Baw się i naucz jak być bezpiecznym

2011-06-25 4:00

Namierzanie kierowców fotoradarem, kurs pierwszej pomocy, oglądanie świata przez alkogogle i bezpieczne wypróbowanie na własnej skórze działania symulatora dachowania samochodu - na te i inne atrakcje mogli liczyć wszyscy ci, którzy w ostatnią niedzielę wybrali się w okolice Ogrodu Saskiego w Warszawie.

Dzięki niedzielnemu piknikowi, organizowanemu w ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar", Centrum Warszawy zamieniło się w wielkie miasteczko edukacyjne. Każdy - duży i mały - mógł wziąć udział w eksperymentach drogowych.

Kilkadziesiąt atrakcji

Między ulicami Marszałkowską, Elektoralną, Żelazną i Alejami Jerozolimskimi rozlokowano kilkadziesiąt punktów, gdzie można było m.in.: nauczyć się pierwszej pomocy, namierzyć kierowców radarem i poznać zdumiewające rezultaty drogowych eksperymentów. Ciekawi mogli zwiedzić centrum zarządzania, które przez 24 godziny na dobę monitoruje ruch w całym kraju, sprawdzając i przewidując warunki atmosferyczne. Specjalne atrakcje dla dzieci przygotowano w parkach i na placach zabaw, a najwięcej było ich w okolicach ulicy Grzybowskiej.

Piknik dla dużych i małych

Do gry dołączyć mógł się każdy i o dowolnej godzinie. Sam też mógł wytyczyć sobie trasę i odwiedzić tylko te punkty, które go interesowały. - To naprawdę świetna zabawa - cieszyli się Piotr (11 l.) i Adaś (7 l.) Regińscy, którym wszystkich potrzebnych wskazówek udzielili agenci Łukasz Ogrodnik (22 l.) i Michał Sikora (22 l.). Informatorzy w czerwonych czapkach, czekający przy wejściu do Ogrodu Saskiego, wręczali każdemu uczestnikowi specjalną mapę, która prowadziła z punktu do punktu. Teoretyczną wiedzę zdobytą w jednym miejscu gracze mogli wykorzystać w kolejnym.

Przyłącz się do narodowego eksperymentu bezpieczeństwa

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" to akcja, która buduje wokół idei bezpieczeństwa drogowego koalicję wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, pasażerów, rowerzystów. Długofalowym celem jest ograniczenie liczby śmiertelnych wypadków na polskich drogach.

Najważniejszym elementem akcji, a także gwarancją jej sukcesu jest przyłączenie się jak największej liczby osób, które stosować będą zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Wielki finał akcji to "Weekend bez Ofiar", który zaplanowano na 24-26 czerwca. W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa przez cały czerwiec w różnych miastach Polski odbywają się pikniki edukacyjne. Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz partnerzy przedsięwzięcia.

Wyślij koniecznie SMS-a, zanim wyruszysz w podróż

Podróż na wakacje w "Weekend bez Ofiar" ułatwi usługa SMS Info. Pod numer 71551 (1 zł + VAT) abonenci wszystkich sieci mogą zgłaszać chęć otrzymywania informacji o sytuacji drogowej w wybranych regionach. W treści wiadomości należy wpisać kody województw, z których informacje chcemy otrzymywać. W jednym zgłoszeniu można umieścić do trzech kodów, oddzielając każdy z nich kropką, np. DS.OP.SL (dolnośląskie, opolskie, śląskie). W odpowiedzi otrzymamy informacje o utrudnieniach w ruchu na drogach krajowych, a w dniach 24-26 czerwca br. o pogodzie, korkach i objazdach. Kody województw: DS dolnośląskie, KP kujawsko-pomorskie, LB lubelskie, LS lubuskie, LD łódzkie, MP małopolskie, MZ mazowieckie, OP opolskie, PK podkarpackie, PL podlaskie, PM pomorskie, SL śląskie, SK świętokrzyskie, WM warmińsko-mazurskie, WP wielkopolskie, ZP zachodniopomorskie.

W ten weekend wielki finał narodowego eksperymentu bezpieczeństwa - PIKNIK EDUKACYJNY W WARSZAWIE

25.06.2011 (sobota), godz. 10-20. Warszawa - park Szczęśliwice

1. "Miasteczko komunikacyjne":

mobilne miasteczko ruchu drogowego o pow. 600 mkw., gdzie pod kierunkiem instruktora dzieci i młodzież mogą uczyć się zasad jazdy po drogach publicznych, zdobyć kartę rowerową

tor gokartowy o pow. 300 mkw., miejsce do sprawdzenia swoich umiejętności jazdy pojazdami mechanicznymi. Uczestnictwo w jazdach gokartami będzie formą nagrody za udział w "ścież-ce edukacyjnej"

miasteczko komunikacyjne o pow. 300 mkw. dla dzieci w wieku 3-7 lat - w formie zabawy dzieci zdobywają swoje "pierwsze prawo jazdy".

2. "Ścieżka edukacyjna". Szkolenia i testy sprawdzające wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nagroda - przejażdżka gokartem. Wśród zadań - kurs pierwszej pomocy, próba w symulatorze zderzeniowym i dachowania, alkogogle itd.

3. Wystawy najnowszego sprzętu pożarniczego, policyjnego.

4. Test - Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa. Badanie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

5. Rozrywka: elektroniczne symulatory jazdy samochodem (np. wyścigowym), symulator jazdy ciężarówką/autobusem, symulator jazdy motocyklem.

Dzień 2 - 26.06.2011 (niedziela), godz. 10-20, Warszawa - park Szczęśliwice

W niedzielę lądowanie i oglądanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - godz. 10.30-17.00.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się pokazy akcji medycznych ratowników motocyklowych.

Zbiórka krwi (autobus fundacji "Krewniacy").

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki