Prawo do darmowych świadczeń zdrowotnych możesz potwierdzić natychmiast dzięki systemowi eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie według danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i informują o twoim prawie do świadczeń w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.
Wystarczy PESEL
Aby potwierdzić prawo do świadczeń, wystarczy, że podasz w przychodni, szpitalu czy gabinecie lekarskim swój numer PESEL oraz potwierdzisz swoją tożsamość jednym z wymienionych dokumentów:
> dowodem osobistym;
> paszportem;
> prawem jazdy.
Ważne! Gdy pomocy potrzebuje dziecko w wieku szkolnym (do ukończenia osiemnastego roku życia), należy okazać aktualną legitymację szkolną.
W przypadku dziecka do trzeciego miesiąca życia, które nie ma jeszcze nadanego numeru PESEL, prawo do świadczeń powinno zostać potwierdzone numerem PESEL rodzica lub opiekuna dziecka.
Jeśli eWUŚ nie potwierdza
Może się zdarzyć, że eWUŚ nie potwierdza twojego prawa do świadczeń. Jeśli jesteś przekonany, że ono ci przysługuje, możesz je potwierdzić za pomocą innych dokumentów:
> zaświadczenia z zakładu pracy;
> legitymacji emeryta lub rencisty;
> aktualnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeżeli musisz skorzystać z pomoc lekarskiej, a nie masz przy sobie takiego dokumentu, wystarczy, że złożysz oświadczenie o swoim prawie do świadczeń (druk powinien ci udostępnić świadczeniodawca). Prawidłowo wypełniony dokument musi zawierać:
> imię i nazwisko;
> adres zamieszkania;
> numer PESEL;
> rodzaj dokumentu potwierdzającego tożsamość;
> podstawę prawną do świadczeń.
Uwaga! Jeśli złożysz oświadczenie o posiadaniu prawa do świadczeń, wiedząc, że go nie masz, zapłacisz z własnej kieszeni za udzieloną pomoc. Gdy nie jesteś ubezpieczony
Jeśli nie jesteś objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym, możesz skorzystać z tzw. ubezpieczenia dobrowolnego.
1. Zgłoś się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnij wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym i podpisz dwa egzemplarze umowy.
2. Zabierz ze sobą dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia.
Może to być np. zaświadczenie z zakładu pracy potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne czy potwierdzenie dowodu wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
3. Jeżeli nie byłeś ubezpieczony przez okres powyżej trzech miesięcy, wnieś opłatę dodatkową.
Jej wysokość zależy od tego, jak długo nie opłacałeś składek na ubezpieczenie zdrowotne - np. gdy przerwa w ubezpieczeniu trwała od 3 miesięcy do roku - opłata wynosi 20 proc. dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki, powyżej roku do 2 lat - 50 proc. tych dochodów, powyżej 2 do 5 lat - 100 proc. dochodów przyjętych jako podstawa wymiaru składki. Podstawą wymiaru składki jest wysokość twego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzeniu z poprzedniego kwartału.
4. Udaj się do oddziału lub inspektoratu ZUS.
Złóż właściwe druki: ZUS ZZA (Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) oraz - jeśli zgłaszasz członków rodziny - ZUS ZCNA (Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego).
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail