Po uchwaleniu Deklaracji Niepodległości 4 lipca 1776 r. prawdziwą niepodległość trzeba było wywalczyć w wojnie z Wielką Brytanią rządzoną wówczas przez króla Jerzego III. W początkowym okresie walk przewagę mieli Anglicy. Jednak pomiędzy 17 września a 8 października 1777 r. Brytyjczycy przegrali serię starć pod Saratogą.
Z pomocą oficera Kościuszko
W lecie 1777 r. armia brytyjska składająca się z około 10 tys. żołnierzy dowodzonych przez generała Johna Burgoyne'a ruszyła z Kanady na południe, planując zdobycie miasta Albany leżącego nad rzeką Hudson w stanie Nowy Jork. Amerykanie, pod wodzą generała Horatio Gatesa, nie byli w stanie powstrzymać armii brytyjskiej w otwartej bitwie. Zamiast walki wręcz stosowali taktyki opóźniające marsz armii królewskiej. Zrywali mosty, niszczyli trakty i urządzali zasadzki.
13 września Burgoyne przeprawił się z brytyjskim wojskiem na zachodni brzeg rzeki Hudson. Amerykanie wiedzieli, że przeciwnik idący w stronę Albany będzie musiał przejść obok ich stanowisk. Tam też urządzili zasadzkę. Dowodzący Amerykanami Gates nakazał walczącemu po amerykańskiej stronie polskiemu oficerowi Tadeuszowi Kościuszce ufortyfikowanie wzgórz Bemis Heights znajdujących się w pobliżu Saratogi. Polak wzniósł kilkadziesiąt redut i szańców. Na najsłabiej ufortyfikowanych wzgórzach Gates rozmieścił większość z 15 tys. żołnierzy. Co ważne, wzgórza otaczały jedyną drogę, po której mogły posuwać się wojska brytyjskie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Susza dobiła wielką cywilizację Egiptu
Droga do wolności
Brytyjczycy ruszyli do walki 19 września. Nie zdołali jednak rozerwać amerykańskiej obrony. Postanowili wycofać się i czekać na posiłki. Tymczasem Amerykanie coraz szczelniej okrążali brytyjskie pozycje, aż w końcu królewska armia została ze wszystkich stron osaczona. Po nieudanej próbie przedarcia się na północ,
17 października 1777 r., John Burgoyne poddał się przeważającym siłom amerykańskim. Brytyjczycy ponieśli klęskę. Wkrótce po stronie Stanów Zjednoczonych opowiedziała się Francja, która pomogła Amerykanom w walce o wolność. W 1783 roku Wielka Brytania w końcu uznała niepodległość USA.