Bazylia w doniczce zarówno na kuchennym parapecie, jak i na balkonie czy w ogrodzie może rosnąć jeszcze długo po jej zakupie. Trzeba tylko o nią odpowiednio dbać. Zła pielęgnacja sprawia, że liście szybko więdną i brązowieją. Ważne jest także odpowiednie obrywanie liści. Zatem, jak dbać o bazylię w doniczce i ogrodzie, by rosła, jak najdłużej?
Jak dbać o bazylię, by rosła jak najdłużej? O tym pamiętaj przy kupowaniu bazylii w doniczce
Jeśli kupujesz bazylię w doniczce w markecie lub jakimkolwiek sklepie zwróć uwagę na liście. Powinny być soczysto zielone, pożółkłe lub z brązowymi plamami świadczą o złym podlewaniu rośliny. Ważne jest także podłoże. Sprawdź czy wokół łodyg nie ma pleśni. Biały nalot na glebie sugeruje, że bazylia była zbyt obficie podlewana. Taka roślina przyniesiona do domu szybko zgnije.
ZOBACZ TEŻ: Bratki. Co zrobić, by kwitły jak szalone aż do lata? Jest jedna zasada
Bazylia w doniczce i ogrodzie. Jak dbać, by rosła jak najdłużej? Stanowisko, przesadzanie i podlewanie
Niezależnie od tego, czy bazylia rośnie w doniczce, czy w ogrodzie to roślina, która lubi słońce. Dlatego jej stanowisko powinno być słoneczne. Optymalna temperatura dla tego zioła to 20 – 25 stopni C. W cieniu będzie rosła wolniej, a liście będą mniej aromatyczne. Ustaw doniczkę lub posadź bazylię w miejscu osłoniętym od wiatru i ulewy. Roślina nie lubi wilgoci, ale także suszy. Dlatego podlewaj ją regularnie (co dwa dni, w czasie upałów codziennie ), tak aby gleba było lekko wilgotna. Jeśli ziemia będzie mokra, bazylia zgnije. W upalne dni warto spryskiwać liście wodą. Roślinę powinno się przesadzić do większej doniczki/ogrodu z żyzną ziemią od razu po przyniesieniu ze sklepu. W doniczce sprawdzi się uniwersalna ziemia do roślin balkonowych.
Bazylia w doniczce i w ogrodzie. Pielęgnacja i obrywanie liści
Bazylia dobrze rośnie niemal na każdej glebie, ale jeśli jest uboga w składniki mineralne, warto ją od czasu do czasu zasilić biohumusem (naturalny nawóz powstawały z odchodów dżdżownic kalifornijskich). Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także obrywanie kwiatostanów, które pojawiają się zazwyczaj w lipcu. Najczęściej popełnianym błędem w uprawie bazylii jest odrywanie pojedynczych listków na całej długości pędów. Wtedy roślina nie krzewi się dobrze. Najlepszą metodą jest ścinanie listków ze szczytów pędów. Ważne jednak, by zostawić trochę liści u nasady łodygi. Wtedy bazylia zacznie wypuszczać nowe pędy i rozrastać się.