Kalendarz pyleń, alergie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Kalendarz pyleń, alergie

Alergie wiosenne w ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

2022-03-16 7:27

Co na alergię w ciąży mogą przyjmować przyszłe mamy, jak złagodzić objawy i jak skutecznie zapobiegać zwiększonej ekspozycji na alergeny?

System immunologiczny kobiety i mechanizmy za niego odpowiadające ulegają w ciąży przeobrażeniom, dostosowując się do nowej sytuacji - czyli do ochrony nie tylko mamy, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Z tego względu alergia może dać o sobie znać u kobiety w ciąży, ale równie dobrze może wyciszyć się w sezonie, w którym akurat maluszek pojawił się w jej organizmie.

Jak informują eksperci alergia w ciąży to temat, który może dotyczyć każdej przyszłej mamy - nawet tej, która przed rozpoczęciem starań o dziecko nie wykazywała przez całe swoje życie objawów alergii.

Alergia w ciąży - objawy.

Jakie symptomy daje alergia w ciąży? Wśród najbardziej uciążliwych można wyróżnić: 

katar alergiczny w ciąży, który ma wodnistą konsystencję i daje uczucie „cieknięcia” z nosa. Utrzymuje się od rana do wieczora i jest mniej uciążliwy w momencie braku ekspozycji na alergeny (zazwyczaj dzieje się tak we wnętrzach, przy zamkniętych oknach). Katar alergiczny w ciąży może również wysuszać śluzówkę, dlatego kobieta mająca ten objaw często skarży się również na pieczenie i ból wewnątrz dziurek nosa; oprócz kataru alergicznego w ciąży, może pojawić się także uczucie ogólnego zmęczenia i rozbicia - zwłaszcza, jeśli jednocześnie kobiecie dokuczają inne symptomy;  łzawienie oczu w ciąży, przekrwienie białek oka, swędzenie i ból oczu również mogą być oznaką alergii w ciąży. Objawy te nasilają się po przetarciu oka dłonią, fragmentem ubrania lub chusteczką (zwłaszcza przy przebywaniu na świeżym powietrzu). Pieczenie i łzawienie oczu w ciąży doraźnie można złagodzić kroplami nawilżającymi; obok łzawienia oczu w ciąży częstym symptomem są także: chrypka, drapanie w gardle, uczucie ucisku w okolicy szyi, trudności ze swobodnym zaczerpnięciem powietrza. Jeśli pacjentka choruje dodatkowo na astmę lub symptomy te znacząco utrudniają jej funkcjonowanie, wówczas najprawdopodobniej lekarz prowadzący zaleci leki na alergię w ciąży.Warto tutaj zaznaczyć, że istnieją skuteczne sposoby na alergię w ciąży, które z jednej strony pomogą świadomie zminimalizować kontakt z alergenami, a z drugiej - złagodzą uciążliwe objawy. W przypadku dużego nasilenia symptomów należy udać się do swojego lekarza prowadzącego, który omówi z pacjentką leki na alergię bezpieczne w ciąży.

Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

Co na alergię w ciąży zastosować w pierwszej kolejności, by uniknąć konieczności przyjmowania leków niwelujących utrudniające normalne funkcjonowanie objawy? Na samym początku trzeba zaznaczyć, że warto, by kobieta wykonała testy alergologiczne - wówczas jeszcze skuteczniej będzie mogła wykluczyć konkretny alergen ze swojego otoczenia (zwłaszcza, jeśli jest to alergia pokarmowa). Istnieje także kilka sposobów na alergię w ciąży, które może zastosować każdy z nas - będący nie tylko w „stanie błogosławionym”. Oto najważniejsze z nich: jeśli wiesz, że alergia pojawia się u Ciebie co roku lub zaczynasz odczuwać jej objawy, sprawdzaj regularnie kalendarz pylenia roślin - to ułatwi Ci podjęcie decyzji o wyjeździe na wakacje czy - po prostu - o wychodzeniu na spacery i większej aktywności na świeżym powietrzu w danym miesiącu; jeśli masz ochotę na spacer, a wiesz, że aktualnie trwa sezon pylenia rośliny, która powoduje u Ciebie nieprzyjemne objawy alergii w ciąży, wówczas staraj się wychodzić na zewnątrz wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy wilgotność powietrza jest większa - wówczas alergeny nie unoszą się w przestrzeni tak swobodnie, jak w ciągu dnia. Wybieraj także spacery po deszczu czy po burzy;co na alergię w ciąży można poradzić w momencie, w którym objawy pojawiają się również we wnętrzach (przykładowo - przez otwarte na oścież okna)? Pacjenci bardzo chwalą sobie przebywanie w pomieszczeniach, w których na pełnych obrotach pracuje nawilżacz powietrza lub… schnie w nich mokre pranie. Ulgę w objawach przynoszą także inhalacje, nawilżające górne drogi oddechowe i znajdujące się w ich obrębie śluzówki; dobrym sposobem na alergię w ciąży jest również dokładne mycie twarzy i rąk po przyjściu do domu - dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo, że pozbędziemy się alergenów osadzonych na skórze. Dotyczy to również ubrań i włosów, więc jeśli masz możliwość częstego mycia głowy i przebierania się od razu po powrocie z zewnątrz, to koniecznie się do tego zastosuj; aby chronić spojówki oczu przed wnikaniem alergenów, warto wychodzić na zewnątrz w okularach (przeciwsłonecznych lub korekcyjnych), a także płukać oczy roztworem soli fizjologicznej nawet kilka razy dziennie; łzawienie oczu w ciąży, katar sienny i inne symptomy alergii zmniejszą się, jeśli będziesz przebywać w wilgotnym środowisku. W miarę możliwości możesz udać się na weekend lub krótki urlop nad rzekę czy nad jezioro. Czasem wymienione powyżej sposoby na alergię w ciąży nie wystarczą do ochrony przed reakcją alergiczną i do poprawy samopoczucia przyszłej mamy. Wtedy należy zastosować leki na alergię w ciąży. Które z nich będą bezpieczne? Sprawdź!

Bezpieczne leki na alergię w ciąży

Stosuje się je w momencie, w którym objawy utrudniają kobiecie normalne funkcjonowanie lub stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia maluszka (przykładową sytuacją są duszności mamy wywoływane przez kontakt z alergenami). Na szczęście na rynku dostępne są leki na alergię bezpieczne w ciąży, zawierające m.in. takie substancje, jak loratadyna czy cetyryzyna. To preparaty należące do grupy B w klasyfikacji leków FDA, czyli klasyfikacji określającej bezpieczeństwo stosowania poszczególnych substancji u kobiet w ciąży ze względu na teratogenność - czyli szkodliwość dla rozwijającego się płodu. Wśród nich można wyróżnić takie leki, jak choćby popularny Zyrtec. Należy jednak zaznaczyć, że pomimo tego, że niektóre leki na alergię bezpieczne w ciąży dostępne są w aptekach bez recepty, to leczenie alergii w ciąży z ich udziałem każdorazowo należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeżeli również on nie będzie przekonany co do bezpieczeństwa leku, wówczas może skierować pacjentkę do konsultacji u alergologa.

Warto także wspomnieć, że leczenie alergii w ciąży może opierać się na preparatach homeopatycznych, stworzonych z wykorzystaniem na roślinnych wyciągów i ekstraktów, które są całkowicie bezpieczne dla płodu. Jeśli pacjentka jest nimi zainteresowana, może zapytać o ich przyjmowanie lekarza prowadzącego ciążę.

Apteka internetowa Melissa

Apteka internetowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą kupić potrzebne leki bez konieczności wychodzenia z domu. W skład bogatej oferty wchodzą m.in. suplementy diety, leki bez recepty oraz wyroby medyczne, kosmetyki i sprzęt medyczny. Wszystkie produkty są starannie opisane, ze szczególnym uwzględnieniem składu, zaleceń i przeciwwskazań oraz sposobu dawkowania. W aptece internetowej Melissa znajdą Państwo również wiele pomysłów na prezent, próbki produktów oraz specjalnie przygotowane zestawy kosmetyków. Taki sposób zakupów przypadnie do gustu osobom zapracowanym i chorym, a także tym, którzy chcą dokładnie poznać ofertę dostępną na rynku. Zakupy w aptece on line to gwarancja wysokiej jakości. Dają one możliwość porównania cen leków w aptekach internetowych i wybór najlepiej dopasowanych produktów. Skompletowane zamówienia wysyłane są zwykle w przeciągu 24-48 godzin.     

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki