Bądź dobrym opiekunem dla swojego pupila

i

Autor: Shutterstock

Bądź dobrym opiekunem dla swojego pupila

2017-04-05 11:31

Opieka nad zwierzęciem to duża odpowiedzialność. To istota, która potrafi kochać, tęsknić czy odczuwać lęk. Za troskę odwdzięcza się bezwarunkową akceptacją i przywiązaniem. Jednocześnie czworonożny przyjaciel potrzebuje też jasnych reguł, powinien wiedzieć co mu wolno, a co jest zabronione.

Zanim zdecydujemy się na posiadanie psa, kota, lub innego pupila zastanówmy się, czy mamy dostateczną ilość czasu i środki, by zwierzę mogło dobrze czuć się w naszym domu. Powinniśmy dysponować czasem na zabawę, sprzątanie po nim, właściwą pielęgnację, a w przypadku psa – na regularne spacery i naukę posłuszeństwa. Niezbędne są tez odpowiednie zasoby materialne, by zapewnić pupilowi odpowiednią karmę, akcesoria i opiekę weterynaryjną. Te wszystkie kwestie najlepiej przemyśleć, jeszcze zanim podejmiemy decyzję. Zwierzaka nie można wziąć na próbę, a potem, gdy nam się znudzi lub przeszkadza pozbyć się go jak przedmiotu.

Nawiązywanie więzi

Wspólna zabawa i pieszczoty służą pogłębianiu zażyłości. Należy pamiętać, aby od samego początku pokazać pupilowi, jakich reguł powinien przestrzegać. To wymaga cierpliwości i konsekwencji, czasem trzeba wiele razy pokazywać zwierzęciu, jak powinno się zachować, nim się nauczy. Wyciąganie niemiłych konsekwencji w trakcie nauki jest absolutnie niedopuszczalne - raczej nagradzajmy każde pozytywne zachowanie. Warto, aby każdy domownik angażował się w obowiązki związane z psem. Jeśli pojawią się problemy, których sami nie jesteśmy w stanie rozwiązać, np. agresja, niszczenie przedmiotów, zanieczyszczanie mieszkania, warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zoopsychologa, który pomoże znaleźć ich przyczynę i doradzi jak pozbyć się problemu. Czasem takie reakcje są po prostu sygnałem ze strony zwierzęcia, że coś się źle dzieje.

Dbałość o zdrowie

Pilnowanie terminów szczepień, reagowanie na dolegliwości oraz stała konsultacja z weterynarzem, a także podawanie leków – to wszystko jest absolutną koniecznością. Na zdrowiu pupila nie powinno się oszczędzać. Ważne jest również karmienie zwierzęcia pełnowartościową karmą, która jest gwarancją jego dobrej kondycji. Podawanie mu resztek z naszego stołu może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Oszczędność jest więc tylko pozorna. Zwierzę wymaga tez pielęgnacji: pies regularnych kąpieli, kot przycinania pazurków, a oba czworonogi - wyczesywania martwej sierści i czyszczenia uszu.

Nadmierne rozpieszczanie

Choćbyśmy nie wiadomo jak bardzo kochali naszego pupila, pamiętajmy o tym, że to jest zwierzę, a nie dziecko. Nie karmmy pieska łyżeczką i nie sadzajmy go do stołu, nie ubierajmy kota w koronkowe kryzy, nie dawajmy czworonogom słodyczy – jednym słowem unikajmy uczłowieczania kudłatego przyjaciela. Takie traktowanie jest niekorzystne dla jego psychiki, wprowadza dezorientację. Również my postrzegając je w ten sposób mylnie przypisujemy im ludzkie cechy, np. złośliwość czy przekorę. Kochajmy nasze zwierzęta mądrą miłością.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają