Z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że niemal 40 proc. Polaków biega regularnie. Odsetek biegających rodaków w ciągu ostatnich czterech lat zwiększył się z 12 do 36 proc. Prawie połowa z osób biegających robi to raz w tygodniu lub częściej.
Dlaczego w ciągu kilku lat bieganie stało się sportem narodowym Polaków? Miłośnicy biegania wymieniają dwa powody. Po pierwsze, maratony, które skłaniają coraz więcej osób do rozpoczęcia biegania. Po drugie, bieganie nie wymaga dużych nakładów finansowych. Potrzebna jest tylko para dobrych butów, ubrania przystosowane do pory roku i motywacja, która pozwoli nam wyjść z łóżka nawet w czasie jesiennej słoty.
Strój czyni biegacza
O czym należy pamiętać, wybierając się na jesienny trening? O stroju, który nie będzie krępował naszych ruchów, zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i wilgoci. Doświadczeni biegacze odradzają kupowania bawełnianych koszulek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup termoaktywnej koszulki (odzież sportowa doskonale reguluje temperaturę i nie nasiąka wilgocią), lekkiej biegowej bluzy i kurtki.
Jeśli zdecydujemy się na bieganie w ciągu nadchodzącego sezonu, trzeba również pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy. Czapkę należy zakładać nie tylko, kiedy temperatura spadnie poniżej zera. Nakrycie głowy warto nosić już przy temperaturze ok. 10 st. C.
Najlepiej jest kupić lekką czapkę biegową z oddychającego materiału, który odprowadzi ciepło i nie wywoła efektu pocenia się. Poza tym nakrycie głowy powinno ściśle przylegać do głowy, tak aby nie zsuwało się podczas treningu na oczy lub uszy. Kupując czapkę, należy kierować się przede wszystkim wygodą i własnym bezpieczeństwem, a nie najnowszymi trendami. Jeśli czapka będzie zbyt ściśle przylegała do uszu, wtedy biegacz będzie "odcięty" od reszty świata i nie usłyszy np. nadjeżdżającego samochodu.
Miłośnicy biegania powinni również pamiętać, że o tej porze roku znacznie wcześniej się ściemnia. Aby być lepiej widocznym, warto kupić czołówkę, czyli latarkę, którą za pomocą specjalnego systemu pasków nosimy na głowie. Dzięki niej jesteśmy nie tylko widoczni dla innych, lecz także oświetlamy sobie drogę, a to daje nam szansę uniknięcia niebezpiecznych wybojów.
Buty to podstawa
Dobre jakościowo buty do biegania są ważne nie tylko podczas jesiennych treningów.
Kiedy jest zimno, buty zrobione z lekkiej siateczki nie stanowią izolacji cieplnej, nie chronią również przed wilgocią. Ponadto trzeba również pamiętać, że podczas biegania powietrze szybciej przenika do buta, dlatego warto na trening założyć ciepłe skarpetki.
Obuwie, w których chcemy biegać zimą, powinno mieć również dobrze wyprofilowaną podeszwę oraz dobry bieżnik. Takie rozwiązania mogą nas uchronić przed bolesnym upadkiem na oblodzonym chodniku.
Jeśli zdecydujemy się kontynuować treningi zimą, w śniegu, wtedy warto używać stuptutów, które będą chronić nasze nogi przed przemoczeniem.
Po treningu należy pamiętać o wysuszeniu butów. Nie można ich stawiać na grzejniku, zbyt szybkie schnięcie może spowodować deformację materiału. Zamiast tego należy do butów wsadzić gazety, które pochłoną nadmiar wilgoci.
Ciężko czy lekko?
Miłośnicy biegania często mają problem z odpowiednią dietą. Czy w sezonie jesienno-zimowym należy ją znacząco zmienić i zacząć jeść cięższe posiłki? Należy pamiętać, że nie powinna ona znacząco się różnić od diety, którą stosujemy w innych miesiącach. Jednak ze względu na niższą temperaturę trzeba zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii. Podczas treningów o tej porze roku organizm będzie zużywał więcej kalorii, więc sam będzie domagał się bardziej sytych posiłków. Dlatego można zwiększyć spożycie tłuszczów zwierzęcych.
W czasie treningów należy mieć również ze sobą picie. Nawet zimą podczas wysiłku fizycznego pocimy się, zbyt duży ubytek wody z organizmu może doprowadzić do spadku poziomu elektrolitów, które wspomagają pracę układu nerwowego i funkcje błon komórkowych (wapń i magnez regulują skurcze i rozkurcze mięśni).
Uwaga! przeziębienie
Pamiętaj, że połową sukcesu podczas jesiennych biegów jest odpowiednie oddychanie. Zimne, nieogrzane powietrze może być przyczyną przeziębienia i zapalenia gardła. Oddychanie nosem, które doskonale sprawdza się podczas letnich miesięcy, zimą nie jest bezpieczne. Powietrze wciągane przez nos nie ma dużo czasu na ogrzanie się. Dlatego warto przetestować oddychanie rozchylonymi ustami, z jednoczesnym przyciskaniem koniuszka języka do podniebienia - wówczas przy każdym oddechu jest ono trochę ogrzewane w ustach.
Przykazania jesiennego biegacza
1. Wieczorem przed porannym treningiem przygotuj pełny strój biegowy. Ułóż go w miejscu blisko łóżka, byś łatwo i szybko mógł w niego wskoczyć.
2. Przygotuj sobie lekki posiłek, może to być banan lub bułka z serkiem.
3. Poproś współlokatora, żeby rano wyciągnął cię z łóżka i nie pozwolił dalej spać.
4. Pamiętaj o motywacji. Bieganie nie jest karą, ale przyjemnością i sposobem na naładowanie baterii na cały dzień. Dzięki wysiłkowi będziesz czuł się zdecydowanie lepiej.
5. Pamiętaj, że jesienne bieganie jest bardziej wysiłkowe niż treningi latem. Dostosuj dystans do swoich możliwości.
6. Znajdź sobie towarzysza na poranny trening. Świadomość, że ktoś czeka, bardziej cię zmotywuje do wstania z łóżka.