Łazienki do zadań specjalnych

2008-07-18 17:00

Jedna łazienka nie wystarcza już współczesnej rodzinie. Każda następna pociąga za sobą potrzebę powiększenia domu o kilka metrów i koszty wyposażenia. Jak zapewnić sobie wygodę, zachowując zdrowy rozsądek?

Liczba i wielkość łazienek to jeden z dylematów osób wybierających projekt domu. Minimum to przynajmniej WC z prysznicem w strefie dziennej i jedna łazienka z pełnym programem - w nocnej. Maksimum - osobna łazienka dla każdego z domowników i dodatkowa dla gości. Jednak czasami konieczne są łazienki specjalnego przeznaczenia.

Na dziecięce lata

Bardzo małe dzieci najczęściej korzystają z łazienki z pomocą rodziców. Przychodzi jednak taki moment, że wiele czynności chcą wykonywać same, choć każda z nich powinna się odbywać pod okiem dorosłych. Aby dziecko mogło bezpiecznie korzystać z poszczególnych sprzętów, łazienka musi być zaaranżowana z myślą o jego ograniczeniach. Standardowa miska sedesowa jest zbyt wysoka i ma za szeroki otwór dla małego dziecka. Ideałem byłby specjalny sedes dziecięcy - niższy i z otworem o mniejszej średnicy - lub korzystanie ze specjalnej nakładki na miskę ustępową i podstawki pod nogi. Umywalka powinna być natomiast dość duża, bo małe dzieci rozchlapują wodę, warto jednak zawiesić ją niżej, odpowiednio do wzrostu dzieci.

W łazience małych dzieci nieodzowna jest wanna - dla kilkulatka kąpiel to najczęściej wspaniała zabawa. Jej dno jednak koniecznie trzeba zabezpieczyć specjalną matą antypoślizgową. Obok wanny warto mieć wygodny fotel - można odpocząć podczas przedłużającej się kąpieli latorośli, a po wyjęciu dziecka z wody jest gdzie wygodnie je wytrzeć i przebrać. Jeśli łazienka służy rodzeństwu w wieku szkolnym, dobrze jest zainstalować w niej dwie umywalki i szerokie lustro - spieszące się do szkoły dzieci unikną porannych przepychanek podczas mycia zębów. Wesołe kolory, kafelki w zabawne wzory na pewno uprzyjemnią dzieciom kąpiel, pamiętajmy jednak, że kiedy urosną, takie otoczenie mogą odbierać jako nielicujące z ich kilkunastoletnią powagą.

Bez barier

Pokój z własną łazienką to dobre rozwiązanie, gdy przy rodzinie zamieszka jedno ze starszych rodziców. Jeszcze lepiej, jeśli jest ona urządzona zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli z myślą o osobach o ograniczonej sprawności, ale także gwarantuje większą wygodę osobom zdrowym. Taka łazienka powinna być usytuowana w miejscu łatwo dostępnym - najlepiej przy sypialni osoby niepełnosprawnej. Musi być na tyle duża, aby po urządzeniu pozostała w niej wolna przestrzeń o wymiarach co najmniej 150x150 cm - jest to niezbędna wielkość pola manewrowego dla wózka inwalidzkiego. Drzwi nie mogą mieć progów, muszą się otwierać na zewnątrz pomieszczenia i mieć szerokość co najmniej 0,8 m w świetle ościeżnicy.

Można też stosować drzwi przesuwne o takiej samej szerokości. Urządzenia dobrane do potrzeb osoby niepełnosprawnej i wyposażone w uchwyty ułatwiają korzystanie z łazienki również osobom zdrowym. Posadzka powinna być wykonana z materiałów antypoślizgowych, ściany zaś łatwo zmywalne. Podgrzewana posadzka zapewni odpowiedni komfort osobie mniej sprawnej, która na podstawowe czynności higieniczne potrzebuje więcej czasu.

Domowe uzdrowisko

Sauna lub fitness wymaga bliskości łazienki - po saunie trzeba wziąć zimny prysznic, a po intensywnych ćwiczeniach również warto się odświeżyć. Zwykle do takich celów wystarcza mała łazienka z prysznicem, jednak gdy dysponujemy obszernym pomieszczeniem, możemy zafundować sobie dwa w jednym - pokój kąpielowy z zamontowaną w nim kabiną sauny albo urządzeniami do ćwiczeń.

Im więcej komfortu chcemy sobie zapewnić, tym więcej miejsca potrzebujemy. Komfort kąpieli po saunie i ćwiczeniach zapewni wielofunkcyjny panel prysznicowy - kabina powinna mieć minimum 90x90 cm.

Warto też wiedzieć, że warunkiem instalacji panela prysznicowego jest ciśnienie wody nie mniejsze niż 3 bary - przy mniejszym masaż nie będzie skuteczny. Nie jest to również rozwiązanie dla oszczędnych - panele prysznicowe zużywają więcej wody niż zwykła wylewka prysznicowa. Świetny relaks zapewni kąpiel w wannie z hydromasażem. Na taki luksus można jednak sobie pozwolić w pomieszczeniu o powierzchni co najmniej 10 mkw. - w mniejszym będzie się gromadził nadmiar pary wodnej, która skraplając się, będzie ściekała z sufitów i ścian.

Trzeba też pamiętać, że wanna z hydromasażem nie może służyć do codziennego mycia, a jej czyszczenie i dezynfekcja są uciążliwe. W sąsiedztwie sauny oraz przyrządów do ćwiczeń warto znaleźć również miejsce na fotel, szezlong lub leżankę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają