Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - co to jest, czym grozi picie alkoholu w ciąży

2010-09-09 22:00

Eksperci mówią, że coraz więcej kobiet pije w ciąży alkohol, nie bacząc na zagrożenie dla dziecka. A nawet niewielkie ilości piwa mogą mu bardzo zaszkodzić. Alkohol niszczy mózg dziecka, ma także duży wpływ na jego rozwój nie tylko intelektualny, ale i fizyczny. Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS) różnią się od rówieśników nie tylko wzrostem i wyglądem, ale także intelektualnie.

Zdaniem fachowców, którzy pracują z ciężarnymi kobietami, świadomość zagrożeń związanych z piciem alkoholu w ciąży powoli, ale systematycznie rośnie. Niestety, nie przekłada się to na spadek odsetka kobiet, które w będąc stanie błogosławionym sięgają do kieliszka.

Jak wynika z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat w czasie ciąży piła alkohol. PARPA zainicjowała akcję "Ciąża bez alkoholu", której celem jest uświadamianie kobietom tragicznych skutków picia alkoholu podczas ciąży.

Warto pamiętać, że bardzo negatywny wpływ na rozwój dziecka ma nie tylko palenie tytoniu, ale też alkohol - i to w jeszcze większym stopniu. Może on wyrządzić w młodziutkim organizmie noworodka więcej szkód, niż nawet narkotyki. Często prowadzi do alkoholowego zespołu płodowego, znanego lepiej pod angielskim skrótem FAS (ang. fetal alcohol syndrome).

Patrz też: Wszystko o ciąży na portalu PoradnikZdrowie.pl

Co to jest FAS? To zespół zaburzeń, na których powstanie ma wpływ alkohol pity przez matkę w czasie ciąży. Dzieci dotknięte alkoholowym zespołem płodowym są niższe od rówieśników, różnią się także wyglądem. Ich twarze są niesymetryczne, miewają również problemy z kośćmi i mięśniami. Występują u nich ponadto anomalie w budowie wielu narządów wewnętrznych, takich jak serce, wątroba czy nerki.

Ale schorzenia anatomiczne to niejedyne szkody, jakie może poczynić w organizmie dziecka alkohol, który w ciąży pije nieodpowiedzialna matka. FAS to również szereg schorzeń psychicznych i zaburzeń w rozwoju intelektualnym. Dzieci dotknięte zespołem są nadpobudliwe, gorzej się uczą (ze względu na problemy z pamięcią), a także bywają agresywne wobec rówieśników.

Dzieci chore na FAS często mają też problemy ze słuchem i wzrokiem (np. małe pole widzenia, słaba pamięć wzrokowa).

Gdy są starsze, mogą łatwo popadać w uzależnienia lub zachorować na depresję, a nawet na poważniejsze zaburzenia psychiczne, na przykład stany lękowe. Alkoholowy zespół płodowy jest opisywany jako jedna z najważniejszych praprzyczyn chorób psychicznych u dorosłych.

Według szacunków, z alkoholowym zespołem płodowym na świat przychodzi 1 na 900 narodzonych dzieci. To więcej, niż rodzi się z zespołem Downa.

Jeśli jesteś w ciąży, zastanów się zanim sięgniesz po kieliszek. Skutki picia alkoholu dla twojego dziecka mogą być tragiczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki