pierwsza pomoc apteczka

i

Autor: Getty Images Oto 10 najpopularniejszych mitów dotyczących pierwszej pomocy

Apteczka na wakacje. Jakie leki i suplementy zabrać ze sobą na urlop?

2022-06-22 13:35

Sezon wakacyjno-urlopowy rusza już wkrótce. Jeśli planujesz podróż, pomyśl też o zawartości walizki. Powinny się w niej znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy. W oczekiwaniu na letnie przygody pamiętajmy o naszym zdrowiu i nie zapomnijmy o odpowiednim zaopatrzeniu naszej wakacyjnej apteczki.

Przed każdym wyjazdem zastanawiasz się, jakie leki i suplementy zabrać w wakacyjnej apteczce. Stajesz przed walizką i wydaje ci się, że masz już wszystko, a kiedy jesteś na miejscu, okazuje się, że brakuje kilku istotnych drobiazgów. Aby tego uniknąć, na kilka dni przed wyjazdem zrób listę leków, kosmetyków, które musisz zabrać. Ponadto podróżując do krajów tropikalnych, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z wykazem szczepień obowiązkowych i zalecanych. Ich wybór zależy od charakteru wycieczki, trasy, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz stanu zdrowia naszego organizmu.

Apteczka i kosmetyczka

W każdym bagażu powinny znaleźć się też kosmetyki i apteczka. Aspiryna, leki przeciwbólowe, krople na niestrawność, opatrunki, wapno, aviomarin to podstawowe lekarstwa, które trzeba mieć ze sobą. Ale najważniejsze to osobiste leki, z którymi na co dzień się nie rozstajesz.W wakacyjnej kosmetyczce oprócz mydła, pasty do zębów i szamponów nie może zabraknąć balsamu do opalania z filtrem, kremu po opalaniu, chusteczek higienicznych i oczywiście szczoteczki do zębów, grzebienia i maszynki do golenia. Zacznij pakowanie ok. 2 dni przed wyjazdem. Zyskasz spokój i czas na to, by po przemyśleniu jeszcze coś wyciągnąć albo włożyć. Skorzystaj z serwisu leki.pl, tu znajdziesz rzetelną informację o lekach na wakacje.

Co spakować do apteczki na wyjazd wakacyjny? Lista

Wyposażenie apteczki turystycznej w dużej mierze uzależnione jest od charakteru wyjazdu, jednak zawsze powinna zawierać:

Leki przyjmowane na stałe — jeśli podróżny cierpi na choroby przewlekłe np. nadciśnienie tętnicze, cukrzycę. W apteczce zawsze powinna znajdować się ilość leków na całą podróż oraz dodatkowy kilkudniowy zapas.Leki przeciwbiegunkowe np.: ENDIEX, NIFUROKSAZYD HASCO (nifuroksazyd), węgiel aktywny.Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe np.: APAP (paracetamol), IBUM, NUROFEN, IBUPROM (ibuprofen).Antybiotyki – najczęściej w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych np.: SUMAMED (azytromycyna), DOXYCYCLINUM TZF (doksycyklina).Leki rozkurczowe w przypadku bólu menstruacyjnego lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego np.: NO-SPA (drotaweryna).Leki przeciwalergiczne np.: HITAXA FAST (desloratadyna), ZYRTEC (cetyryzyna), ALLEGRA (feksofenadyna). Leki stosowane w chorobie lokomocyjnej np.: LOKOMOTIV (preparaty z imbirem), AVIOMARIN (dimenhydrynat).Leki przeciwmalaryczne np.: chlorochina, meflochina, MALARONE (atowakwon + proguanil). W przypadku podróży w rejon występowania malarii ważne są również inne działania profilaktyczne takie jak zaopatrzenie się w repelenty i moskitiery.Preparaty do dezynfekcji np.: OCTENISEPT (oktenidyna), SOFT-ZELLIN (chusteczki nasączone alkoholem).Preparaty stosowane przy stłuczeniach (np. ALTACET).Preparaty zapobiegające ukąszeniom owadów, jak również preparaty łagodzące ukąszenia (np. FENISTILl).Probiotyki (np. ENTEROL, DICOFLOR).Elektrolity (np. ORSALIT, LITORSAL).Zestaw materiałów opatrunkowych.Termometr.Kremy z filtrem przeciwsłonecznym oraz preparaty łagodzące oparzenia np. PANTHENOL

Medycyna podróży 

Medycyna podróży stanowi nowoczesną dziedzinę medycyny. Ma ona na celu wdrożenie działań profilaktycznych, leczniczych oraz edukacyjnych związanych z podróżami do różnych zakątków świata. Na specjalistyczną konsultację lekarską warto zgłosić się około 2 miesięcy przed planowanym wyjazdem. Pozwoli to spokojną realizację planu profilaktyki (np. szczepienia). Korzystając z ofert last-minute także warto pomyśleć o profilaktyce (np. przyjąć niektóre szczepionki, wyposażyć apteczkę wakacyjną w leki przeciwmalaryczne, zapoznać się ze wskazówkami lekarza odnośnie bezpiecznego zachowania się w krajach tropikalnych).

Trzech nastolatków wskoczyło do Wisły, wypłynął jeden. Akcja poszukiwawcza w Górze Kalwarii

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają