Opalanie

i

Autor: East News

Bezpieczne opalanie i domowe sposoby na poparzenia słoneczne [PORADNIK]

2017-05-30 4:00

Lato i słońce - na to czeka wiele z nas przez kilka miesięcy. Niestety najczęściej pierwsze wyjście na słońce kończy się poparzeniami słonecznymi, które nie tylko są bolesne, ale mogą być groźne dla naszego zdrowia. Poniżej znajdziecie kilka rad, jak bezpiecznie się opalać i chronić przed słońcem, a także jak postępować, gdy doznamy poparzenia słonecznego.

Przez cały rok czekamy z utęsknieniem na wakacje. Jednak często zapominamy, że słońce ma nie tylko dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale może też popsuć nam letni wypoczynek. Wyjaśniamy, jak rozsądnie korzystać z uroków lata, by uniknąć bolesnych skutków słonecznych poparzeń i jak pomóc podrażnionej słońcem skórze.

Bywa, że po kilku godzinach spędzonych na słońcu na naszej skórze pojawiają się dziwne zmiany - plamy, pęcherze, wysypka, zaczerwienienia, bąble czy nawet opuchlizna. Poparzenia słoneczne wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu są najczęstszymi letnimi przypadłościami, często lekceważonymi. Tymczasem mogą być groźne, bo powodują uszkodzenie skóry i zwiększają ryzyko powstania nowotworu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby o bardzo jasnej karnacji.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli skóra staje się czerwona i gorąca w dotyku, zaczyna boleć, piec i swędzieć, to znak, że przedawkowaliśmy ze słońcem - wówczas powinniśmy natychmiast zejść ze słońca i jak najszybciej pomóc oparzonej skórze.

Z lekkimi oparzeniami spowodowanymi zbyt długim przebywaniem na słońcu możemy poradzić sobie sami. Starajmy się jak najszybciej schłodzić skórę - wodą i chłodnymi okładami. Trzeba przy tym pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna - może nasilić dolegliwości bólowe spowodowane szokiem termicznym.

Jeśli oparzenie jest lekkie, mamy tylko zaczerwienioną skórę i czujemy pieczenie, ulgę przyniosą domowe sposoby:

l chłodny lub letni (nie lodowaty) prysznic albo kąpiel, aby uniknąć bólu wywoływanego przez strumienie wody,

l kompresy z zimnego zsiadłego mleka, kefiru lub naturalnego jogurtu (bez żadnych dodatków, które mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę!),

l posmarowanie oparzonych miejsc aloesem lub papką z bananów,

l okłady z ugotowanych, zmiażdżonych liści kapusty, ze świeżego ogórka, plasterków pomidora lub soku z cytryny,

l nałożenie na poparzone miejsca żółtka wymieszanego z miodem,

l maseczka z płatków owsianych,

l wapno rozpuszczone w szklance wody.

Ulgę przyniosą też preparaty łagodzące oparzenia słoneczne - mleczka, pianki, żele i balsamy po opalaniu zawierające m.in.: lanolinę, pantenol, aloes czy alantoinę, mające właściwości kojące.

Dzieci szczególnie narażone

Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne u dzieci, bo ich skóra jest cieńsza, bardziej delikatna i łatwiej ulega podrażnieniom. Jeśli zauważymy, że skóra naszej pociechy jest mocno zaczerwieniona, koniecznie przenieśmy ją w zacienione, przewiewne miejsce, dajmy pić i zastosujmy chłodzące okłady na skórę. Gdy po pobycie na słońcu dziecko ma zawroty głowy, nudności, wymiotuje lub gorączkuje, koniecznie wezwijmy lekarza.

To może być udar słoneczny!

Jeśli oparzeniu towarzyszą bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, gorączka, uczucie osłabienia oraz przyspieszone tętno, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. To typowe objawy udaru słonecznego (cieplnego). Najczęściej stosuje się wtedy leki przeciwbólowe oraz maści i preparaty przyśpieszające gojenie się skóry. Do udaru cieplnego może doprowadzić przegrzanie organizmu spowodowane wysoką temperaturą powietrza i intensywnym promieniowaniem podczerwonym. Dodatkową przyczyną może być odwodnienie wywołane nadmiernym poceniem się i zbyt małą ilością płynów (elektrolitów). Na udar cieplny szczególnie narażone są niemowlęta i osoby w podeszłym wieku.

Kiedy nie zwlekać z wizytą u lekarza

Nie zawsze możemy sobie sami poradzić z poparzoną słońcem skórą. Z pomocy lekarza powinniśmy skorzystać, gdy:

l oparzeniu towarzyszy wysoka temperatura, która nie chce ustąpić,

l na uszkodzonej skórze pojawiają się rozległe pęcherze i jest ich coraz więcej,

l ból staje się coraz bardziej uporczywy i zamiast słabnąć, jeszcze się nasila,

l nasze samopoczucie wyraźnie się pogarsza, pojawiają się nudności, a nawet chwilowe utraty przytomności.

W takich sytuacjach tylko lekarz postawi właściwą diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Tego latem nie używaj

W okresie letnim nie stosujemy kosmetyków zawierających: olejki cytrusowe (m.in.: bergamotowy, limetkowy, cytrusowy), witaminę A i jej pochodne (retinol) czy kwasy AHA, ponieważ zwiększają one wrażliwość na słońce.

Pamiętajmy też o tym, że niektóre zioła (np. dziurawiec, arcydzięgiel) mogą powodować uczulenie i przebarwienia na skórze. Jeśli stosujemy preparaty z ich zawartością, nie zapominajmy o ochronie skóry przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jak stosować filtry przeciwsłoneczne

Posmarujmy się kremem z filtrem ochronnym na 20-30 minut przed wyjściem na słońce - krem musi mieć czas na wniknięcie w skórę, by ją chronić,

nakładajmy krem na skórę co dwie, trzy godziny - jednorazowa aplikacja nie wystarczy na cały dzień,

tosujmy filtry wodoodporne, czyli takie, które chronią przed słońcem także w wodzie (na głębokość jednego metra dociera 50 proc. promieni UV-B i 77 proc. UV-A),

usta posmarujmy ochronną pomadką z filtrem.

Jak się opalać

Oparzenia słoneczne nie muszą nam popsuć wakacyjnego wypoczynku. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpiecznego opalania. Odpowiednie ubrania, kapelusze z szerokim rondem, czapki i okulary słoneczne, pomogą nam ustrzec się przed oparzeniami słonecznymi. Poza tym:

1. Zachowajmy umiar - unikajmy długiego przebywania na słońcu, róbmy sobie przerwy w opalaniu,

2. Stosujmy środki ochronne zawierające filtry UVA i UVB,

3. Dawkujmy sobie słońce - stopniowo przedłużajmy czas przebywania na słońcu - pierwsze opalanie nie powinno trwać dłużej niż ok. 20 minut,

4. Unikajmy przebywania na słońcu w godzinach, w których operuje ono szczególnie intensywnie, czyli pomiędzy 11 a 15.

Jak dobrać krem ochronny

Słońce może być szkodliwe dla naszej skóry. Światło słoneczne dociera do nas m.in. w postaci promieniowania UVB i UVA. To pierwsze powoduje poparzenia słoneczne, a drugie - powstawanie zmarszczek i przedwczesne starzenie się skóry. Oba rodzaje promieniowania mogą prowadzić do powstania zmian nowotworowych. Aby zmniejszyć szkodliwy wpływ słońca, musimy używać kosmetyków z filtrami UV, dobierając je do fototypu naszej karnacji.

O stopniu ochrony przed promieniami UVB informuje skrót SPF i zamieszczona obok liczba (im wyższa, tym więcej promieni słonecznych zostaje zablokowanych). Im jaśniejsza, bardziej wrażliwa cera i ostrzejsze słońce, tym SPF powinien być wyższy. Dzieci najskuteczniej ochronią preparaty z filtrem 25-30, zwane też sun-blockerami.

Pamiętaj!

Fototyp I - blada skóra, piegi, włosy blond lub rude, niebieskie albo zielone oczy, skóra zawsze ulega poparzeniom i trudno się opala - na co dzień stosuj filtr minimum 30, a na plażę - SPF 50.

Fototyp II - jasna karnacja, włosy jasno- lub ciemnoblond, oczy niebieskie albo zielone, skóra łatwo ulega poparzeniom i trudno się opala - na co dzień stosuj filtr 15, a na plażę - SPF 30.

Fototyp III - karnacja lekko śniada, oczy brązowe, włosy brązowe lub ciemnoblond, skóra opala się po początkowym oparzeniu - filtr 12-15, na ostrym słońcu 20-25.

Fototyp IV - śniada karnacja, bardzo ciemne włosy i oczy, skóra opala się szybko, bez poparzeń - filtr 8-10, na plażę - SPF 15.

Zobacz: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają