Arcypyszne grzyby czekają w lesie. Gdzie rosną kurki? Zapamiętaj te zasady, a wrócisz z grzybobrania z pełnym koszem

i

Autor: Jerzy Górecki/Pixabay Arcypyszne grzyby czekają w lesie. Gdzie rosną kurki? Zapamiętaj te zasady, a wrócisz z grzybobrania z pełnym koszem

Gdzie na grzyby

Arcypyszne grzyby czekają w lesie. Gdzie rosną kurki? Zapamiętaj te zasady, a wrócisz z grzybobrania z pełnym koszem

2022-08-01 18:12

Kurki duszone w śmietanie, kurki z patelni, jajecznica z kurkami i wiele innych potraw z popularnych grzybów rozbudzają apetyty smakoszy już od kilku tygodni. Przepisy na wykorzystanie tych popularnych grzybów mnożą się w sieci ale czy wiesz dokąd wybrać się na grzybobranie? W polskich lasach trwa sezon na kurki. Gdzie ich szukać? Jest klika zasad, które warto poznać. Sprawdź, gdzie rosną grzyby z których przygotujesz pyszne potrawy.

Kurki to ulubione grzyby Polaków. Przepisów na ich wykorzystanie jest mnóstwo ale zanim zabierzemy się za gotowanie, trzeba te grzyby dostarczyć do kuchni. Gdzie ich szukać? Najprostszym sposobem będzie wizyta w sklepie. Taka metoda może być też najbezpieczniejszą, bo jeśli nie znamy się na grzybach lepiej nie ryzykować i kupić koszyczek atestowanych kurek. Jednak jeśli doskonale znamy się na grzybach lub możemy skorzystać z pomocy kogoś, kto wie jak odróżnić okazy jadalne od trujących, to sami możemy wybrać się do lasu. Jajecznica z własnoręcznie zebranymi kurkami będzie smakowała obłędnie. Gdzie rosną kurki?

Arcypyszne grzyby czekają w lesie. Gdzie rosną kurki? Zapamiętaj te zasady, a wrócisz z grzybobrania z pełnym koszem

Kurki rosną głównie w lasach iglastych. Szukaj ich szczególnie pod świerkami, sosnami, ale czasem także i w pobliżu brzóz, dębów i buków. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jeszcze wypatrywać tych grzybów, podczas spacerów po lesie zwróć także uwagę na mech. Pieprznik jadalny uwielbia skrywać się w ciepłej zielonej kołderce. Kolejną zasadą, o której warto pamiętać podczas zbierania kurek jest szukanie więcej niż jednej w tym samym miejscu. Zazwyczaj rosną w skupiskach po kilkanaście sztuk i wyrastają z piaszczystej gleby. Co ciekawe, dobrze jest także zapamiętać miejsce, w którym zebraliśmy sporo grzybów. Po około tygodniu pojawią się tam nowe. Warto także wiedzieć, że kurki to potoczne określenie. Oficjalna nazwa to pieprznik jadalny. Jej autorem jest Józef Jundziłł, botanik i mykolog, który właśnie w ten sposób opisał je już w 1830 roku. Jednak kurka to nie jedyna potoczna nazwa grzybów. Inne to: lisica, lisiczka, liszka a także kurza noga czy stągiewka. Łaciński termin to Cantharellus cibarius. Kurki łatwo pomylić także z innymi grzybami. Jaki rozpoznać kurki?

ZOBACZ TEŻ: Ogórki kiszone jak chemiczny koktajl. Nie będziesz świecić, ale zdrowie podupadnie. Lepiej wyrzuć ten przepis

Kurki - jak wyglądają? Uważaj, by nie pomylić z lisówką

Kurki mają charakterystyczny pomarańczowy lub żółty kapelusz. Wyglądem przypominają także inne grzyby, niestety niejadalne. Łatwo je pomylić m.in. z lisówką pomarańczową. Kapelusz pieprznika jadalnego ma od 1 do nawet 12 cm. U młodych owocników jest wypukły i z podwiniętym brzegiem, u starszych - lejkowaty i rozpostarty. Listewki zbiegają się daleko na trzonie, mają taką samą barwę jak kapelusz i rozgałęziają się widlasto i w sposób nieregularny. Zaś u lisówki zamiast listewek są blaszki. Kurkę od lisówki możemy odróżnić także patrząc na wygląd trzonka, który u kurek jest przysadzisty, krótki i gruby, a u lisówki cienki i bardziej pomarańczowy. Grzyby różnią się także miąższem -  u lisówki jest bardziej pomarańczowy. Jednak jeśli nie mamy pewności, czy zebrane przez nas grzyby są jadalne możemy zwróci się o pomoc specjalistów w lokalnej stacji sanepidu.

Czy ten grzyb jest jadalny? Nie możesz się pomylić!

Czy ten grzyb jest jadalny? Nie możesz się pomylić!

Pytanie 1 z 12
Czy ten grzyb jest jadalny?
Grzyby jadalne i trujące - jak je rozróżnić
Tańczące z Promocjami 29.07

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki