Sok wyciśnięty z dojrzałych liści aloesu od wieków stosowany jest jako skuteczny środek łagodzący oparzenia i podrażnienia skóry. Miękisz liści tej rośliny z rodziny złotogłowowatych zawiera silne substancje regenerujące.
Czy aloes jest piękny?
To rzecz gustu. Niektórym jego szarozielone, lekko nakrapiane liście o ząbkowanych krawędziach kojarzą się z ogonami jaszczurów. Nietrudno dbać o to, by wyglądały jędrnie i zdrowo, dlatego mogą być doskonałą ozdobą domu. Liście kilkuletniego aloesu dorastają do 60 cm długości i 8 cm szerokości. Można je usuwać w miarę potrzeby z bezłodygowej kępy, bez kaleczenia całej rośliny. Wiosną aloes pięknie zakwita, wypuszczając przedtem bardzo długi pęd kwiatowy.
Jak hodować
Doniczkę z aloesem powinniśmy ustawić w miejscu słonecznym, nawet na południowym parapecie. Zapotrzebowanie tej rośliny na światło spada zimą, można ją więc postawić nawet w głębi pokoju, dbając jedynie, aby przynajmniej przez część dnia trochę światła padało bezpośrednio na nią.
Aloesy dobrze rosną w mieszance ziemi doniczkowej z grubym piaskiem. Trzeba zwracać uwagę na to, czy po podlewaniu woda nie stoi w doniczce z aloesem lub nie zgromadziła się w rozetach liści. Roślinę wystarczy podlewać raz w tygodniu od wiosny do jesieni, a zimą nawet co 3 tygodnie. Lekkie przesuszenie na pewno jej nie zaszkodzi.
Aloesami najczęściej spotykanymi w polskich domach są biało nakrapiany aloes pstry oraz aloes drzewiasty, kwitnący na czerwono. To jego liście mają silne właściwości regenerujące. Popularny aloes zwyczajny, również o właściwościach leczniczych, ma grube, mięsiste, ząbkowane liście.
Wiosną, podczas przesadzania, oddzielamy od aloesu małe odnóżki, służące do rozmnażania rośliny.