Grzejnik

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

To warto wiedzieć

Babcia Genia zawsze robiła to z grzejnikiem na początku sezonu grzewczego. Dzięki temu rachunki były mniejsze, a po całym domu rozchodziło się równomierne ciepło

2024-10-09 13:13

Przed sezonem grzewczym należy wykonać kilka czynności, które przygotują grzejnik na nadchodzącą zimą. Są to przede wszystkim prace konserwacyjne, które pozwolą uniknąć niepotrzebnych awarii i wydatków oraz sprawią, że grzejnik będzie pracował bardziej wydajnie. Jedną z najważniejszych czynności przed sezonem grzewczym jest odpowietrzenie kaloryfer.

Co zrobić, żeby w mieszkaniu było cieplej? Okazuje się jednak, że czasem nieumiejętne korzystanie z grzejnika wpływa na jego działanie i sprawia, że rachunki za ogrzewanie są wyższe. Wystarczy zrobić jedną rzecz, a w domu robi się cieplej. Odkąd regularnie o tym pamiętam nie muszę już rozkręcać kaloryferów na maksymalną temperaturę.

Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Pierwsze uruchomienie instalacji grzewczej powiązane jest z aurą na zewnątrz. Nie ma prawnie określonej daty. Uruchomienie grzejników odbywa się zgodnie z umową pomiędzy dostawcą ciepła a odbiorcą.  Prawo energetyczne określa czas, kiedy firmy dystrybuujące ciepło muszą być gotowe do świadczenia usługi. Za rozpoczęcie sezonu uznaje się 1 września, a za jego zakończenie 31 maja. 

Jakie czynności wykonać przed sezonem grzewczym?

Zanim grzejniki zostaną włączone należy je przygotować. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ich wyczyszczenie. Warto to zrobić zarówno na sucho, jak i ciepło. Więcej o czyszczenie grzejników przeczytasz tutaj. Aby instalacja działała prawidłowo warto również sprawdzić, czy nasz grzejnik się nie zapowietrzył. Taka sytuacja sprawi, że kaloryfer nie będzie pracował prawidłowo i będzie miej grzał. Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik? W takiej sytuacji grzeje on nierównomiernie oraz pracuje głośno. Możesz słyszeć bulgotanie oraz szumy wody. Odpowietrzanie grzejnika na za zadanie usunąć nagromadzone gazy, takie jak wodór lub siarkowodór. Grzejniki płytowe często posiadają specjalny zawór, który pozwala nam samodzielnie je odpowietrzyć. 

Jak odpowietrzyć grzejnik wyposażony w zawór ręczny? 

Bez względu, czy masz w domu klasyczny kaloryfer, grzejnik albuminowy lub kanałowy proces odpowietrzania wygląda bardzo podobnie. Przyda Ci się do tego klucz francuski. Jak odpowietrzyć grzejnik?

  • Pod grzejnikiem postaw miskę lub wiadro na spływającą wodę.
  • Za pomocą klucza francuskiego poluzuj śrubę przy zaworze. Zrób to delikatnie, by woda nie wypływała zbyt szybko.
  • W momencie gdy usłyszysz syk powietrza przestań odkręcać.
  • Gdy syk ucichnie zakręć ponownie śrubę. 

QUIZ. Czy pokonasz swoją babcię. Tylko doświadczone kobiety zgarną maksymalną liczbę punków

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czy podczas sprzątania można łączyć ze sobą ocet i sodą oczyszczoną?
Dzień, w którym Paul McCartney ogłosił, że odchodzi z The Beatles. Pierwszy zrezygnował jednak John Lennon

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki