Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być zawsze dokonany po konsultacji z ginekologiem. Lekarz na podstawie wywiadu oraz wyniku podstawowych badań przedstawi metody, które będą najbardziej odpowiadać kobiecie. - Oprócz predyspozycji zdrowotnych istotne są plany życiowe kobiety, czas, w jakim chce ona zajść w ciążę - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik. - Jeśli jest to dopiero początek jej seksualnych doświadczeń lub zamierza ona wkrótce zajść w ciążę, najbardziej odpowiednie będą dla niej rozwiązania krótko działające. Natomiast, jeśli aktualnie skupia się na pracy, studiach czy podróżach i nie myśli o dzieciach w ciągu kilku najbliższych lat, to doskonałym rozwiązaniem dla niej będzie antykoncepcja długoterminowa. Oczywiście raz wybrana metoda wcale nie musi być odpowiednia "na zawsze". Wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu zmieniają się też potrzeby kobiet w antykoncepcji - podkreśla.
Dla aktywnych, zabieganych, zapominalskich
Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia, nie mają czasu, żeby myśleć o codziennej pigułce albo po prostu są zapominalskie, jest antykoncepcja długoterminowa. Metody (bo jest ich kilka) antykoncepcji długoterminowej to rozwiązania, które charakteryzuje długi czas działania (ok. trzech lat), bez potrzeby codziennej, cotygodniowej czy nawet comiesięcznej aplikacji. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, co wynika m.in. ze zminimalizowania możliwości popełnienia błędu w trakcie stosowania. Antykoncepcja ta jest w pełni odwracalna, a rezygnacja z niej jest możliwa praktycznie w każdym momencie.
Do najstarszych metod długoterminowej antykoncepcji należy wewnątrzmaciczna wkładka miedziana (jej działanie oparte jest na plemnikobójczych właściwościach jonów miedzi), rekomendowana zwłaszcza kobietom z ryzykiem zakrzepicy. Ponadto na polskim rynku dostępne są hormonalne wkładki wewnątrzmaciczne, te najnowsze nazywane są hormonalnymi systemami wewnątrzmacicznymi, oraz implanty podskórne.Wewnątrzmaciczne systemy hormonalne działają 3-5 lat. Implanty podskórne zaś przez 3 lata i wszczepia się je pod powierzchnię skóry ramienia. Wskazania są podobne, jak przy wewnątrzmacicznym systemie hormonalnym. Po usunięciu implantu (chirurgicznym) płodność wraca praktycznie po jednym cyklu.
Pierścień - nowoczesna terapia hormonalna
Alternatywą dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą brać pigułek czy mają problem z ich regularnym zażywaniem, a także dla tych, które nie chcą stosować antykoncepcji długoterminowej, jest pierścień dopochwowy. - Działa jak pigułka, ale różnica polega na miejscu wchłaniania hormonów. W tym przypadku omijana jest droga przez układ pokarmowy, nie ma przejścia przez wątrobę, więc jest ona oszczędzana - mówi dr n. med. Grzegorz Południewski. - Jest to bardzo wygodna metoda. Pierścień zakłada się raz na 3 tygodnie, a po 7 dniach przerwy następny. Przez te 3 tygodnie następuje równomierne uwalnianie hormonów. Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna, pierścień jest elastyczny, miękki, nieodczuwalny. Niektóre kobiety uważają, że nawet zwiększa doznania podczas stosunku - dodaje.
Przy stosowaniu tej metody płodność wraca już w następnym cyklu.