Jak rozpoznać atak serca? Jakie są jego objawy? Pierwszym objawem jest ból w klatce piersiowej. Występuje on najczęściej w przypadku ataku serca, bo aż w 80 procentach przypadków. Ból ten występuje najczęściej za mostkiem, jest silny i mocno wyczuwalny - niektórzy porównują to uczucie to przełknięcia gorącego kartofla. Obszar bólu jest duży - mniej więcej wielkości pięści. Trwa więcej niż dwadzieścia minut i narasta. Czasem może promieniować do żuchwy, lewego barku lub lewego ramienia. Innymi rzadziej występującymi objawami ataku serca są duszność, osłabienie, narastający niepokój, nadmierne pocenie się, wymioty, stan podgorączkowy, mocniejsze zawroty głowy.
Profilaktyka. Czyli jak ustrzec się zawału serca?
Aby uchronić się przed zawałem serca, należy zdrowo się odżywiać - ograniczyć tłuste, niezdrowe potrawy, włączyć do diety warzywa, owoce. Należy również zadbać o to, aby nasze BMI było prawidłowe (BMI powinno zawierać się w przedziale 18,5-25,0). Nadwaga i otyłość sprzyjają zawałowi serca.
Należy również zadbać o większą aktywność fizyczną. Najlepiej będzie, jeśli raz na zawsze pożegnamy się z paleniem papierosów, które również mogą przyczynić się do wystąpienia zawału serca.
Zobacz też: Marcinkiewicz miał atak serca? Jest w szpitalu