Biegunka u psów i kotów: Objawy, przyczyny i leczenie

i

Autor: Shutterstock

Biegunka u psów i kotów: Objawy, przyczyny i leczenie

2015-06-03 10:34

Przyczyny biegunki u psów i kotów mogą być różne - od zatrucia pokarmowego do groźnej choroby wirusowej. Dowiedz się wszystkiego na temat występowania biegunki u zwierząt, poznaj przyczyny i sprawdź, jak postępować w przypadku tej przypadłości. Dzięki wiedzy na ten temat ulżysz swojemu pupilowi w cierpieniu.

Każdy właściciel psa lub kota pragnie, by jego pupil cieszył się zdrowiem. Wszelkie zmiany w zachowaniu zwierzaka, które związane są ze stanem jego zdrowia, budzą duży niepokój u każdego właściciela. Jednym z dużych zmartwień z pewnością są biegunki u psów i kotów. Przyczyn może być wiele, a każda z nich to dodatkowy strach o pupila. Właśnie dlatego warto wiedzieć wszystko na temat biegunek u zwierząt, by wiedzieć jak reagować, jak ją zwalczyć i jak ulżyć w cierpieniu swojemu zwierzątku.

Czym jest biegunka?

Biegunka charakteryzuje się wyższą częstotliwością wypróżnień lub zwiększoną ilością stolca o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Biegunce towarzyszą zazwyczaj bóle brzucha i złe samopoczucie. Zależnie od przyczyny, mogą dodatkowo występować wymioty, gorączka. W cięższych przypadkach może dojść do groźnego dla życia zwierzęcia odwodnienia. Jeśli przyczyną jest np. stres lub niestrawność, biegunka zazwyczaj utrzymuje się krótko i może przejść bez leczenia, jeśli jednak jest bardzo nasilona, towarzyszą jej wymioty czy gorączka, lub trwa kilka dni, to jest to powód do dużego niepokoju, ponieważ dolegliwości mogą zagrozić życiu pupila.

Przyczyny biegunki u psów i kotów

Przyczynami występowania biegunki u zwierząt domowych mogą być: zepsuta żywność, nietolerancja pokarmowa, alergia pokarmowa, choroby wirusowe lub bakteryjne, pasożyty, reakcja na szczepienia, stres, ciało obce w żołądku, przyjmowanie leków. Każda przyczyna może spowodować wystąpienie biegunki, która osłabia organizm pupila, wypłukuje elektrolity i wodę. Właśnie dlatego silna lub długo utrzymująca się biegunka jest tak niebezpieczna dla psa lub kota.

Jak reagować na biegunkę psa lub kota?

Należy czasowo odstawić pokarm i zapewnić swojemu pupilowi świeżą wodę do picia. Bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie wolno podawać leków dla ludzi. Mogą one spowolnić perystaltykę jelit, ale jednocześnie doprowadzić do zwiększonego wchłaniania toksyn, szczególnie jeśli przyczyną biegunki jest zatrucie lub infekcja bakteryjna.

Można spróbować podać zwierzęciu węgiel leczniczy lub przeciwbiegunkową pastę dla zwierząt, (najlepiej zawierającą elektrolity i substancje wiążące toksyny), które skracają czas trwania biegunki Jeśli jednak pies lub kot cierpi również na inne objawy (nudności, osłabienie, wymioty, gorączka), to nie można tego bagatelizować i koniecznie udać się do lekarza weterynarii. Szczególnie pilnej wizyty u lekarza weterynarii potrzeba, gdy biegunka pojawia się u szczeniąt, kociąt, zwierząt osłabionych, gdyż może szybko doprowadzić do odwodnienia. Lekarz podpowie Ci, jak postępować ze zwierzęciem, może poda mu kroplówkę, zrobi niezbędne badanie czy prześwietlenie (w celu sprawdzenia, czy biegunka nie jest spowodowana niedrożnością jelit). Nigdy nie licz na to, że biegunka minie sama, a zwierzę sobie poradzi. Pamiętaj, że silna biegunka prowadzi do osłabienia i odwodnienia i wymaga odpowiedniego leczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają