Astma i alergie mogą zmniejszać ryzyko ciężkiego COVID-19

i

Autor: Getty Images

Alergie wiosenne. Jak rozpoznać objawy?

2022-03-09 17:09

Problem alergii z roku na rok narasta. Coraz więcej osób zmaga się jej z objawami, co sprawia, że alergia staje się chorobą cywilizacyjną. Mimo tego wciąż wiele osób nie wie, w jaki sposób ją zdiagnozować i jak można z nią walczyć.

Przede wszystkim powinniśmy obserwować objawy, z którymi mamy do czynienia. Jeśli katar jest wodnisty, utrzymuje się długo i pojawia się nagle, a kaszel jest suchy i duszący, najprawdopodobniej problemem nie jest infekcja, a alergia. W przypadku nietolerancji laktozy problem ze spożyciem produktów mlecznych powinien zniknąć, gdy zadbamy o odpowiedni poziom enzymów laktazy. Jeśli dolegliwości nie są spowodowane spadkiem enzymów a alergią, ich suplementacja nie rozwiąże naszego problemu. Gdy już nasze podejrzenia padną na alergię, możemy potwierdzić diagnozę przy pomocy kilku prostych badań.

Najprostszym sposobem na zdiagnozowanie alergii są testy alergiczne. Dzielą się one na trzy rodzaje: testy typu prick, nazywane potocznie testami skórnymi, badania z krwi oraz testy płatkowe. Oba te badania mają taką samą wartość diagnostyczną i służą uzyskaniu tej samej informacji.

Pierwszy rodzaj testu polega na założeniu na powierzchnię skóry alergenu i nakłucie jej w celu sprawdzenia ewentualnej reakcji immunologicznej organizmu. Jeśli w tym miejscu pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk, oznacza to reakcję uczuleniową na konkretny alergen. Zwykle wynik pojawia się już po kilkunastu minutach. W zależności od zaleceń lekarza jednorazowo możemy zbadać w ten sposób reakcję na 10-30 alergenów. Warunkiem jest, by skóra w miejscu, w którym przeprowadzane będą testy była czysta, zdrowa i nieuszkodzona.

Drugim rodzajem są badania z krwi. Zalecane są one między innymi kobietom w ciąży, a także dzieciom do 3. roku życia, które nie powinny brać udziału w testach skórnych. Wówczas pobierana jest od pacjenta krew żylna, a następnie w odwirowanej surowicy sprawdzany jest poziom przeciwciał IgE skierowanych przeciwko konkretnym alergenom. Przeważnie są droższe od testów punktowych i mają ograniczoną ilość alergenów.

Trzeci typ badań to testy skórne płatkowe. Nie wymagają one nakłuwania skóry, jak w pierwszym przypadku. Alergeny umieszcza się w wazelinie i nakłada w komórkach stworzonych z dużych plastrów przyklejonych na czystą i niezmienioną skórę pacjenta. Po upływie 24 godzin lekarz odkleja plastry dokonując oceny stanu skóry, a następnie nakleja je ponownie. Następne odczyty następują po 48 i 96 godzinach. Każde zaczerwienienie, pęcherzyk czy grudka wypryskowa w konkretnej komorze wskazują na reakcję alergiczną.

Próby prowokacyjne to rodzaj badania, który sprawdza autentyczną reakcję naszego organizmu na alergen. W ten sposób możemy sprawdzić niemal każdy rodzaj substancji. Najczęściej weryfikuje się to poprzez próbę donosową polegającą na nałożeniu konkretnego alergenu na śluzówkę nosa. Próby przeprowadza się również dospojówkowo, wkładając alergen do worka spojówkowego, dooskrzelowo, a w przypadku alergii pokarmowej również doustnie. Próby prowokacyjne powinny być wykonane na ślepo tak, by pacjent nie miał pojęcia, czy podawany jest konkretny alergen czy też placebo. Często stosuje się je w celu potwierdzenia innych badań.Przygotowując się do badań warto pamiętać, że nie zawsze reakcja na alergen wystąpi od razu po jego podaniu, dlatego ważne jest, by nasze środowisko było czyste i wolne od potencjalnie szkodliwych substancji, które mogłyby zakłócić proces diagnostyczny. W tym celu przed rozpoczęciem badań powinniśmy dokładnie wyczyścić mieszkanie, by usunąć kurz, roztocza oraz zarodniki pleśni z otoczenia. Warto również zakupić oczyszczacz powietrza do walki z alergenami wziewnymi. Mając w mieszkaniu urządzenie takie jak np. oczyszczacz powietrza,możemy na bieżąco monitorować poziom alergenów w domowym powietrzu, dzięki czemu przeprowadzone testy będą znacznie bardziej wiarygodne.

Oczyszczacze z serii Dual Scan posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Po potwierdzeniu alergii pyłkowych oczyszczacz powietrza będzie również wybawieniem alergika. Oczyszczacze Philips pomagają łagodzić objawy alergii, co potwierdziło badanie kliniczne.1 U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry i katar. Dodatkowo za pomocą zintegrowanej aplikacji mobilnej możemy nie tylko zdalnie sterować urządzeniem, ale także monitorować stężenie niebezpiecznych alergenów w domu oraz na zewnątrz, co zdecydowanie ułatwi życie każdemu alergikowi!

Oczyszczacze powietrza Philips z serii Dual Scan wyposażone są w trójstopniowy system filtracji i podwójny, inteligentny czujnik sprawdzający jakość powietrza aż 1 000 razy na sekundę. Dzięki zastosowaniu filtra wstępnego, węglowego i HEPA zdolne są usuwać cząsteczki nawet 800-krotnie mniejsze od cząsteczek wchodzących w skład smogu, eliminując aż 99,97 proc. cząsteczek o wielkości od nawet tak mikroskopijnych jak 0,003 μm. Oznacza to, że są w stanie wychwycić z powietrza cząsteczki smogu o różnej wielkości (PM2.5 i mniejsze), ale także grzyby, pleśnie, wirusy, bakterie, gazy, lotne związki organiczne, pyłki roślin, alergeny roztoczy, kurz, złuszczony naskórek i sierść zwierząt domowych. System obiegu powietrza 3D ze spiralnym wylotem powietrza usuwa zanieczyszczenia w pomieszczeniu o powierzchni 20 m² w czasie krótszym niż 6 minut .

Zbiórka książek w języku ukraińskim na bydgoskiej uczelni

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki