każdy skok temperatury powoduje, że pylenie nasila się w sposób znaczący. Co pyli w marcu najintensywniej?

Alergicy w tym okresie mogą odczuwać wyraźne pieczenie oczu i zmagać się z uciążliwym katarem. Przyczyną staje się wcześnie kwitnąca leszczyna, której pyłki z dużym nasileniem pojawiają się w tym czasie w powietrzu. To drzewo bardzo pospolite w większości lasów i parków, dlatego nie sposób się przed jego działaniem uchronić. W marcu obserwuj reakcje swojego organizmu szczególnie, jeśli jesteś uczulony na brzozę, olchę lub orzechy laskowe.

W połowie marca przypada najczęściej także kulminacyjny moment kwitnienia olchy. Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj są to: łzawienie oczu, kichanie, niedrożność nosa i wodnista wydzielina. Reakcje alergiczne są silniejsze u osób ze stwierdzoną alergią na leszczynę, jabłka, brzoskwinie i orzechy laskowe.

 

Znacznie mniej groźne dla alergików są kwitnące w tym czasie cis, topola i wierzba. To rośliny, które najczęściej rosną w sporym oddaleniu od domostw, poza tym stosunkowo rzadko wywołują silne reakcje alergiczne.

Specjalista ekonomiczny: Świat poradzi sobie bez Rosji, Rosja bez świata nie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki