Ostatnie badania lekarzy przeprowadzone w Niemczech wskazują na to, że mające być źródłem zarazy hiszpańskie ogórki to najprawdopodobniej fałszywy trop. Jak więc zakaziło się bakterią 16 osób, które zmarły w Niemczech? Co spowodowało, że setki innych leżą w szpitalach, także w Polsce, Czechach i Austrii? Eksperci bezradnie rozkładają ręce.
>>> Wymiotowałam cała noc - czy to bakteria Coli. FORUM SE.pl
Na razie wiadomo tyle, że bakterie pobrane z próbek kału chorych są inne niż te wykryte na podejrzanych ogórkach z rejonu Hiszpanii. Lekarze wciąż jednak ostrzegają przed jedzeniem surowych warzyw i przypominają o bezwzględnej konieczności zachowania zasad higieny.
Przeczytaj koniecznie: Bakterie Coli LECZENIE, co robić, gdy się zarazimy
- Bakterie coli są wszędzie w naszym otoczeniu, a niektóre są szkodliwe - przypomina Jan Bondar, rzecznik sanepidu. - Żeby ustrzec się przed zakażeniem bakterią, musimy dokładnie myć owoce i warzywa przed ich spożyciem oraz często myć ręce - dodaje. Jakie objawy powinny budzić zaniepokojenie?
- Nasilające się wymioty, biegunka z krwią, gorączka, kłopoty z oddawaniem moczu - wymienia prof. Iwona Mozer-Lisewska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Mogą one prowadzić do uszkodzenia nerek - dodaje ekspert. Tymczasem lekarze z Heidelbergu, Paryża i Montrealu ogłosili, że opracowali skuteczny lek przeciw zarazie.
Jak się ustrzec?
- Myj jak najczęściej ręce, zwłaszcza przed jedzeniem
- Myj zawsze owoce i warzywa, nawet te obrane
- Ogranicz spożycie podejrzanych warzyw, póki lekarze nie ustalą źródła zarazy
- Jeśli zauważysz u siebie następujące objawy: krwawą biegunkę, wymioty, kłopoty z oddawaniem moczu, natychmiast zgłoś się do lekarza