Zakupy internetowe/laptop

i

Autor: materiały prasowe Zakupy internetowe/laptop

E-bankowość bez zagrożeń

2020-09-08 6:30

Dokonywanie operacji finansowych bez wychodzenia z domu do wygodne rozwiązanie, zwłaszcza podczas epidemii koronawirusa. E-bankowość pozwala zarządzać płatnościami, zwiększać limit na koncie czy złożyć wniosek kredytowy. Jej uzupełnieniem jest bankowość mobilna, dzięki której dokonać można operacji bankowych przez aplikację, którą pobierasz na smartfon. Bankowość elektroniczna jest bezpieczna, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Bezpieczne logowanie

Strony internetowe banków w Polsce mają zabezpieczenia na wysokim poziomie. Oszuści starają się zrobić ich kopię, które do złudzenia przypominają witrynę banku, zwróć więc uwagę czy wygląd strony nie odbiega od normy. Ważną wskazówką jest kłódka bezpieczeństwa i litery: HTTPS, które powinny znajdować się na pasku w przeglądarce internetowej, z lewej strony obok adresu banku. Te dwa elementy gwarantują, że połączenie z bankiem jest szyfrowane, czyli bardzo dobrze zabezpieczone. Na stronę banku loguj się jedynie przez przeglądarkę. Nie klikaj w linki, które pojawiają się w wiadomościach pocztowych, nawet jeśli masz wrażenie, że nadawcą jest twój bank.

Aktualne oprogramowanie

Regularnie uaktualniaj system i oprogramowanie, zaopatrz swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Bez odpowiedniej ochrony możesz paść ofiarą wirusów czy programów szpiegujących, które śledzą informacje pojawiające się na ekranie komputera i przechwytują znaki wprowadzane na klawiaturze, a nawet przejmują kontrolę nad urządzeniem. W ten sposób złodzieje mogą np. podmienić numer konta adresata przelewu na inny w momencie wypełniania formatki wysyłania przelewu.

Silne hasło

Hasło do e-konta to kombinacja małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych, o długości powyżej 8–10 znaków. Dla bezpieczeństwa, co jakiś czas, zmieniaj szyk liter i znaków. Jednocześnie nie używaj identycznych haseł, którymi już się posługujesz np. w serwisach społecznościowych. Nie zapisuj ważnych haseł do kont w plikach dostępnych na komputerze. Nikomu nie udostępniaj loginu i hasła do konta bankowego. Jeśli w wiadomości e-mail lub drogą telefoniczną prosi cię o to bank, to wiedz, że ktoś podszywa się pod instytucję.

Podwójna weryfikacja

Polega ona na tym, że wejście do konta wymaga nie tylko podania loginu oraz hasła. Najczęściej to wysyłany przez bank kod SMS, który przychodzi na telefon. Analogicznie podwójne zabezpieczenia stosujesz podczas wykonywania przelewów z e-konta. Wtedy bank w SMS podaje też kwotę operacji oraz numer rachunku odbiorcy. Gdy numer rachunku nie zgadza się, nie finalizuj płatności, tylko skontaktuj się z bankiem. Sprawdzaj też datę ostatniego logowania i upewniaj się czy wtedy naprawdę korzystałeś z konta. Jeśli nie – powiadom o tym bank i niezwłocznie zmień hasło.

Nie korzystaj z publicznego Wi-Fi.

W przestrzeni publicznej, np. w galerii handlowej, sieć internetowa nie jest już tak bezpieczna jak twoja własna. Można z niej korzystać do przeglądania stron internetowych, ale wystrzegaj się logowania do serwisu bankowego i realizacji płatności. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń to łatwy cel dla hakerów.

Jak ograniczyć możliwość kradzieży z konta?

* chroń swoje dane – hasła, kody autoryzacyjne, PIN-y

* nie klikaj w podejrzane linki – mogą zawierać złośliwe oprogramowanie

* aktualizuj oprogramowanie

* sprawdzaj esemesy autoryzacyjne

* używaj silnych haseł i nie powtarzaj w innych systemach

Uważaj na „oszustwo nigeryjskie”!

Znane od lat tzw. oszustwa nigeryjskie polegają na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie elektronicznych wiadomości i nawiązywanie relacji. Przekręt polega na zachęceniu dużą kwotą pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu formalności dotyczących fikcyjnego spadku lub wygranej na loterii.

Odmianą oszustwa jest składanie atrakcyjnych ofert sprzedającym, którzy wystawiają licytacje z drogim towarem. Oferowana sprzedającemu kwota znacznie przewyższa rynkową wartość towaru. Takie wiadomości są najczęściej pisane w języku angielskim lub łamaną polszczyzną i wysyłane przez konta niedawno zarejestrowane. Mogą być wysyłane również bezpośrednio, jeśli podajesz w ofercie adres e-mail. Oszuści podrabiają oficjalne powiadomienia serwisów płatności, a sprzedający przesyła sprzęt na podany przez oszusta adres – najczęściej do jednego z afrykańskich krajów.

Ofiarami naciągaczy padają często kobiety, do których oszuści piszą, podając się za amerykańskich lekarzy czy żołnierzy, którzy stacjonują np. w Syrii. Proszą o odbiór paczki, po którą mają przyjechać. W rzeczywistości ofiara płaci za odbiór drogiej paczki fałszywej firmie kurierskiej. I tu kontakt się urywa.

RAMKA: Co powinno cię zaniepokoić ?

* otrzymanie dużej sumy pieniędzy za pośrednictwo w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego z Afryki

* wygrana w zagranicznej loterii, w której nie brałeś udziału

* wiadomość o wielkim spadku po osobie, której nie znasz

* prośba o pomoc od lekarza/żołnierza stacjonującego na misji.

Czytaj też: Nowe zasady płacenia kartą w Pekao. Przygotuj się na ogromną zmianę

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki